Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 23 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Özgür ÇUBUK
    Öğrenci - Resepsiyonist
     Suzuki Burgman 400
     Adana
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Hararet Sorunu

Bugün şehir içinde yaklaşık 5 km yol aldıktn sonra motosikletimi stop ettim.. Sol taraftaki radyatör hortumundan fokurdama sesleri geldi yaklaşık 30 sn. boyunca.. boruların sıcaklıklarını kontrol ettim.. sol taraftaki boru aşırı sıcaktı ama sağ taraftaki radyatörün altındaki boruların sıcaklığı normaldi.. 20 dk bekleyip su ikmal kapağını açtım ve su ekledm ( yaklaşık 100 ml.) .. Hava yapmış olabilirdi ama kapak açık vaziyette motosikleti çalıştırdım hava çıkmadı.. Kapak açık vaziyette gaz verdiğimde sistem suyu içine çekiyor gazı bıraktığımda suyu tekrar dışarı veriyor ve taşırıyordu.. deverdaim pompasında sorun olmadığını söyleyebilir miyiz bu durumda?? İkinci olarak radyatörün sol arka grenajına (siyah grenaj) dokunduğumda ılıktı ama sağ arka kısmına dokunduğumda sıcaklık yüksekti ( aşırı değil ).. Acaba radyatör mü tıkalı?? Ya da bu normal mi?? Çünkü dediğim gibi 30 sn. lik bi fokurdamaydı...

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,450
    Beğenilmiş
    5,742
    Alıntı freedom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bugün şehir içinde yaklaşık 5 km yol aldıktn sonra motosikletimi stop ettim.. Sol taraftaki radyatör hortumundan fokurdama sesleri geldi yaklaşık 30 sn. boyunca.. boruların sıcaklıklarını kontrol ettim.. sol taraftaki boru aşırı sıcaktı ama sağ taraftaki radyatörün altındaki boruların sıcaklığı normaldi.. 20 dk bekleyip su ikmal kapağını açtım ve su ekledm ( yaklaşık 100 ml.) .. Hava yapmış olabilirdi ama kapak açık vaziyette motosikleti çalıştırdım hava çıkmadı.. Kapak açık vaziyette gaz verdiğimde sistem suyu içine çekiyor gazı bıraktığımda suyu tekrar dışarı veriyor ve taşırıyordu.. deverdaim pompasında sorun olmadığını söyleyebilir miyiz bu durumda?? İkinci olarak radyatörün sol arka grenajına (siyah grenaj) dokunduğumda ılıktı ama sağ arka kısmına dokunduğumda sıcaklık yüksekti ( aşırı değil ).. Acaba radyatör mü tıkalı?? Ya da bu normal mi?? Çünkü dediğim gibi 30 sn. lik bi fokurdamaydı... me
    merhaba fokurdama sırasında veya öncesinde sonrasında fanlar çalışıyormu çalışıyorsada fanı geç açıyordur benimde başıma geldi fan geç açtığında motor hareret yapıyor ben müşürü değiştirdim düzeldi gazı bırakınca suyu dışarı atması normal benimkide öyle yapıyor kolay gelsin

Özgür ÇUBUK
    Öğrenci - Resepsiyonist
     Suzuki Burgman 400
     Adana
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Celil Abi benim müşür arızalı zatn kendim manuel olarak çalıştırıyorum.. Yaklaşık 1 km gittikten sonra fanları açmıştım öğlen sıcaktı hava.. Kalan 4 km yi fan açık gittim.. Ama şehir içiydi yavaş yavaş ve dur kalk yaptım.. Müşürü en kısa zamanda değiştircm.. Honda civic fan müşürü almayı düşünüyorum.. 80 derecede açan müşürden.. Raptor'unki 75-77 de açıyordu 80 derece uygun mu acaba bi sorun olur mu ??

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
    Beğenmiş
    42,450
    Beğenilmiş
    5,742
    Alıntı freedom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Celil Abi benim müşür arızalı zatn kendim manuel olarak çalıştırıyorum.. Yaklaşık 1 km gittikten sonra fanları açmıştım öğlen sıcaktı hava.. Kalan 4 km yi fan açık gittim.. Ama şehir içiydi yavaş yavaş ve dur kalk yaptım.. Müşürü en kısa zamanda değiştircm.. Honda civic fan müşürü almayı düşünüyorum.. 80 derecede açan müşürden.. Raptor'unki 75-77 de açıyordu 80 derece uygun mu acaba bi sorun olur mu ??
    fanlar çalıştığı halde hareret yapıyorsa radyatörü kontrol ettirmekte fayda var senin orası çok sıcak bir bölge fanların erken açması daha iyi olur yani orjinali ne kadar hondanınki kadar sağlam olmasada fanları erken açacağından daha iyi olur diye düşünüyorum
    birde fanları direk çaliştırdığını söylüyorsun fanın çalışma yönü doğrumudur ters çalışıyorsa sorunun kaynağı olabilir doğru çalışma yönü radyatörden çekip motora doğru üflemesi gerek kolay gelsin
    Konu CELİL tarafından (04.Mayıs.2010 Saat 17:43 ) değiştirilmiştir.

Özgür ÇUBUK
    Öğrenci - Resepsiyonist
     Suzuki Burgman 400
     Adana
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Alıntı CELİL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    fanlar çalıştığı halde hareret yapıyorsa radyatörü kontrol ettirmekte fayda var senin orası çok sıcak bir bölge fanların erken açması daha iyi olur yani orjinali ne kadar hondanınki kadar sağlam olmasada fanları erken açacağından daha iyi olur diye düşünüyorum
    birde fanları direk çaliştırdığını söylüyorsun fanın çalışma yönü doğrumudur ters çalışıyorsa sorunun kaynağı olabilir doğru çalışma yönü radyatörden çekip motora doğru üflemesi gerek kolay gelsin
    Abi radyatör tıkanmış veya kireçleme yapmış olabilir diyerek iyice temizledim.. Bugün 100 km şehirlerarası yol yaptım herhangi bir hararet sorunu yapmadı.. Ama eskiden beri şu sorunla karşılaşıyorum; uzun mesafe yoldan sonra trafik ışıklarında durk kalklarda yarım debraj kalkarken ''tak tak'' diye bir-iki defa vurduruyor motosiklet ama çekişten düşme veya şişme gibi bi sorun yok.. Bu sorun sizde de oluyor mu ??

Bi de abi bizim motosikletlerde termostat var mı varsa nerde ben bulamadım.. Termostatı da bi elden geçirmek istiyorum...

SAYGILAR...

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
    Beğenmiş
    42,450
    Beğenilmiş
    5,742
    uzun yolda motor rüzgarı bol yediği için kolay kolay hararet yapmaz şehir içi trafikte kontrol altında tut rödyatörde tıkanma olasılığınada bakmışsın oda elendi fanların çalışma yönünü kontrol ettinmi fanlar iki yönede çalışma özelliği var doğru yönde çalışdığından emin ol kalkıştaki vuruntu sesi bende yok benim eski 150 cc jınlun trafikte ısındımı kalkışta silkelerdi ses gelirdi acaba öyle bir durummu yada zincirin ayarı gevşemiş olabilirmi ? termostat ben yok diye biliyorum ama kesin bilmiyorum

Özgür ÇUBUK
    Öğrenci - Resepsiyonist
     Suzuki Burgman 400
     Adana
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Alıntı CELİL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    uzun yolda motor rüzgarı bol yediği için kolay kolay hararet yapmaz şehir içi trafikte kontrol altında tut rödyatörde tıkanma olasılığınada bakmışsın oda elendi fanların çalışma yönünü kontrol ettinmi fanlar iki yönede çalışma özelliği var doğru yönde çalışdığından emin ol kalkıştaki vuruntu sesi bende yok benim eski 150 cc jınlun trafikte ısındımı kalkışta silkelerdi ses gelirdi acaba öyle bir durummu yada zincirin ayarı gevşemiş olabilirmi ? termostat ben yok diye biliyorum ama kesin bilmiyorum

Fanların çalışma yönü doğru.. Bu vurdurma konusu pek zincirlik bi durum değil gibime geliyor abi.. Hani yüksek viteste devirsiz kalkış yaparken vurdurur motosiklet aynen o ses geliyor.. Halbuki 1. viteste ve yarım debrajda kalkıyorum... Bu dediğim sadece minimum 100 km yol yaptığımda oluyor..

*** Raptorlarda termostat var mı bilen duyan ?? :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

carvalho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Selçuk Tanrıverdi
    At Hırsızı
     BMW GS 1200 ADV
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    8
    Pardon ama termostat olmadan radyatör suyu sıcaklığı nasıl ölçülecek? sıvı belli bir ısıya gelince fanlara kim çalış diyecek?

Celil, aydınlat bizi, ciddiyim, bilmediğim için soruyorum.
    yol yapalım yol

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
    Beğenmiş
    42,450
    Beğenilmiş
    5,742
    Alıntı carvalho Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Pardon ama termostat olmadan radyatör suyu sıcaklığı nasıl ölçülecek? sıvı belli bir ısıya gelince fanlara kim çalış diyecek?

Celil, aydınlat bizi, ciddiyim, bilmediğim için soruyorum.
    peki anlatıyorum fanlara çalıiş diyen radyatörün üzerindeki fan müşürüdür su 77 derecenin üstüne çıkınca devreyi açar elektiriği geçirerek fanları çalıştırır termostat ise benzer bir sistem ama tam tersi olarak çalışır radyatörden motara giren su hortumu üzeride olur kışın motor sıcaklığı termostatın ısısına gelmeden suyu içeriye bırakmaz motor çabuk ısınsın diye yazın çıkarılması gerekir termostat varsa tabi

carvalho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Selçuk Tanrıverdi
    At Hırsızı
     BMW GS 1200 ADV
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    8
    Celil, yine aydınlattın bizi, en azından beni.

Tam da anlayacağımız dille yazmışsın. Fan olayıdan sonra termostat, müşür olayında da bilgiçlik taslayabilirim artık dostum.

Çok teşekkürler
    yol yapalım yol

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)