Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

İlker KENAR
    EmekLi Devlet Mağduru
     DD-250-e-10 Spyder
     ESKİŞEHİR
    Beğenmiş
    6,782
    Beğenilmiş
    3,487

Puldan Anlayan Arkadaş Var mı?

Merhaba;
    Elimde Osmanlı dönemine ve Cumhuriyetin Kuruluş dönemine ait 100 e yakın pul mevcut.. Borç-harç, annemin rahatsızlığı derken malumunuz tükendim. Satmak istemesem de eğer ciddi bir maddi imkan sağlayacak ise atadan kalma pullarımı elden çıkarmak istiyorum. Puldan anlayan, değerlerini bilen yada bu konuda uzman bir tanıdığa sahip arkadaşım var mıdır öğrenmek istedim.
    acryvz (29.Aralık.2016), FouL (29.Aralık.2016), Oğuzhan Ocak (28.Aralık.2016), Recep YAŞAR (29.Aralık.2016) Bunu beğendi.

Oğuzhan Ocak
    Öğrenci
     YAMAHA XVS 950A
     Bursa
    Beğenmiş
    2,351
    Beğenilmiş
    1,808
    abi internette yazıyor fiyatları bakındım biraz ama ne kadar doğru bilemedim
    acryvz (29.Aralık.2016) Bunu beğendi.
    No fear! No rules! No limit! 8)

İlker KENAR
    EmekLi Devlet Mağduru
     DD-250-e-10 Spyder
     ESKİŞEHİR
    Beğenmiş
    6,782
    Beğenilmiş
    3,487
    Alıntı Oguzhan17 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi internette yazıyor fiyatları bakındım biraz ama ne kadar doğru bilemedim
    Oğuzhanım işi erbabından öğrenmek daha uygun..
    acryvz (29.Aralık.2016), Oğuzhan Ocak (29.Aralık.2016) Bunu beğendi.

Bahadır Özarar
    Biyomedikal Teknikeri
     Honda-Shadow 750
     İstanbul - Gaziosmanpaşa (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    1,038
    Beğenilmiş
    359
    Abi keşke anladığım bir konu olsa.
    Dua etmekten başka bişey yapamıyorum :(
    acryvz (29.Aralık.2016), centaur (28.Aralık.2016) Bunu beğendi.

İlker KENAR
    EmekLi Devlet Mağduru
     DD-250-e-10 Spyder
     ESKİŞEHİR
    Beğenmiş
    6,782
    Beğenilmiş
    3,487
    Alıntı Bahadır Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi keşke anladığım bir konu olsa.
    Dua etmekten başka bişey yapamıyorum :(
    Küçük emrah dramatizmine düşürme beni Bahadır Canın sağolsun.. Ben eğer işe yarayacaksa değerlendirmek istedim.

Acar Yavuz
    Yönetici
     SUZUKI M800 intruder
     İstanbul - Avcılar (İŞ) (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    24,521
    Beğenilmiş
    2,704
    Benim de ciddi bir kaç koleksiyonum var ... lakin kolleksiyonuna fiyat veremem ... gönlünden geçeni veya araştırdığın değeri söyle ... gücüm yeterese neden olmasın ... tabi gücüm yetmezse kızmak darılmak yok ... sonuçta alırsam ihtiyacım olduğu için değil , bir RR kardeşimize yardım etmek amacım.... Saygılar ....
    centaur (29.Aralık.2016), FouL (29.Aralık.2016), K.Erkut (29.Aralık.2016), kadirercan (29.Aralık.2016), Oğuzhan Ocak (29.Aralık.2016) Bunu beğendi.

İlker KENAR
    EmekLi Devlet Mağduru
     DD-250-e-10 Spyder
     ESKİŞEHİR
    Beğenmiş
    6,782
    Beğenilmiş
    3,487
    Alıntı acryvz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim de ciddi bir kaç koleksiyonum var ... lakin kolleksiyonuna fiyat veremem ... gönlünden geçeni veya araştırdığın değeri söyle ... gücüm yeterese neden olmasın ... tabi gücüm yetmezse kızmak darılmak yok ... sonuçta alırsam ihtiyacım olduğu için değil , bir RR kardeşimize yardım etmek amacım.... Saygılar ....
    Öncelikle duyarlılığın ve iyi niyetin için çok teşekkür ediyorum Acar Abi. İnan manevi olarak büyük bir destek oldu bu bana,Allah razı olsun. Puldan anlamam ve aklımdan geçen birşey de yok. Sadece kötü bir süreçten geçiyorum ve bu süreci atlatmak için kısmi alternatifleri değerlendiriyorum.

Kalbindeki iyiliğe şapka çıkarıyorum ve yardımcı olabilme hissiyatı çok iyi anlıyorum. Ben de bu olumsuz sürecin içinde olmasam yaptığının aynısını yapmaya çalışırdım. Lakin ihtiyacının olmadığı birşeyi sırf yardım amaçlı dahi olsa satın almana gönlüm el vermez. Ama madem ki maksat bir kardeşine yardımcı olmak , koleksiyon sahibi oluşun konu hakkında bilgi ve görgü sahibi olduğunu gösterir. Bu kardeşine bildiğin kadarıyla yardımcı olursan,teknik anlamda yol gösterirsen sevinirim.
    Konu centaur tarafından (29.Aralık.2016 Saat 05:21 ) değiştirilmiştir.

Acar Yavuz
    Yönetici
     SUZUKI M800 intruder
    Beğenmiş
    24,521
    Beğenilmiş
    2,704
    https://m.facebook.com/koleksiyonveantika

Pul koleksiyonunun maddi değerini aşağı yukarı belirlemek için ilk yapılması gereken bir pul kataloğu edinilerek, koleksiyonun maddi değerinin katalog fiyatları kullanılarak hesaplanmasıdır. Bu şekilde hesaplanan fiyat esas olarak bir referanstır. Koleksiyonda katalog fiyatı yüksek pullar yok ise yapılabilecek şey koleksiyonu bir kaç pul tüccarına gösterip fiyat alarak değerlendirmek olacaktır. Şu unutulmamalıdır ki sistemli ve eksiksiz bir koleksiyon benzerlerine göre daha hızlı ve kolay değerini bulacaktır, ancak sistemsiz yapılan koleksiyonları belki değerlendirmek bile mümkün olmayacaktır. Eğer koleksiyonda katalog değeri yüksek pullar var ise bunlar açık arttırmalarda da değerlendirilebilir.

Pullar içinde diğer pek çok mal veya ürün gibi fiyatlarının yükseldiği ve indiği dönemler vardır, pullarını elden çıkarmak isteyenlerin bu dönemleri göz önüne alması da ayrıca önemlidir. Eğer pulların fiyatlarının düşük olduğu bir dönemde koleksiyon elden çıkartılmak istenirse koleksiyonun maddi karşılığı alınamayabilir, koleksiyonun fazla bir maddi harcama yapmadan ileri götürülebileceği ve ileride daha yüksek bir fiyat ile satılabileceği unutulmamalıdır.

Yukarıda ki linkten gösterilen pullardan var ise orada bikgiler var , karşılaştırma yapabilirsin , internette dolaşırsan benzer siteler bulabilirsin ...... bu ilk açamada kaba işini görür ... ama enson Altın vuruşun yolu mutlaka kolleksiyonunu bir pul sarrafına göstermektir ..
    centaur (29.Aralık.2016), Rednexi (29.Aralık.2016) Bunu beğendi.

Acar Yavuz
    Yönetici
     SUZUKI M800 intruder
    Beğenmiş
    24,521
    Beğenilmiş
    2,704
    Eskişehirde nasıl bilmiyorum , örneğin İstanbulda bu işin piyasası Kadıköyde , (Akmar pasajında ve Bahariye caddesinde eski sahaflar var) oralardan pul alışverişi yapabilirsin , (benim bizzat sadece kolleksiyon değeri olsun diye O hiç damga yenemiş , 30 yıl önce aldığım pullarım var )

İnternetten telefonlarını bulabilirsin , bende vardı ama inan 10 yıl oldu gitmedim ....

Pullarını asla elleme yumuşak bir cımbız al ve onunla incele , mutlaka bir pul defterin olsun , rutubetten uzak tut mutlaka
    centaur (29.Aralık.2016) Bunu beğendi.

Acar Yavuz
    Yönetici
     SUZUKI M800 intruder
    Beğenmiş
    24,521
    Beğenilmiş
    2,704
    Artık teknoloji ilerledi , çok özen göstererek pullarını tarayıcıdan geçirebilirsin ... hem arşivin olur dijital ortamda , bunları sahaflara mail atıp , yaklaşık değer öğrenebilirsin ....

Ama şunu unutma pullara esas değeri gözle ve büyüteçle incelenerek verilir , elibde orjinal gibi duran ama hasarlı veya orjinal olmayan pullar olabilir , sahafların görmesi gerekir ..... yani yol şu ... arşivini tararsın bir sahafa gösterirsin , o değer gördüklerini işaretler ,onları ayrıca sahafa götürürsün , ya sahaflar alır yada adına satarlar ....
    centaur (29.Aralık.2016), Rednexi (29.Aralık.2016) Bunu beğendi.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)