Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

promote - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

kaan ozpay
    xxx
     regal raptor
     Türkiye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

akü mü , konjektör mü ? nedir benimkinin sorunu..

Selamlar ,
    2-3 ay önce motorun şanjumanı dağılmıştı , 1 ay yattı motoru söküp dişlileri toplattım , bir müddet sonrada motoru yerine taktım ama + uçlu(siyah) akü kablom kaybolduğu için başka bir kabloyla aküyü şaseye bağladım , marşa bastım motor çalıştı fakat tekleyerek neyse ısınsın geçer dedim geçmedi ve fanlar devreye girince veya lambaları vs açınca motor durmaya başladı motorcu abiler sargıyı ve konjektörü değiştir dediler , değiştirmedim , pahalıydı çün kü.. sonra + kablosunu buldum taktım gelen kabloları kontrol ettim sorun görünmüyordu.Daha sonra aküyü şarj ettirdim motor akü bitene kadar normal şekilde çalıştı akü bitincede çalışmadı , akü bittiğine göre galiba akü şarj etmiyor şimdi vakaa bu sorun neden kaynaklanıyordur , bu regal benim cebimdeki akrep olmaktan ne zaman vazgeçecek

okan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

okan verim
    Tekstil
     caponord
     Samsun
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    1- sargıda arıza varsa elektrik üretemez
    2- konjektörde arıza varsa aküyü beslemez..
    3- bunların ikisinide kontrol etmek çok kolaydır.
    sargıdan 3 adet kablo çıkar bu dalgalı akımdır...
    belli devirde ürettiği voltaj vardır...
    mesela benim caponord da, 4000 devirde 60 volt üretir.. (regali bilmiyorum)bunların içinde biri yanık olsa konjektörüde bozabilir...
    3 kaloyuda konjektör takılıyken ölçmek lazım ikili ikili her birini ölçeceksin...diyelim ki sargı sağlam veriler gösteriyor.. o zaman konjektörden süphelenmeye başlayacaksın..
    motor çalışır durumda konjektör 13,50 ila 14,10 arası voltajla aküyü besler.. bunuda akünün kutuplarından ölçebilirsin... gaz verdikçe artması lazım ama üst sınır 14,10 olmalı...
    herşey sağlamsa şimdide akünden huylanmaya başlamalısın...içindeki petekler dökülmüş akü şarj tutmuyor olabilir... birde bi kabloyu değiştiğini söylüyorsun o kabloyuda zayıf takmış olabilirsin şasede sorun yaşıyor olabilirsin...
    hadi kolay gelsin... (ben bu arıza için tam 2200 tl para harcadım..)
    OKAN VERİM -1973 -SAMSUN

APRİLİA CAPONORD ETV 1000
    APRİLİA PEGASO 650 ie
    SUZUKİ AN 125

emrahkucukgirgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Emrah Küçükgirgin
    Mühendislik
     DD250-9B
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    Valla Okanım öyle güzel açıklamışsın ki diyecek bir şey yok. Helal olsun... :-)))

Benzeri bir durum da benim başıma geldi geçen hafta, Ali usta bir konjektör takarak kesin ondan olup olmadığını denedi. Ve sonuş konjektör arızası çıktı. Şu anda motorum taş gibi, hatta öyle ki gidişi bile değişti. Bujilere gelen akımın akü ile alakası var mi bilmiyorum ama bunun mantıklı bir açıklaması olmalı. Kornanın sesi bir tuhaf, sol sinyalde de tutukluk yapma sorunu vardı. 1 saat içinde geçti. Üzerinden yaklaşık 10 gün geçti, makine canavar gibi. Bir dene derim konjektörü...
    Krom aşkı ile parlak yarınlara ...

okan verim
    Tekstil
     caponord
     Samsun
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    sagıyı kontrol etmeden yeni konjektör takmanızı tavsiye etmem.... onuda yakabilirsiniz...bu sargı işinden de her tamirci anlamaz... ölçüm aletinin üzerinde dalgalı akımı ölçmeye yarayan yere getirip sargıdan çıkan ucları da bir pense yardımıyla sıkıca voltmetreye tutmalısınız .. çıplak elle felan tutmayın iyi çarpar...
    OKAN VERİM -1973 -SAMSUN

APRİLİA PEGASO 650 ie
    SUZUKİ AN 125

kaan ozpay
    xxx
     regal raptor
     Türkiye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    motor akü sıfırlandığı halde gaz vermeye devam ettıgımde çalıştığına göre sargıda sorun yoktur değil mi?

okan verim
    Tekstil
     caponord
     Samsun
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    1 hafta sonra ancak anlayabilirsin...şimdi akü yeni olduğu için kendi gücüyle tesisatı besleyecektir... şayet arıza sargı veya konjektörde ise akü yine zayıflayacaktır...
    OKAN VERİM -1973 -SAMSUN

APRİLİA PEGASO 650 ie
    SUZUKİ AN 125

kaan ozpay
    xxx
     regal raptor
     Türkiye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Anlatamadım galiba akü bitik şu anda aktarma yapıp motoru çalıştırdıktan sonra aktarmayı kesiyorum eğer gaz vermeye devam edersem motor kesikkesikte olsa çalışıyor bundan dolayı sargı çalışıyor elektrik üretiyor dolayısı ile konjektör arızalıdır denemz mi?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)