Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

foreman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Fatih Ulus
    servis şefi
     sym gts 250 evo i
     İstanbul - Küçükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2

arkayı gösteren kask

www.moto-park.com/forum/smf/index.php?topic=6...
    Arkadaslar bu yazıyı moto-park sıtesınden aldım.lınkı yukarıdadır.Emınım kı sıte uyesı ILKER BEY bu yazının yuzlerce yenı motor surucusune ulastıgını gormus olsa mutlu olurdu.Kendısıne buradan tesekkur ederım.

Mümkün olup olmayacağını hesabın dışında tutup şu soruyu sorsam aklınıza neler gelirdi?

"Motorda nelere sahip olmak istersiniz?"

Mesela hem ince hem yuksek korumalı kıyafet. Veya incecik ama karda bile üşütmeyen eldiven. Rüzgarı fısıltıyla kesen bir kask. Yağmurda asla su tutmayan vizör. Liste uzayıp gider. Eminim şu anda birinizin aklına "Dikiz aynası olsa fena olmazdı" fikri gelmiştir. Birkaç zeki İtalyan mühendisi de böyle düşünmüş olmalı ki biraraya gelip Reevu diye bir firma kurup kasklara dikiz aynası takmaya başlamış.
    Arkayı gösteren kask haberleri 3-4 senedir internet sitelerinde konuşuluyordu. Geliştirilmekte olduğunu biliyorduk. Hatta bazı fuarlarda prototipleri sergileniyordu. Benim Reevu adlı şirketi duymam 6 ay öncesine dayanıyor. Etrafta motosiklet haberlerini okurken reklamlarına denk geldim. Linke tıkladığımda şu siteye yönlendirildim.

http://www.reevu.com/moto_product.asp

Sitede anlatıldığına göre arkayı gösteren kaskın geliştirilmesi 7 yıl sürmüş. Görüntünün arkadan öne aktarılması için polikarbonattan üretilme aynalar kullanılmış. Deminki cümle ilk merakınızı gidermiş olmalı. "Aynalar camdan olursa kaza anında parçalanmaz mı?" sorusu ilk aklıma takılanlardandı. Sistemin nasıl çalıştığı ise ikinci merakım. Aşağıdaki çizime bakalım.

Kaskın arkasından giren ışık yüzey boyunca aynalarla kırılarak alın bölgesine yerleştirilen bir aynaya düşürülüyor. Sistemde herhangi bir mercek olmadığından görüntü bozulmuyor, olduğu gibi arkayı görüyorsunuz.

Sistem enteresan gelince adamlarla bağlantıya geçip Belçika'da nerelerde satıldığını öğrendim. Geçen yaz sonunda da bir tane alarak denemeye başladım. Reevu ile bir uzun yol (yaklaşık 2000km), sayısız defa da kısa yol yaptım. İyi kötü bir fikrim oldu kask hakkında.

MSX! Reevu'nün ürettiği tek model. Üç farklı renk seçeneği ile geliyor, parlak siyah, parlak gümüş ve mat gri (titanyum). Bendeki titanyum rengi, ki bence seçenekler içinde en güzel görüneni.

Kaskın dışı parlamasını sağlayan simlerle kaplı. Üstündeki gümüş renkli yazılar göze hoş görünüyor. Vizor alanı oldukça geniş. Çenede ve tepede havalandırma kanalları mevcut. Kask çıkartılabilir breath-guard ile geliyor. Malzeme ve boya kalitesi üst seviyede.

Kaskın arkasında şeffaf bir bölge, bunun iki yanında da havanın önden çekilip arkadan atılmasına yarayan hava kanalları var. Diğer yandan görünüş şu şekilde:

Merak edenler için kaskın yüksekliği standart bir kasktan fazla değil. Tepede görünen yükselti gözü rahatsız etmiyor. Önden baktığınızda dikiz aynasının nerede olduğunu görüyorsunuz:

Vision system yazan plastiğin genişliği 1cm'den küçük. Normal görüşünüzü daraltmıyor kesinlikle. Hava alıkları yukarı-aşağı itilerek çalışıyor.

Vizörü kaldırırsak:

Kaskın içi antibakteriyel mavi renkli kumaşla kaplı. Vizör çevresinde yağmuru engelleyen conta mevcut. Kaskın altında rüzgarı engelleyen yastıklardan konmuş. Ayrıca bağlama sistemi olarak da çift D tercih edilmiş. Bilindiği üzere bu sistem en güvenli bağlama olarak kabul ediliyor. Kullanımı ilk başta zor gelse de zaman içinde alışılıyor. Arai Shoei gibi sektörün lider markaları da çift D bağlama kullanıyor.

Kaskın içini çıkartıp yıkayabiliyorsunuz. Cırt-cırtlı sistem ile rahatça içi sökülebiliyor.

İzlenimlere geçmeden önce herkesin merakla beklediği "Kaskın içinden ne görüyorsun?" sorusunu cevaplamaya çalışayım. Bunu lafla anlatmak zor. Fotoğraflamak daha da zor. Ama "zoru başarırım, imkansız vakit alır" mentalitesi ile çalışarak aynanın görüntüsünü veriyorum. Kaskın arkasına ışık kaynağı koyarak görüntüsünü aynadan objektife düşürmeye çalıştım.

Bu görüntü kabaca sürücünün bakış açısından çekildi. Kask kafanızda iken yolu ve aynayı kabaca bu şekilde görüyorsunuz. Yanlardan görünen televizyon ve kapıyı yok varsayın.

Bu da aynanın yakından görüntüsü. Yaklaşık 1.5 metre ötedeki duvar ve perdeler rahatça seçiliyor.

İzlenimler:

- Kaskı denediğimde M ile L arasında kalmıştım. M garip bir şekilde kulak arkasına denk gelen bir yerde bastırırken, L biraz bol gelmişti. Caberg tecrübeme dayanarak dar kaskın daha iyi olacağını, zamanla açılacağını bildiğimden M'ye yöneldim. Bunda bir etken de balaklava ile denediğimde kafamı fazla rahatsız etmemesi oldu. Kısa mesafelerde sorun olmayan basma Sanço'ya yaptığım Berlin gezisinde belam oldu. 900km boyunca ne yaptıysam fayda etmedi. Kask bir türlü açılmadı. Sonunda içini sökünce nedenini anladım. Diğer kasklarda olan darbe emici yumuşak köpük Reevu'de fazlasiyla sert tercih edilmiş. Kask kafanıza olduysa rahatsınız. Ama en ufak bir yerden baskı yapıyorsa asla çökmüyor. Bunun sebebi, ayna düzeneği yüzünden köpük konulacak hacmin azalması olabilir mi diye düşünüyorum. Darbe anında oluşan şokun emilmesi için daha yoğun bir katman tercih edilmiş sanırım.

- Vizörde buğu önleyici özellik olduğu söylense de denediğim kasklar içinde en çabuk buğulanan kask Reevu oldu. Dışarısı 20 derecenin altındaysa, düşük süratlerde anında buğulanıyor.

- Kaskın ağırlığı 1500gr dolaylarında. Hafif denemez ama ağır da değil.

- Vizör rahatça yerine takılsa da sökmek zahmetli. Yanlardaki kol benzeri oyuğa küçük parmağı sokarak kendine çekmek, sonra da diğer elle vizörü dışarı itmek gerekiyor. Bu esnada çekme kolu kolayca parmaktan kayıyor. Daha kolay bir mekanizma tercih edilebilirdi.

- Vizörden devam edersek, cam kalınlığı gereğinden ince. Veya cam fazla esnek. Buğu yapmasın diye bir kademe açarak kullandığınızda cam titriyor. Haliyle görüntü bulanıyor. Bu şekilde kullanmak baş ağrısı ve mide bulantısına neden oluyor. Kışın kaskın içine alttan yeterli rüzgar gelene kadar vizör açık gitmek zorunda kalıyorsunuz. Ancak otobana çıktığınızda buğu sorunu kalmıyor. 70km süratten sonra cama yeterince rüzgar gidiyor.

- Çenedeki havalandırma süs amaçlı konmuş. Hiçbir faydası yok. Tepedeki bir miktar işe yarıyor. Ama BMW SportIntegral'deki gibi etkili havalandırma beklemeyin.

- Kaskın içinde kullanılan köpük sert olsa da diş fırçasının arka tarafıyla istediğim şekli vermeyi başardım. Bir kere kafanıza uygun hale getirince, kullanım oldukça konforlu.

- Gürültü seviyesi ortalarda. Kulak bölgesinde yeterli boşluk olduğundan tıkaç rahatsız etmiyor. Intercom sistemi takmak kolay olacaktır tahminim.

- Dış yüzeyde kullanılan boya kalitesi üst seviyede. Birkaç kere çarpmama rağmen dökülme veya çizilme olmadı.
    - Ayna sistemini yine sona bıraktım. Öncelikle, sistemin işe yaradığını söyleyeyim. Kaskı uygun şekilde takınca en azından. Ne demek bu? Aynanın olduğu plastik kısım nedense ayarlanabilir değil, sabit. Bu da aynanın çalışması için kafanın kask içinde belli bir yerde durmasını gerektiriyor. O yer de benim kullanımım için aşırı düşük kalıyor. Kaskın alın bölümü kaşlarımın hizasina inmek zorunda. Siz böyle kullanabiliyor musunuz bilemiyorum ama benim için rahatsız edici.
    Ancak, bir kere geri görüşe ayarlayınca, arkadaki trafik sorunsuz gözleniyor. Görüntüde sarsıntı yok, bulanıklık yok. Trafik durduğunda arabaların plakaları dahi okunabiliyor. "Sürüş sırasında görüntü dikkat dağıtır mı?" endişem vardı, o da yersizmiş. Tam olarak arabaki dikiz aynası gibi çalışıyor. Bakmadıkça, orada olduğunu fark etmiyorsunuz.
    Ayna ile ilgili son eleştirim, yansıtıcısı sabit olduğundan her tür motora uygun olmadığı. Dik oturulan bir motora sahipseniz, sorun yok. Ama öne yatan cinsten spor motorunuz varsa, ayna gökyüzünü gösterdiğinden anlamsız kalıyor. Burada şöyle bir çelişki var. Dik oturulan motorlarda zaten geniş gidon kullanılır. Aynalar da genelde gidonun üzerindedir. Bu tür aynalar iyi ayarlandığında arkayı büyük oranda kapsar. Yani enduro türü motorda dikiz aynasına zaten gerek yok. Arka görüşü asıl sorunlu olanlar SS motorlar. Reevu alıp bu dertten kurtulmak isteyenler sürekli kafasını yere paralel tutacak şekilde kaldırmak zorunda. Anlamsız olmuş.

Sonuç olarak diyebilirim ki; kask piyasaya erken çıkarılmış. 1-2 sene daha denenmeye ve iyileştirilmeye ihtiyacı var. Malzeme kalitesi iyi olsa da pratiklikten yoksun bir tasarımı var. Öncelikle, aynanın ayarlanabilir olması lazım. Kaskın tepesinde sert, yanlarında yumuşak dolgu kullanılmalı. Bu şekilde sadece belli kafa yapısına hitap ediyor. Vizörü daha kalın camlı ve buğu önleyicili olanla değiştirilmeli. Mevcut halde bir fiyat bicecek olursam, ayna sistemi olmayan böyle bir kask 200-250 Euro eder. Reevu ayna sistemine ekstradan 150 Euro istiyor (gezdiğim bazı mağazalarda bundan da fazlasını isteyen oldu), ki kesinlikle değmez. Ben meraktan gidip aldım ama böyle bir kask düşünenlere MSX2 modelinin çıkmasını beklemeyi öneriyorum.
    Konu foreman tarafından (13.Haziran.2008 Saat 00:36 ) değiştirilmiştir.
    literatürde foreman...
    halk arasında formen...
    dostlar arasında FATİH....

Tayfun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tayfun Kinyas
    Hamamda Tellak
     Yamaha Royal Star 1300
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3
    Bence harika birşey bu, bunun birde açık kask modellerinde uygulaması olsa süper olur.

okan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

okan verim
    Tekstil
     caponord
     Samsun
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    fuarda tombalak mehmet satıyodu...taktım denedim ama çok kullanışlı gelmedi.. dikiz aynalarından bakmayı tercih ederim...
    OKAN VERİM -1973 -SAMSUN

APRİLİA CAPONORD ETV 1000
    APRİLİA PEGASO 650 ie
    SUZUKİ AN 125

foreman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Fatih Ulus
    servis şefi
     sym gts 250 evo i
     İstanbul - Küçükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    oldum olası enteresan urunlere bı ılgım vardır...
    ceneden acılır bı modelı cıktıgında urunun pesıne dusmek gerek...
    literatürde foreman...
    halk arasında formen...
    dostlar arasında FATİH....

Airbrush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

yiğit koç
    öğrenci
     YOK
     istanbul-ümraniye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    bende ergonomisini merak ettim
    yani nekadr kullanışlı?motor sürerken extra bi çaba harcanıyormu bu kaskı kullanırken yoksa normal yola bakarken de arkanı görebiliyomusun?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)