Ey motosiklet sevdalısı sevgiliye sahip sevgili, bil ki yüreği motosiklet sevdası ile yanan bir mecnunu, ancak onun bu sevdasına saygı duyarak, bu sevdası konusunda ona baskı yapmadan kabullenerek, hatta bilinçli bir motosiklet sevdalısı olması şartı ile destekleyerek mutlu edebilirsin. Sanma ki senin uğruna bu sevdadan vazgeçmiş görünen mecnun mutludur. Sanma ki onu koruma içgüdüsü ile vurduğun tutsaklık dayanılası bir şeydir. Ve sanma ki motosiklet sevdası bir gün tamamen geçecektir. Bilakis sen her karşı çıktığında, her surat astığında mecnunun içinde büyüyen alevler güçlenecek ve mecnun her motor sesi duyduğunda, yolda yanından geçen sevgiliyi her gördüğünde yüreği hop edip, asla küllenmeyecek aşkı depreşecektir. Ve bu aşkı ile arasına giren diğer aşkı yani sen, seviyorum dediğin, kılına zarar gelmesin istediğin bu mecnunu içten içe yok ettiğini, onun aşına saygı duymayarak kendi aşkınızı baltaladığını fark etmeyeceksin.

ANLAMAYA ÇALIŞ

Elini vicdanına koy ve anlamaya çalış. Zor olduğunu biliyorum. Motosiklet sevdası yüreğine işlememiş biri için bu sevdayı anlayabilmek çok zor inan biliyorum. Ama eğer karşında motosiklet sevdası ile yanıp tutuşan bu adamı ya da kadını gerçekten seviyorsan önce anlamaya çalış. Bunu dene. Anlamasan da denediğini görmek bile onu dünyanın en mutlu insanlarından biri yapacaktır. Tüm içtenliğimle söylüyorum, kanına motosiklet sevdası işlemiş birine ölene kadar onu acılar içinde kıvrandırarak engel olabilirsin, ama içindeki o sevdayı hiçbir zaman silemezsin. Bu yüzdendir 40-50-60 yaşlarındaki insanların motosiklet kullanmaya başlaması. Ömrü boyunca sevdikleri yüzünden tutsak edilmiş, az vakit kaldığını ve bu sevdaya kavuşmadan gitmek istemediklerini söylememe gerek var mı? Peki ya sürekli motosiklet konusu geçtiğinde; ’Aklından bile geçirme, ben olduğum sürece motosiklete binemezsin! Ya ben ya o!’ sözlerini duymanın ne denli bir acı olduğunu söylememe gerek var mı? Var elbette! Çünkü bilmiyorsun! Bilmek de istemiyorsun ey sevgili. İstemelisin. Sevgin kadar büyük olması anlama isteğin.

BİLİNÇLİ OLMASINI SAĞLA

Peki anlamayı denedin ve gördün ki gerçekten çok büyük bir sevda bu. Ne yapacaksın? Sana verebileceğim en büyük tavsiye, sen binmesen bile, onu hayrete düşürecek kadar bilinçli ol motosiklet konusunda. Onun da eğer bu sevdasını yaşamak istiyorsa, motosiklet almadan önce sana motosiklet konusunda ne kadar bilgili ve bilinçli olduğunu ispatlamasını sağla. Nasıl mı? Mesela mutlaka ama mutlaka motosiklet eğitimi veren okullardan birinin yeterlilik programını bitirmesini sağla... Motosiklete binerken doğru kıyafetleri giyiyor mu? Güvenliğine her şeyden çok önem veriyor mu? Bunları kontrol et! Ama bunun için sen de neyin nasıl olması gerektiğini öğrenÖ Yeterliliğine sen karar ver. Çünkü senin kaygılarını da anlıyorum. Ama bu kaygılar bu sevdanın karşısında olarak giderilmez. Bilgi ile, akıl ile engellenir. Ey sevgilisi motor sevdası ile tutuşan sevgili, önce onu anlamaya çalış, sonra yeterli bilgi ve donanıma sahip olmasını sağla, bu sevdasını paylaş, onun yanında ol... Bu senenin en büyük hediyesini vermiş olursun ona, inan bana...

Ayşe Şule BİLGİÇ