Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

snsl66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sansal
    uçak tamircisi
     dd250e-9
     istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2

akü şarj aleti yapımı

Akü şarj aleti yapmayı düşündüğüm için internetten biraz araştırıp bu yazıyı buldum. ben elektrikten hiç anlamadığım için pes ettim ama belki sizin işinize yarar.

...
    Standart bir adaptörü direkt aküye bağlayıp şarj etmeyiniz. Şarj işlemi biraz karışıktır.
    Normal adaptörler sabit voltaj, değişken akım ( yüke göre değişebilen ) verirler. Senin adaptöründe sözgelimi 13,8 V 1000 mA yazıyor ise, bu adaptör, 1000mA çekecek yüklere kadar 13,8 V u sabit olarak VERECEĞİNİ söyler. ( 1000 mA ve sonrası konumuzla alakalı değil ) Bu adaptörü aküye bağlarsan ne olacak ? Eğer akü voltajı çok düşük değil ise 1000 mA ( artık 1 A diyelim ) ile akünü şarj etmeye kalkacak . Neden mi 1 A ? Çünkü adaptör aküyü, çok küçük dirençli bir yük olarak görecek Bu durumda akü bir süre sonra gereksiz derece ısınacak ve elektrolit ( akü suyu ) kaynamaya başlayacak. Adaptör, akü voltajı 13,8 V ( ki adaptörün çıkış voltajı ) olana kadar aküyü yükleyecektir. Bu, akü ömrünün kısalması demek. Ha şarj olmaz mı ? Olur. fakat şarj, verimsiz olacaktır.
    Sarjın kitaba uygun şekli şöyle :
    Sabit akım : Bu da adaptörün tersine, çıkış akımı sabit, gerilimi yüke göre değişen kaynaktır.
    Bakım veya tutma şarjı akü kapasitesinin %10 u ile şarjı ön görür ( mesela 14Ah lik aküyü 1,4 A ile şarj ). Bu şarjın süresi de genelde 9 saattir. Bu alet de azıcık el becerisi ile evde yapılabilir. Anlatayım mı? Yapmak isteyen olur mu ?
    1 adet 24V / 75 W trafo
    1 adet 3A köprü diyot
    1 adet 4700u / 40V kondansatör
    1 adet KA350H
    3 adet 0,22 Ohm / 4 W direnç
    tabi bunlar birleştirilecek. çok mu şey istiyorum ?
    Ekte devreyi göderiyorum.Birkaç uyarı :

Devre 1.8 A civarı bir değerle aküyü şarj edecek. Dolduğunda durmaz yanlız onu siz bileceksiniz. Nasılı şöyle :
    Akü voltajını ölçün :
    % 100 şarjlı 12.6 V
    % 75 şarjlı 12.4 V
    % 50 şarjlı 12.1 V
    % 25 şarjlı 11.9 V
    11,9 V ve altında ise % 25 den az şarjlı
    Akü voltajı 8,5 V un altı ise bu şarj aletine bağlamamanızı öneririm. Daha kabiliyetli şarj aletisi gerekir. Ama bu alet bile sanayideki elektrikçilerin şarj aletlerinin çoğundan iyidir.
    Akü voltajı 12,6 yı geçtikten sonra şarj aletinden ayırın. 15 dak. bekleyin, aküye bir stop lambası gibi bir yük bağlayıp 1-2 dak sonra voltajı tekrar ölçün. Yine düşükse şarja devam.
    Sakın ola eksik elektolit seviyesi ile şarj yapılmaya
    Bi de akü kapaklarını açın ha. Akü altına gazete kaadı falan koyunuz ki ortalık batmasın.
    KA 350H ısınabilir sağlam bir soğutucuya bağlanaaa.
    acryvz (24.Şubat.2017) Bunu beğendi.

aidikurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alper idikurt
    Bankacı
     Yamaha XVS 1300 A Midnightstar
     İsntabul - Sancaktepe
    Beğenmiş
    514
    Beğenilmiş
    573
    Paylaşım için cok tesekkurler arkadasım
    RaptorRiders bir çığ gibi büyümeye devam ediyor

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)