Geçtiğimiz hafta içi, hem geçen hafta yazdığım üzücü haberin hem de yolda giderken pek çok sapakta görülen düşmüş bir motorcu tablosunun etkisi ile yine her girdiğim ortamda "MOTOSİKLET TEHLİKELİDİR-TEHLİKELİ MİDİR?" konusu ile muhatap oldum. Yaklaşık 5-6 yıldır bu sorular ile boğuşan ben, "HAYIR EFENDİM MOTOSİKLET TEHLİKELİ DEĞİLDİR!" demeyi uzun yıllar evvel terk etmiştim.

MOTOSİKLET TEHLİKELİDİR

Hatta her fırsatta her önüme gelene motosikletin tehlikeli bir alet olduğunu söylemişimdir. Gerçekleri bilmeden bu işe soyunmanın bedelinin ağır olabileceğinden bahsetmişimdir. Şimdi bir kez de buradan tüm motor tutkunlarına, motor kullanıcılarına, motor sevdalılarına, motor meraklılarına söylemek isterim. Motosiklet tehlikelidir. Tıpkı bıçak gibi. Kendinize saplarsanız ölürsünüz. Adam gibi kullanırsanız keyfini sürersiniz. Artık bilinçsiz motorcuya gerçekten tahammülümüz yok. E-posta kutuma gelen "Rüzgarın Kızı ben motor hastasıyım. Nihayet ben de hayalime bu yaz kavuşacağım. Yalnız 2 motor arasında kaldım, sence hangisini alayım? 1000RR mı? R1 mi alayım? İlk motorum olacak ne dersin?" konseptli postalara tahammül bile edemiyorum. Gözünüzü seveyim önce kendimizi motosiklet kültürü konusunda bilinçlendirelim. Bilinçlenmiyor isek nolur motora binmeyip, sadece binenlerin arkasından ben beceremedim diye bakalım. Çünkü motosiklet gerçekten günümüz trafiğinde, koşturmaca, keşmekeş ve bilinçsizliğinde ip üstünde cambazlık yapmaya benziyor. Aşağı düşme riskin her zaman var ama işine ne kadar yatırım yapıp, kendini bu konuda ne kadar eğittiğin çok önemli. İyi bir ip cambazı kolay kolay aşağı düşmez.

GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ MOTOSİKLETLER

Kanal D Home Video, Nisan 2008’den itibaren Discovery Channel DVD’leri çıkarmaya başladı. Bu işin bizi ilgilendiren kısmı ne derseniz, Bu DVD’ler her zevke ve farklı ilgi alanlarına hitap eden belgesellerden oluşuyor ve Kanal D Home Video etiketi ile piyasaya çıkan ilk belgesel "GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ MOTOSİKLETLER" Bu belgeselde çok özel motosikletler ve onları yaratan-kullananlar hakkında daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış bilgiler yer alıyor.

SYM 2009’DA İZMİR’DE ÜRETİLECEK

2007 yılının kasım ayında MOTORAN ile distribütörlük anlaşması imzalayan SYM, 2009 yılının başlarında dört değişik modelini İzmir’de 15.000m2 kapalı alana sahip olan MOTORAN tesislerinde üretecek. Üretilen motosikletler Türkiye’nin dışında Avrupa’ya da ihraç edilecek.

Ayşe Şule BİLGİÇ
ruzgarinkizi@hurriyet.com.tr