Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

aidikurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alper idikurt
    Bankacı
     Yamaha XVS 1300 A Midnightstar
     İsntabul - Sancaktepe
    Beğenmiş
    514
    Beğenilmiş
    573

Motosikletçinin Olmazsa Olmazları

Keyifle motosiklet kullanmanın en önemli unsurlarından biri doğru motosikleti seçmek olduğu kadar doğru giyinmektir... Çünkü hava şartlarına ve ciddi yaralanmalara karşı sizi ancak onlar koruyabilir.

Evet... Diyelim ki ilk adımı atıp, kullanacağınız motosikleti seçtiniz... Peki, tam anlamıyla hazır mısınız? isterseniz gelin, hazırlıkları birlikte yapalım... Ve zihinsel hazırlık evresinden bahsetmeden önce, kıyafet konusuna değinelim...

Motosikleti keyifli kılan en Önemli unsurlardan biri, tüm hava şartlarına açık ortamda sürüş yapmanızdır. Yani otomobilin içi gibi kapalı bir kulu da değil!.. Tabiî bunun getirdiği, çok sıcak veya soğuk havalar, yağış, uzun yolculuklarda üzerinize yapışan böcekler, toz, toprak gibi külfetler de yok değil... işte bu yol şartlan ve aklımıza getirmek istemesek de, bir kaza durumunda, bizi koruması için mutlaka uygun kıyafet giymemiz gerekiyor. Özellikle ben, katıldığım sayısız yarış ve rallilerdeki yaşadığım olaylarda, doğru kıyafetin ne kadar önem kazandığını tekrar etsem azdır...

Kasksız çıkmam abii
    Sürüş, kıyafetinin en önemli iki özelliği, koruyucu ve konforlu olmasıdır. İyi, kaliteli ve konforlu olmayan kıyafet, sizi rahatsız edeceğinden, konsantrasyonunuzu yola vermenizi engeller..

En önemli organımız ve vücutsal fonksiyonlarımızı sürdürdüğümüz beynimize de motosiklet sürerken gerekli önemi vermemiz, alabileceğimiz en iyi ve kaliteli kaski almamamız gerekli. Çünkü kask, koruma dışında, uzun yolda konforlu ve güvenli bir sürüş sağlamakta. Ayrıca rüzgar sesini önlediğini, gözlerinizle yüzünüzü, yoldan gelecek taş, toprak, böcek ve rüzgardan koruduğunu da hatırlatmakta yarar var. Bu yüzden kaskı, günlük kıyafetlerimizden ayırmayıp, motosiklet üzerine her oturduğumuzda muhakkak takmalıyız..

Güvenlik açısından 200 km/s'lik süratlere kadar "Thermoplastic" kasklar yeterli olmakta... 200km/s üzerindeki hızlar içinse "kompozit fiber" olarak adlandırdığımız, fiberglas, karbon veya kevlar içerikli bir kabuk tercih edimesi gerekiyor. Aynı zamanda içindeki köpük ve konfor malzemelerinin kaliteli olması, yeterli kullanılmış olmasına da dikkat etmeliyiz. Camının çizilmeye karşı dayanıklılığı, işığı kırıp görüntüyü bozmaması da gerçekten çok önemli...

Kafanıza en iyi oturan kask, sıkı oturmakla beraber, uzun süreli kullanımda rahatsız etmeyen kasktır.Bunun için kaskı taktıktan sonra kafanızı sabit tutup, onu sağa - sola çevirmeye çalışın... Doğru oturan kastan, sağa - sola fazla oynamaması gerekiyor... Şu anda Türkiye'de AGV, Nolan, Araİ gibi dünyanın önde gelen kask üreticilerinin çok değişik modellerini bulmak mümkün...

Elbisede alternatif çok
    Gelelim elbiseye... Burada da aynı şekilde, dış etkenlerden koruma özelliği yüksek, rahat elbiselerin tercih sebebi olması gerekiyor. Düşme durumunda sürtünmeye karşı en çok koruma sağlayan malzeme "deri" gibi görünse de, derinin her tür hava şartında kullanılması konusunda limitleri vardır... Bu yüzden günümüzde, ileri teknoloji kumaşlardan yapılma ceket ve pantolon konusunda da çok geniş seçenekler sunulmakta.

Yaz - kış, yağmur ve çamurda motosiklete binenlerin tercihleri, daha çok, yağmurdan etkilenmeyecek, gerektiğinde de yaz aylarında iç astarların çıkarılmasıyla sıcak ortamlara uyabilen kumaş ceketlerden yana olmalıdır. Tabii deriyi hiç tercih etmeyelim demiyoruz... Deri, her zaman gerek koruma özellikleri, gerekse de motosiklet modasının ayrılmaz parçası olarak en önemli seçenekler arasında bulunmalı... Nitekim deri motosiklet giyimi, çeşitli ünlü modacılara ilham kaynağı olmuş, motosiklet montu görünümlü ceketler, hem deri, hem de kumaş koleksiyonlara girebilmiştir... Önerim, tercihinizi her zaman bu iş için Özel üretilmiş kaliteli markalardan yana kullanmanız... Bugün harcayacağınız ekstra birkaç yüz milyon TL., emin olun ki, sizi ileride yaşayabileceğiniz tatsız tecrübelerden koruyacaktır.

Sıra ayak ve ellerde
    Motosiklet botu ve eldivenleri de, aynen diğer kıyafetler gibi motosikletin "olmazsa olmaz" aksesuvarlandır. Burada yine elbisede sırladığımız sebeplerden dolayı, hem deri, hem de yeni teknik kumaşlardan üretilmiş seçenekler bulunmakta...

Üzerinizdeki elbise ne kadar koruyucu olursa olsun, motosiklet botu ve eldivenlerini "olmazsa olmazlar" zincirinin bir parçası olarak düşünebilirsiniz. Nitekim seyahatinizi veya bir yarışı, sadece üşüyen, rahat etmeyen el ya da ayaklarınız yüzünden yarıda kesmek zorunda kalabilirsiniz... Ülkemizde Alpinestars, Acerbis, Dainese, Spidi gibi markaların caddeden arazi kullanımına kadar çok değişik kıyafet seçenekleri bulunmakta.
    Ve son söz... Motosiklet kıyafetleri, artık koruma faktörünün ötesinde sürücülerin kendini ifade şekli olarak da çok popüler... Unutmayın!..

Kemal Merkit
    acryvz (23.Şubat.2017) Bunu beğendi.

SÜPER Bİ YAZI OLMUŞ

ToMCaT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ayhan
    TSK
     RR
     Çorum
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Alperim teşekkür ederiz. gayet faydalı ve doyurucu içeriği ile güzel bir yazı olmuş

eeeee hep geyik muhabbeti yaptık uzun zamandır uzak kalmıltık bu tür yazılardan....
    [color=cyan]Yaşamak zevki nedir bilmez ölümden korkan.

yenikoylu_ua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kubilay BURSALIOĞLU
    Serbest Meslek
     Aprilia Caponord
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    {vb:rawphrase post_thanks_times_post, 4
    Evet bunları dikkate almamız gerekiyo güzel bi yazı
    Mesele Motor kullanmak değil YEĞEN Mesele Çevrendekileri düşünerek kullanmak !!!

altug - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

A.Altuğ ASARLIOĞLU
    Mühendis
     REGAL RAPTOR
     Ankara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    BENİM GİBİ 30 UNDAN SONRA MOTOR AŞKINA KAPILANLAR İÇİN ÇOK AYDINLATICI. ELİNE SAĞLIK.BİRDE HANIMA VERDİĞİMİZ RÜŞVETİN BORCUNDAN BİR KURTULSAM HEMEN ALIYORUM REGALİ .

SEVGİLER
    GRİ KUZU 06 BA 0660

TAŞLAR TEKERİMİZDEN UZAK DURSUN

carvalho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Selçuk Tanrıverdi
    At Hırsızı
     BMW GS 1200 ADV
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    8
    Alıntı altug Nickli Üyeden Alıntı
    BENİM GİBİ 30 UNDAN SONRA MOTOR AŞKINA KAPILANLAR İÇİN ÇOK AYDINLATICI. ELİNE SAĞLIK.BİRDE HANIMA VERDİĞİMİZ RÜŞVETİN BORCUNDAN BİR KURTULSAM HEMEN ALIYORUM REGALİ .

SEVGİLER
    Altuğ, yalnız değilsin. Ben de 33'ümde bu sevdayı hayata geçirenlerdenim. Tanıdklarımın en az yarısı da bizim gibi

Olmazsa olmazlara bir ek: Kask+Eldiven+Bot+Mont dörtlüsüne "dizlik" te olmazsa olmaz olarak eklenmeli bence.

Uzun yol için apayrı bir liste çıkarmak lazım tabii...
    yol yapalım yol

altug - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

A.Altuğ ASARLIOĞLU
    Mühendis
     REGAL RAPTOR
     Ankara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    DOĞRU SÖYLÜYORSUN. UZUN YOLA ÇIKMAM DİYE DÜŞÜNÜYORDUM SİZİN YAZDIKLARINIZI OKUDUKÇA YERİMDE DURAMIYORUM. AMA HANIMA VERDİĞİMİZ RÜŞVET KARŞILIĞI UFAK NAKİT SIKIŞIKLIĞI VAR.AŞAR AŞMAZ YANINIZDAYIM .
    GRİ KUZU 06 BA 0660

TAŞLAR TEKERİMİZDEN UZAK DURSUN

aslanburclu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yaşar AKILLI
    EMEKLİ
     XL650 TRANSALP 2006
     ANKARA
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    istediğiniz kadar alınn sıcak havada yolculuk insana öyle bir stipriz yaptırıyoki es es den benim gurupla gelenler biliyoooo
    plaka: 06 DV 656
    yer : GOP/SİNCAN/ANKARA
    kan : B Rh +
    nick : aslanburclu

carvalho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Selçuk Tanrıverdi
    At Hırsızı
     BMW GS 1200 ADV
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    8
    Eskişehir'e giderken ben de mont çıkarmak gafletine düştüm. Çıkarmaz olaydım. Mont sıcak tutuyor diyoruz ama aslında bizi güneşten koruyor. T'shirtle efil efil gidiyorum derken kolları bir yakmışız; görenler bilir... Çok rahat etmedim t'shirtle...

Artık sıcakladıkça montun fermuarını biraz çözüyorum, güzel rüzgar yapıyor

Monttan vazgeçmem... Aslında yukarıda saydığım 5'liden asla vazgeçmem...
    yol yapalım yol

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)