Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

kıvılcım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

kıvılcım
    Serbest Meslek
     regal bmw
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    16

zincir bakımı temizleme yaglama

Motosiklet zincirleri özenli bakım ister, hem uzun ömürlü olmaları hemde kopma kırılma gibi süprizlerle karşılaşmamak için 250-300 km de bir yağlanmalı ve yeteri kadar kirlendiği ve yağ tabakasının kalınlaştığı (zamanla kir ve toz toplar) görüldüğü zamanda temizlenmelidir.

İyi bir bakım ile zincir ömrünü iki katına çıkarmak bile mümkün.

Önce temizlikden başlayalım;

Zincir temziliği için en iyi madde gazyağıdır, bir çok üretici zaten kullanım kılavuzunda "zincirinizi kerosen ile temizleyin" der. Kerosen bildiğimiz Gazyağıdır. Kerosen bulacağım diye uğraşmayın, gerçi günümüzde büyük şehirlerde gazyağı bulmakda kolay değildir. (Yazının sonunda İstanbul için nereden gazyağı temin edebileceğinizi yazdım)

Temizlik için çoğu kişi (özellikle tamirhaneler) mazot ve benzin kullansalarda bu yanlıştır, mazot ve benzin yağlı bölgeler için iyi bir temizleyicidir fakat yüksek çözücülükleri nedeni ile zincire özellikle O-Ringlere zarar verirler. Asla bu iş için benzin ve mazot kullanmayın, gazyağı bulma imkanınız yoksa kaliteli bir bulaşık sabununu suya karıştırarak sabunlu su ve fırça ile temizleyebilirsiniz. Zor olsada aslında en sağlıklı yöntem sabunlu sudur, ama hem O-Ring ve zincire zarar vermediği için hemde kolay temizlik sağladığı için biz gazyağını rahatlıkla kullanabiliriz. Ki zaten üreticilerde bunu tavsiye ediyorlar.

Ne Lazım?

Bize lazım olan şeyler ; Gazyağı, Küçük bir Fırça, Küçük Bir Kap ve eğer yerimiz müsait değil ise pisliğin yere akmaması için Bir Leğen.

Motorumuzun orta sehpası varsa orta sehpaya, yoksa arka tekeri kaldıran arka sehpaya, o da yoksa benim gibi takoz üstüne alıyoruz
    Gazyağını küçük kabımıza biraz doldurup (fırçayı batırabileceğimiz kadar) başlıyoruz zincirimizi temizlemeye, zincir yağdan arınıp parladıkca keyifleniyoruz tabi Bu arada gazyağımızı azar azar dökersek elimizdeki gazyağının hepsi birden kirletmemiş oluruz. Kullanacağımız fırça yüksek ihtimalle kalitesiz yada eski olacağı için kopan kılların zincir arasına girmemesinede dikkat edelim, dikkat edeceğimiz diğer bir nokta ise kirlenen gazyağımızı çevreye zarar verecek şekilde boşaltmamaktır.

Temizlenen zincirimizi suyla yıkayıp duruladıktan sonra kuruması için ya bekleyeceğiz yada elle müdahele edip kurutacağız.

Yağlama :

Yağlamaya geçmeden önce dikkat etmemiz gereken şey lastiği ve cantıda aynı anda yağlamamaktır. Bunun içinde bir karton yada gazete kağıdından yardım alabiliriz.

Yağlamaya hazır ve temizlenmiş zincirimiz :

Zincir yağlamak için en ideal ve kolay bulunur olan Castrol Chain Wax'ı tercih ettim, sizde heryerde kolayca bulabilir ve kullanabilirsiniz. Hediyesi 15-17 YTL.
    Bir yandan tekerleği çevirip zincirin tur atmasını sağlayıp diğer yandanda zinciri bu sprey ile güzelce yağlıyoruz.

Şöyle bir hal alıyor :

yağlama işlemi bittikten sonra dişlideki ve etrafa sıçrayan fazla yağı temizlemeliyiz.

Zinciri yağladıktan sonra donup gerekli yerlere yapışması için 1-2 saat (mevsime göre) beklemeliyiz. Eğer yağlamadan sonra hemen hareket edersek zincirdeki yağ etrafa sıçrayacaktır.

Zinciri yağlarken karton yada gazete kullanmaz isek cantımız şu görüntüyü alır :

Gerçi onuda gazyağı ile temizlemek mümkün ama ne gerek var.
    Cantın temizlendikten sonraki hali:

güle güle kulanın kazasız belasız sürüşler dilerim

Kisstanbul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Orkun Çatal
    Bilgi Teknolojileri
     Yamaha Fz6 Fazer
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Eeee yazının sonunda gaz yağını nerden alıcağımızı yazıcakmış adamlar sen orayı kopyalamamışsın abi... Peki şimdi nerden alcaz gazyağını ki ben castrol'un temizleyicisini kullanıyorum sıkıyorum bütün yağı kiri atıyor...

kıvılcım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

kıvılcım
    Serbest Meslek
     regal bmw
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    16
    Alıntı Kisstanbul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eeee yazının sonunda gaz yağını nerden alıcağımızı yazıcakmış adamlar sen orayı kopyalamamışsın abi... Peki şimdi nerden alcaz gazyağını ki ben castrol'un temizleyicisini kullanıyorum sıkıyorum bütün yağı kiri atıyor...

valla helal olsun teşekkür edecegine neler söylüyorsun pes yani ne diyim istersen getir bide ben yaglıyım

Orkun Çatal
    Bilgi Teknolojileri
     Yamaha Fz6 Fazer
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Yok abi estağfurullah ben kendim yağlarım ama bu gazyağı olayına takıldım nerden alcaz...

Bu sırada teşşekürler Kıvılcım abi :lol:

rakursi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

gülay bahar bayraktar
    raporlama uzmanı
     suzuki M800
     istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    ben de bizim motorun yağını yağını temizlemek için aramış durmuştum şu gaz yağını,
    ya enteresan nalburlarda, yada eminöünnde bulursunuz dedilerdi

Orkun Çatal
    Bilgi Teknolojileri
     Yamaha Fz6 Fazer
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Bizim köşedeki nalbur çok enterasan herif seri katile benziyor belki satıyordur..
    Ama bir çok petrol ofisi istasyonlarında varmış...

haluka28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Haluk Altunbaş
    İngilizce Öğretmeni
     RR 250-9
     Adana
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    çok güzel bir bilgi teşekkürler
    DON'T RUN YOUR FINGERS OVER MY BIKE AND I WON'T RUN OVER YOUR FINGERS

kaanka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alper Kaan Ka...
    Bankacı
     Artık yok ;(
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    4
    Paylaşım için teşekkürler Kıvılcım abi...

kemal uzun
    serbest
     regal raptor
     istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    abi bu resimli bilgiler için sana ne kadar teşekkür etsem azdır

vatansever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

hüseyin vatansever
    Bilg. öğretmeni
     regal raptor E-9 250cc
     istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    ARKADAŞLAR GAZYAĞI.BAUHAUS TA istemediğiniz kadar var.ayrıca ona yakın olan haramidere carrefour da var.buralardan temin edebilirsiniz.
    SENİN BÜTÜN ANLATABİLDİĞİN KARŞIDAKİNİN ANLAYABİLDİĞİ KADARDIR.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)