Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

haluka28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Haluk Altunbaş
    İngilizce Öğretmeni
     RR 250-9
     Adana
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2

1600 km. 5 gün ve Güneydoğu Anadolu (320 foto)

1600 km. 5 gün ve Güneydoğu Anadolu

Şanlıurfa – Mardin – Nusaybin – Midyat – Batman – Diyarbakır – Şanlıurfa – Gaziantep

Merhaba arkadaşlar aylar önce kararlaştırdığımız Güneydoğu Anadolu gezimize en sonunda 15 Mayıs günü başladık. Başlangıç noktamız Mustafa abinin orasıydı. Geziye turgay abi, Mustafa abi, Bora abi, Zafer ve ben Haluk olmak üzere 5 kişi katıldık.

Yola çıktık

İlk mola

Nurdağındaki viyadük. Çok muhteşem bir görüntüsü var

Yolda benim benzinim azaldığı için Nizip’e girdik girmişken Sabri ustaya uğradık kendiside iyi bir motorcu ve motorcu dostudur. Tatlı işi ile uğraşır, olurda yolunuz düşerse tatlıcı Sabri usta diye ararsanız mutlaka bulursunuz. Bize gösterdiği ilgiden dolayı kendim ve arkadaşlarım adına çok teşekkür ederim.

Otelimize yerleşip Aytaç kardeşimizle buluştuk. Bu arada Aytaç Urfa’da gönüllü rehberlik hizmeti veren bir motorcu arkadaşımız. Yanımıza geldi “Abi be ben sizin motorları çok beğendim size rehberlik edeyim mi” dedi. Adam vantuz gibi yapıştı bacadan kovsak pencereden giriyor. Bizde sokaklarda sürünmesin, sevaptır diye garibanı karın tokluğuna aldık yanımıza. Şaka bi yana bizi hiç yalnız bırakmadığı için Aytaç kardeşimize ne kadar teşekkür etsek azdır. Çok sağol en kısa zamanda Adana’ya bekliyoruz seni.

Buarada Aytaç bizim şerefimize havai fişek gösterisi hazırlatmış. Hiç gereği yoktu zahmet etmiş.

Gülizar konukevi ve ciğere saldırı

Balıklı gölün gece görünümü ve Hz İbrahim’in ateşe atıldığı mancınık.

Çok eski bir tarihi olduğundan ağaçlar da baya bi eski

Kaleden Urfa

Menengiç kahvesi, denemenizi tavsiye ederim arkadaşlar çok lezzetli. Ama mırra için aynı şeyi söyleyemeyeğim.

Kalede bulunan mağaralarda bir kafe kurulmuş

Urfa’dan görüntülerle devam ediyoruz.

Aytaç bize babasından kalan konak evi gösterdi misafirlerini ağırladıkları yermiş. Gerçekten çok orijinal.Bora abide orada bulunan otantik kıyafetlerle modellik yaptı bize.

Urfa’daki bir nargile kafe

Ağabeyler uykuda

Urfa’da bir adanalı urfa’ya karşı tüttürüyor.

Sabah kahvaltısı için tirit yemeye gidiyoruz. Çok lezzetli ama bazı arkadaşlar biraz ağır buldular.

Mırra kahvesinin heykeli yapılmış

Sokaklar da hep tütün satılıyor.

Burası tirit yapılan yer

Urfa’ya özgü duvar yazıları

Tarihi Gümrük Hanı ve insan manzaraları

İmame yapılan koka çekirdeği

Urfa ve balıklı gölün gündüz fotoğrafları

DON'T RUN YOUR FINGERS OVER MY BIKE AND I WON'T RUN OVER YOUR FINGERS

Haluk Altunbaş
    İngilizce Öğretmeni
     RR 250-9
     Adana
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    Bakırcılar çarşısı

Sediri görünce hepimiz ağa kesildik.

Dün akşamki ciğer çok hoşumuza gittiği için yine aynı yere gittik.

Urfa’dan insan manzaraları

Harran

Harran kültür evi eski Harran evlerinin bence biraz abartılmış hali.

Harran üniversitesiymiş eskiden ancak tahribat o kadar büyük ki ortada hiçbir şey denilebilir.

Harran bir Aquila

Bu aytaç denilen çocuk sonradan o kadar yüzsüz çıktı ki. Mustafa abinin peşinde koşmaya başladı “Abi be bi kere kullanayım be nolur abi be”. Meğersem V-Stroma aşıkmış.

Eveeeet geldik işin eğlence kısmına. Urfa’ya gelipte sıra gecesine katılmak olmaz. Aytaç kardeş Yıldız konukevinde yerlerimiz ayırmıştı sağolsun. Sıra gesiyle ilgili çok güzel videolar var ama onları nasıl yükleyeceğimi hala bulamadım araştırıyorum.

Ertesi gün Mardine doğru yola çıktık. Bu rotayı izleyecek arkadaşlar için söylüyorum. Hayatınızda görüp görebileceğiniz en kötü en bozuk yol. Karayollarındaki bu işten sorumlu bütün arkadaşları saygıyla andım 150 km boyunca. Hatta biraz daha abartıp o yolu o halde bırakmak sadece vatan hainliğidir diyorum.

Kızıltepe de benzin istasyonundayız.

Daha sonra Mardin ve ünlü Mardin tabağı, gerçekten çok lezzetliydiler. Gerçi bizim bora abinin güzel hatıraları var ama.

Daha sonra Mardin’den güzel görüntüler çok güzel bir dokusu var. Ölmeden mutlaka görülmesi gereken yerler arasında olmalı.

Ünlü Deyrül Zafaran Süryani manastırı

Tamamiyle iç içe geçen ahşap dan yapılmış birleştirilmesinde çivi kullanılmamamış.

Manastırın kibritlerden yapılma maketi. Manastırdaki rahiplerden biri tarafından 5 yılda yapılmış

Baskı makinesi

Önemli din adamlarını taşıyan tahterevalli

Mor Hananyo, Süryaniler için önemli bir din adamı aynı zamanda Harran üniversitesinin kurucusu olarak biliniyormuş.

Haluk Altunbaş
    İngilizce Öğretmeni
     RR 250-9
     Adana
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    Burası güneşin doğuşu sırasında ayin yapılıp kurban kesilen yer. İlginç tarafı tavandaki taşlar 2 metre boyunda ve yukarıya doğru çıkıyor ve taşlar arasında harç çimento benzeri hiç bir şey bulunmuyor.

Burasıda Deyrül Zafaran’dan yaklaşık 30 km ileride Dara denilen oldukça eski yapılardan biri. Hasankeyf deki mağara evlere benziyor ama bunlar daha çok mezar için ve ibadet için kullanılıyormuş.

Dara ile ilgili kısa bir bilgi: dariustan gelmektedir dara ismi , anlamı eskilere daynıyor bereket, bolluk anlamına gelir. aynı zaman da iran hükümdarı dara yuvanişin tarafından yaptırılmış ve kendi adını vermiş olduğu mezepotamyanın bu ünlü şehri mardin'den 30 km güneydoğuda, mardin-nusaybin karayolu üzerinde bugün orta büyüklükte bir köy haline gelmiştir.
    şehir milladın ilk asırlarına kadar iranlılar ile romalılar arasında el değiştirmiştir. 7. yüzyılda arapların eline geçen şehir, 15. yüzyıla kadar yerel beylik ve devletler tarafından yönetilmiş, 15. yüzyıldan sonra da osmanlıların eline geçmiştir.
    harabelere ve kalıntılar arasında ara sıra bulunan paralara bakılacak olursa dara'nın tarihte büyük ve mühteşem saraylara, köprülere, su kemerlerine ve daha birçok yapılara sahip zengin bir şehir olduğu kolaylıkla anlaşılmaktadır. şehrin kurucusu dara tarafından yaptırılan muhteşem zindan, bugünde bütün heybeti ile ayakta durmaktadır.

Nusaybinde Suriye sınırımız.

Nusaybin’de konuştuğumuz polisler güvenlik amacı ile bize Midyat’a kadar hızlı bir şekilde ilerlememizi tavsiye ettiler vardık bizde onların söylediğini yaptık ve biraz hızlı gittik bu sebeple çok güzel manzaralar sadece bizim akıllarımızda kaldı. Midyat’ta Demirdağ oteli tavsiye ederiz sahipleri çok sıcak kanlı insanlar. Midyatta çok güzel gümüş işlemeleri bulabilirsiniz. Maalesef rota değişikliği yüzünden midyatta hiç gezmedik desek yeridir.

Midyat’taki bir dükkanda gördük birisi piton diğeri boğa yılanına ait 2 yılan derisi ve oldukça gerçek. Sahipleri Libya’dan geldiğini söylediler.

Ve yorgun bir günün ardından dinlenme.

Ertesi gün planda değişiklik yapıp Batman – Diyarbakır üzerinden urfaya gitmek için yola çıkıyoruz ama önce asıl hedefimiz olan Hasankeyfe uğruyoruz.

Bir duvar yazısı daha

Hiç ayrılmak istemediğimiz gelincik tarlası.

En sonunda hasan keyfe varıyoruz. Buradada işler biraz garip. Herkesin bildiği baraj gelecek ve bu eserler, bu tarih sular altında kalacak. Ama aslında durumun böyle olmadığını anlıyoruz. Oradaki işletme sahipleri dedelerinin de, babalarının da aynı şeyi söylediğini söylüyorlar. Galiba koca bir yalan var ortada.

Yoldaki orijinal manzaralardan biri. Batman’da Petrol kuyularımız.

Ve Diyarbakır’dayız. Bu şehir için motosikletliler için sanırım zor bir şehir. Şehirden çıkana kadar herhalde 50 kere sıkıştırmışlardır. Ama Selim amcanın kaburga dolmasına diyecek yok. Mutlaka deneyin.

Ve Urfa’ya dönüş. Herkes de bir yorgunluk hali. Kaldığımız yer. Gülizar konukevinin şark odaları. Tavsiye edilir.

Mustafa abide hayırlı ablaya bir sürpriz yapmış zırt pırt altın alacağıma kuyumcuyu alayım isminide Hayırlı koyayım demiş. Gönlü çok bol adam wallah.

Artık eve dönüş başladı. Antep’e doğru yol alırken yolumuzun üzerinde Fırat nehrine kurulan Birecik barajı vardı.

Haluk Altunbaş
    İngilizce Öğretmeni
     RR 250-9
     Adana
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    Antep’te nerede ne yenilir diye sorarsanız bence Halil ustaya gitmelisiniz. Biz ne anlatsak boş gidip lezzetin doruklarına varın.

İşini gücünü bırakıp bizimle ilgilenen Ali (aydemir) arkadaşımıza da çok teşekkür ediyoruz.

Antep deyince akla ilk gelen Antep baklavası. Meret adamın ağzında dağılıyor.

Antep’deki görülmesi gereken yerlerin başında bence Arkeoloji müzesi geliyor. Zeugma’dan çıkarılan eşsiz güzellikdeki mozaikler burada.

En güzelini en sona sakladım.

Çingene kızı MENAD

Baklava akla gelebilecek en iyi yerlerden biride Güllüoğlu baklavalarıdır.

Sizin için birkaç görüntü aldım.

O kadar yorulmuşuz ki ayrılırken veda fotoğrafı bile çektirmeyi akıl edememişiz.

Panoramik fotoğraflar

• Harran

• Harran Üniversitesi

• Urfa

• Deyrül Zafaran

• Gelincik tarlası

• Hasan Keyf

Bu gezi fikrini ben 3-5 ay önce ortaya atmıştım. Bu konuda beni yalnız bırakmayan Turgay abime, espirileri ile Mustafa abime, Bora abime ve son olarak sürpriz yumurtadan çıkar gibi son anda aramıza katılan ciğerim Zafer’e çok ama çok teşekkür ederim. Asla unutamayacağım bir gezi oldu. Ayrıca bu gezi yazısını okuyan ve yorum yapan siz motorsever dostlarımıza da teşekkür ediyorum. Bir nebze de olsun rehberlik edebildiysek ne mutlu bize. Ve son olarak tekrar bahsetmeden geçmek istemiyorum Urfa’dan Aytaç’a, Nizip’ten Sabri ustaya, Antep’ten Ali arkadaşlarımıza ilgilerinden dolayı. Bir kez daha grubumuz adına teşekkür ediyorum.

cenkerdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

cenker demir
    muhasebe
     RR-250 E9 ( 34 PSF 41 )
     istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    resimler çok etileyici teşekkürler.
    Zihin Fukara Olunca Fikir Ukala Olur.

kayar2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

KAYA SÖZGEN
    MÜHENDİS
     HYOSUNG GV650 AGUİLLA
     İSTANBUL
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    haluk kardeşim çok güzel bi gez<i yapmışınız imrendim gezi sayesinde motorun görüntüsüde geldi çanta ve korkuluk modeli için resim bekliyordum evliya çelebi güzelcede gezdiklerini aktarmışın darısı başımıza allah gezmeden ayırmasın ama tam sezaon başında ev hapsine mahkum oldum

HONEY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bulent Bal
    Turşucu
     VARADERO
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Haluk dostum maşallah çok güzel bir gezi olmuş kıskanmadım desem yalan olur

darısı başıma paylaşımın için teşekkürler

Bol bol Türkiyede yapılmış motorlu gezi raporlarını inceliyorum. Bu sene Yunanistan düşünüyordum ama şu an çok gereksiz olduğuna karar verdim bence memleketimde gezecek görücek o kadar çok güzel yerler varken yurtdışına gitmek cennet vatanımıza haksızlık olur

Haluk Altunbaş
    İngilizce Öğretmeni
     RR 250-9
     Adana
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    kesinlikle haklısın biz bile mardini ve diyarbakırı üstünkörü gezdik diyebilrim.

bozkurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ali BOZKURT
    Türk Silahlı Kuvvetleri
     KUBA 150-25
     Balıkesir
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3
    Resmen sizinle beraber gezdim.Fotolar bir ömre bedel.Yiyemedim ama olsun.1989-1995 arası oralardaydım.Tekrar gezdim,eline koluna sağlık.Sağol varol.
    Kazasız sürüşler.
    Sağlıcakla kal.

Haluk Altunbaş
    İngilizce Öğretmeni
     RR 250-9
     Adana
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    rica ederim teşekkürler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)