Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 25 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

murat erensoy
    uçak teknisyeni
     RR 350 spyder
     istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1

Exclamation kendimize gelelim...

konu başlığı biraz itici gelebilir sizlere...
    konuyu açmamdaki neden; çok ciddi birkaç (bence) yanılgımıza dikkat çekmek, birlikte iyice düşünerek ortak bir akıl oraya koymaktır...
    öncelikle kullandığımız araç, plakası olan, ruhsatlı, motorlu taşıt vergisine tabi, periyodik muayeneleri olan, kısaca diğer motorlu taşıtlarla aynı kural ve kaidelere bağlı kalma zorunluluğunuzun olduğu bir araçtır... B sınıfı olupta A2 sınıfı ehliyet almak istediğinizde de trafik kuralları konusunda ayrı bir kursa ve sınava tabi tutulmazsınız, çünkü uymak zorunda olduğunuz trafik kuralları da aynıdır...
    kısaca özetlesek trafikte bir otomobilin uymak zorunda olduğu tüm kurallara motosiklet sürücüleri olarak bizlerde uymak zorundayız... aksi takdirde bunun adı "kural tanımazlık ve insan hayatını bilerek tehlikeye atmaktır" ...
    Bugüne kadar bu kural tanımazlığımızı belli bahanelerle örtbas etmeye ve otomobil sürücülerinin bu bahanelere inanmasına çalıştık hep....
    Ençok ihlal ettiğimiz ve kendimizde bir hak görerek forumlarda onlarca- yüzlerce konu açarak bu trafik ihlallerini nasıl yapmamız gerektiği konusunda ahkamlar kestiğimiz iki durum var...
    1- Emniyet şeridi ihlali : trafik kuralları, kesinlikle motorlu araç sürücülerinin keyfi olarak emniyet şeridini kullanmalarını yasaklamaktadır... Motosiklet kullanıcısı olarak kaçımız emniyet şeridini kurallara uygun kullanıyoruz? emniyet şeridini bize ayrılmış bir şerit olarak görmekten vazgeçmeliyiz...
    2- Şerit ihlali ve kural dışı sollama : bizlerin düştüğü ikinci büyük yanılgıda trafikte (sokak diliyle) diğer araçlara makas atmak... yani iki farklı şeritteki iki aracın arasından aynalarına ve tamponlarına sürtercesine geçmek ! bunu yapan otomobil sürücüleri deli muamelesi görürken, bizler bunu en güzel nasıl yapacağımıza dair makaleler yazıyor, birbirimize bu kural ihlalinin kurallarını öğretiyoruz...
    Başkalarının hayatını ve kendi hayatımızı tehlikeye atan kural tanımazlarmıyız? diğer araç sürücüleri öyle olduğumuzu düşünüyorlar...
    Gerçekten öylemiyiz? artık şapkamızı önümüze koyup düşünelim, gerekiyorsa artık "kendimize gelelim"...
    Önemli not : bir ricam olacak, lütfen bu yazımı okuyan hemen aklına gelenleri peşpeşe sıralamasın... en azından birkaç saatini konuya kafa yorarak ve mümkünse özeleştiri yaparak geçirsin ve sonrasında görüşlerini paylaşsın... Konu çok ciddi...
    Herkese sabrı ve anlayışı için şimdiden teşekkür ederim...
    acryvz (24.Şubat.2017) Bunu beğendi.

Uzay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Uzay
    Bilg. Müh
     Xevo 400
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Evet okurken biraz gerildim ama hak vermemek elde değil biraz düşündükten sonra :(

Ben özellikle yol boşken emniyet şeridinden gitmeye gayret ediyorum!!! Çünkü, yol boşken daha fazla ayılık yapıyorlar dört tekerlekliler. Daha hızlı ve daha tehlikeliler. Yol doluyken de emniyet şeridi çizgisinden gidiyorum küfür yememek ve değmemesi için

Dediğinde haklısın. Ama biz en azından acil durumu olan bir araç veya ambulans için, trafik çok sıkışıksa bile solumuzdaki iki aracın arasına girerek bile yol verebiliriz emniyet şeridindeyken. Tabii bu cümle sadece haksızlığımı hafifletir.
    .

[Bu alan reklam için kiralıktır. İletişim: 444 UZAY]

darkened - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

selçuk bahcivan
    mühendis
     artık yok sattım
     istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    valla düşününce 2 tarafta kurallara uymuyor, nedeni ise açık kurallar bizim milletimizin işine geldiği şekilde kabul ettiği yaptırım veya eylemdir.
    Millet olarak hep haklı olduğumuz için bu böyle kardeşlerim, bende kurallara uymuyorum ve emniyet şeridinden gidiyorum, niye derseniz korktuğumdan.
    3. şeritte tırın ne işi var, 120 ile giderken arkamdam gelen araç 2 metre yaklaşma mesafesinden takip edip selektör yakıp çekil kenara benim fezaya uçmam lazım dercesine 1. ve 2. şeritlerde bastırması gibi durumlar "ben hangi şeridi kullanmalıyım?" sorusunun cevabını bana açık bir şekilde veriyor, o da emniyet şeridi.
    bu toplumda hep ben haklıyım, asarım keserim, koltuğun altında levye, sopa taşırım, makas atarım, motorlu taşıtımı istediğim gibi kullanırım kim karışır mantığı olduğu sürece bende çatır çatır emniyet şeridinden gidecem, çünkü en emniyetli yer orası.

Bu toplum sonuç olarak böyle, düzeltecek olanda devlet. Devlet gereğini yapamıyorsa, şikayetleri dikkate almıyorsa bizlere geçmiş olsun demekten başka çarede kalmıyor

kayar2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

KAYA SÖZGEN
    MÜHENDİS
     HYOSUNG GV650 AGUİLLA
     İSTANBUL
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    güzel ve önemli bir konu aslında ama motorculara haksızlık etmeyin memleket ve istanbul şartlarına göre kulanılıyor malesef ancak çok zorlayıp kuralları tamamaen ihlal kabul edilemez emniyet şeridi meselesi mecburen ihlal edilir bulgaristanda bile motor için ayrı şerit var ayrıca motorculara öncelik veririler bizdede arkadaşın dediği gibi son şeritte agır vasıta bu nasıl düzelir egitimle ama trafik egitimi ve sıkı denetimle kurallara uyalım tamam uyduralım uyaralım güzel saygılı olalalım oda güzel
    seneler önce bir arkadaşım vardı motoruna hanımını almış merterdeki akrabalarını ziyarete gidiyor arkadaş çok temkinli motor kullanır en sagdan ozaman emniyet şeridi yoktu çizginin sagından yavaş giderdi akşam saati bir komyonet sürücü alkollü sagdan bastırmış gidiyor ve bizimkine arkadan çarpıyor ikisinide yola fırlatıyor yogun trafikte yoldan gecen arabalar çarpıyor ve korkunç şekilde iiikiside rahmetli 4 çocuk yetim kaldı . geçen mayıstada adam e5 şe kırmızı ışıkta atladı yola yandan gelip bana çarptı hala bacagımın iyileşmesi için ugraşıyorum. bir kamyon söförünü tanıyorum bir gün ana yola çıkarken hiç sagını solunu kontrol etmeden daldı yola ya neden bakmıyorsun dedim abi boş ver gelen benden ufak dursun durmazsa kendi bilir dedi yanı memleket sürücülerimizin mantıgı bu murat kardeşim o na göre trafiğeçıkacagız bence en iyi kural en emniyetli gitmek yolun neresinden giderseniz gidin ama dört kolluya binmeden gidin derim ben bu cevabı rahmetli nasrettin hocanın cevabına benzeterek verdim anlarsınız saglıkla kalın
    Konu kayar2 tarafından (11.Ocak.2010 Saat 09:49 ) değiştirilmiştir.

carvalho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Selçuk Tanrıverdi
    At Hırsızı
     BMW GS 1200 ADV
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    8
    Racing'ciler başta olmak üzere belki hepimizin alışkanlık haline getirdiği hatalar var. Bunların en önemlisi sinyalsiz şerit değiştirme; emniyet şeridinde yüksek hızda seyretme.

Trafikte saygı görmek istiyorsak biz de trafiğin gereğini yapalım, kabul.

Ancaaaaaak.

Ülkemiz gerçeğinde emniyet şeridini kullanmama diye bir durum olamaz. Ha, Avrupa trafik kültürüne ulaşırız, trafik durduğu ya da yavaşladığı zaman Evropa'da olduğu gibi araçlar şeritlerinde sağa-sola çekilerek motosikletlere geçiş şeridi yaratırlar, biz de emniyet şeridine girmeyiz. Sizce kaç sene sonra oluşur bu kültür??? Bizde araçlar sağolsun bırak şerit açmayı "ben bekliyorum o o da beklesin" diye üstümüze üstümüze kırıp şeridi tıkıyor. Bu kokuşmuş zihniyet varken hayatta kalmamız bile mucizeyken kimse kusura bakmasın yazılı kurallara harfiyen uyup kendi hayatımı tehlikeye atamam ben.
    yol yapalım yol

orpheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Onur Tombuloglu
    Tasarımcı
     Yok
     istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Arkadaşlar....
    İstanbul trafigi bu...
    Kurallara uyarsanız başınıza bir iş gelir illa..
    Kural tanımayan bir trafikte kurallara uymakla suçalanırsınız..
    Bunun için binlerce örnek verilebilir hepimizin bildigini tekrarlamanın alemi yok..
    ne yazıkki yurdum insanı saygısız anlayıssız ve bencil...
    devlet denilen kişilik kuralları koyupta uygun sartları saglamazsa hiç birimiz kurallara uyacagız diye canımızı tehlikeye atmayız bu gerçek..
    6 ay kadar istanbulda maxiscoter le dolaştım...
    Yurdumda insan insana saygıyı ögrenmedikçe geri kalan herşey zor zaten..

Yav ne ayaksın sen hocam demeyin bana...:D
    Bu saygısızlıktan bezdigim için (özellikle ev iş arasındaki sabah ve akşam trafiklerinden) ve bir minibüscüyle trafikte arabadan inip yolun ortasında çok samimi olmaktan dönünce....O hışımla arabamı 8 ay önce sattım...
    Anlıyacagınız istanbul trafiginde haklı olmak ise yaramıyor pek bildiginiz üzere..22 senedir söförüm ve bıktım ..
    Diceksiniz ki motorla sorunların çözülecekmi..?
    Tabiki hayır..
    Ama araba kulandıgım ve motor kulandıgım süreçte efendi gibi giden motora kimse dokunmuyor üstelik yol veriyor ve imerenek bakıyorlar...(Racing ve kargo teslimatı yapan motorcuların nasıl kulandıgını hepimiz biliyoruz ayrı)
    Sonuçta kontrollü ve dikkatli olmamız lazım 4 yada 2 teker...
    Hepimiz aynı yollarda gidip geliyoruz...
    Onlar yada bizler diyip gruplaşmak kolay....
    Unutmayalım ayıya sofra adabını ögretemezsiniz..:D
    Trafik canavarınada jaguarı adam gibi kulanmayı ögretemezsiniz...:D:D
    iyi yolu görüyor ve takdir ediyorum, Ama kötü yoldan gidiyorum.........

murat erensoy
    uçak teknisyeni
     RR 350 spyder
     istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Durum sandığımdan da vahimmiş...

Hala yanlışa bahane üretiyoruz....

Kaya ağabey ; Eminim ki motosikletli iki kişiye çarparak öldüren sarhoşunda, sağına soluna bakmadan yola çıkan şöföründe kendince bahaneleri (bizlere son derece saçmada gelse) vardır mutlaka...

Genel olarak yazılanlardan anladığım kadarıyla; kurallara uymaya başlamak için diğer tüm sürücülerin 4/4 lük ve saygılı olmasını bekliyoruz...

Daha çoookkkk bekleriz...
    Konu m_erensoy tarafından (11.Ocak.2010 Saat 21:17 ) değiştirilmiştir.

Uzay
    Bilg. Müh
     Xevo 400
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Araba kullanırken KESİNLİKLE emniyet şeridine girmeyen birisi, motor kullanırken oradan gitmeyi tercih ediyorsa ki yol boş olsun, dolu olsun; bu olayın yanlışa bahane üretmekle arasında dikkat edilmesi gereken bir fark vardır diye düşünüyorum.

Motosikletli iki kişiye çarparak öldüren sarhoşun ve sağına soluna bakmadan yola çıkan şöföründe bahaneleri ile, bu heriflerden canını kurtarmaya çalışan motorcunun bahanelerini bir tutmak biraz kötü durmuş Biri av, biri avcı
    .

bozkurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ali BOZKURT
    Türk Silahlı Kuvvetleri
     KUBA 150-25
     Balıkesir
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3
    Kurallara uyalım,uymayanları (Nazikçe)uyaralım.Uymamak için bahane üretmeyelim.Doğru olanı yapmamakla hiçbirşey kazanmaz,aksine çok şey kaybederiz.
    Bilmem anlatabildimmi?
    Kazasız sürüşler.
    Sağlıcakla kalın.

Uzay
    Bilg. Müh
     Xevo 400
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Alıntı bozkurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kurallara uyalım,uymayanları (Nazikçe)uyaralım.Uymamak için bahane üretmeyelim.Doğru olanı yapmamakla hiçbirşey kazanmaz,aksine çok şey kaybederiz.
    Bilmem anlatabildimmi?
    Kazasız sürüşler.
    Sağlıcakla kalın.
    Saygılar abi. Askerliğimi Balıkesir'de yaptım (ORD 295). Trafiğini bilirim. Yollar bomboş, stressiz İstanbul'dan selamlar. (15.000.000)
    .

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)