biz neden özgür olduk? yada özgür olduğumuzu bu şekilde ifade ettik. hayatta tek yol bumu kalmıştıki motosiklete bindik ve kafamızı bir kaska emanet ettik. sizce bir motorcunun özgürlüğünün bayrağı ne olmalı sırtımızdaki yelek mi? yoksa boynumuzdaki flar mı?hangisi olursa olsun fark etmez çünkü hiçbiri tek başına özgürlüğümüzü temsil etmeye yeterli gelmez.

biz neden farklı olduk? belkide olmadık sadece öyle görünüyoruz. kösele ayakkabılarımız, jilet gibi pantolonumuz, ütülü gömleklerimiz üzerimize hafif mi geldi yoksa ağır mı kaldı. neden traşlı kafamızın altında sert bıyığımız, şekilli sakallarımız var. çıplak kollarımızdaki dövmelerin anlamı ne olabilir. giydiğimiz kıyafetler motordan düşünce ölmemek için mi yoksa motor üzerinde farklı görünmek için mi bu garip görüntünün sırrı ne? rengimiz neden siyah, gece saklanmak için mi, gündüz fark edilmek için mi. hangisi olursa olsun fark eder. farklı giyinmek bizi farklı kılar ama diğerlerinden üstün yapmaz. farlı olmak üstün olmak için yeterli bir sebeb değildir.

biz neden motoru sevdik? egsozdan çıkan o gürültüyü şarkı belledik, parıldayan kromlar hayat sahnemizin ışığı gibi, motorumuzun her parçası sahnenin bir dekorunu oluşturmuş. motosikleti seviyoruzonlar bunu bilmesede, peki bu sevginin kaynağı neydi? kendi payıma düşündüm ve yeterli bir cevap bulamadım. aklıma gelen en makul yanıt beni hayata taşıması oldu sırf bunun için ona minnet duymam gerekiyor mu? tabiki hayır. hangi sebeb olursa olsun fark etmez, çünkü hiçbir sebeb motosikleti sevmem için yeterli değil.

biz neden motorcu olduk? rahat kıçımıza batmış olabilir mi? yada rahatlığın vermiş olduğu bir sıkıntı ve ya sıkıntılardan kurtulmanın binbir yolundan biri. hayatımızda ne olduda motora bindik, kimden özendik. rüzgara yüzümüzü neden şamarlattık, güneşe tenimizi neden kızarttık, yağmurlara bedenimizi niye yıkattık. o dağın ardında ne olduğunu neden merak ettik. hiç gitmediğimi yerleri ve hiç bilmediğimiz insanları neden tanıdık. bizi yollara düşüren sebeb neydi, bir parça kendimizden mi sıyrıldık yada içimizde kendimizi mi keşfettik, biz hayallerinin peşinde koşan maceracılarmıyız. neden kendi içimize sığmıyoruz isyanımızı bastırıp kendimizi zincirleyip tüm kapıları üzerimize kapamıyoruz? vücudumuzdaki hangi yada hangi organ düzenli çalışmıyor, ruhumuzdaki hangi rüzgar tersten esiyor evliya çelebi içimizde geziyor, marko polo peşimizde. ÖZGÜRLÜK ATALARIMIN KANINDA VARSA BEN NE YAPABİLİRİM? adam sayılmasakta, yoldan çıkarılsakta yollardayız, akıllıyız, görgülüyüz, bilgiliyiz belki birazcık deliyiz ne var bunda.

ben neden motorcu oldum? işte soru bu... ben aslında motorcu olmadım, motorcuda doğmadım benim bir bisikletim bile olmadı hiç.

ÖMRÜMÜN BİR YERİNDE KARŞIMA ÇIKTI, BEN ONU ARAMADIM ODA BENİ ARAMIYORDU, ÜZERİNE BİNDİM TAM OTURDU. ÇÜNKÜ BEN OYUM MOTORCUYUM.

ya siz neden motorcu oldunuz?

hando...