Bugun kisaca hayat kurtaran bir teknikten, Gringonun catal dilinde

"Swerving" nam meshur, benim Turkcemle "Kivirmaca" tekniginden bahsedecegim.

Bilyorsunuz elimden geldigince "Kontra Viraj teknigi"nden soz ettim, anlatmaya calistim...insallah icinizden motoru olanlar, ve bu teknigi bilmeyenler denemis, aslinda ne kadar kolay, ve motor kullanmayi ne kadar guvenli hale getiren bir teknik oldugunu gormuslerdir. Bu teknigi yazinin altina, bu seriyi ilk kez okuyanlar icin bir kere daha copy-paste edecegim eski yazilarimdan...

Evet swerving / kivirmaca...

Bu teknik sadece Kontra viraj teknigini bilenlerce guvenli bir sekilde kullanilabilr...o yuzden once onu ogrenmeli ve pisirmelisiniz.
Motor surerken karsiniza pek cok tehlike, mesela ondeki kamyondan dusen buzdolabi, okuldan firlayan bir ogrenci, komsunun bahcesinden kacmis bir orangutan gibi, cikabilir ve onunuzde sadece dort secenek vardir...

1- Hicbirsey yapmamak,
2- Hizlanmak,
3-Yavaslamak,
ve
4- Kivirmak

peki haydi sunu da ekleyeyim, isteksizce...

5- Polis yontemi, motoru yere yatirip olabildigince kontrollu dusmek...ki bizim icin bir secenek degil, karsidan ates eden yok, motor devlet mali degil filan..unutun.

Cogunuz bunlari bilmiyordunuz degilmi?.. #5 harici Diger, ilk uc madde nispeten daha bildik oldugu icin ileri bir tarihe attim onlari, su "kivirma" olayina bakalim.

Buzdolabi daan diye onunuze dustu ve ahada diye orada, tam onunuzde kalakaldi...50 km/h gidiyorsunuz ve fren yaparak ancak vurus hizinizi belki biraz azaltabilirsiniz, bosver...bir tarafa kirsaniz gidonu bir agaca-duvara-karsi seritteki trafige--belirsizlige dalacaksiniz onu da bosver...peki ne yapacagiz?

Kiviracagiz arkadaslar...

Once bu is icin hazirladigim bir Prezentasyon dosyasi var. 1.5MB ama ugrasmaniza deger. Lutfen o “slide show” u bir izleyin.

Orada yaptığım örnekte 2 sn izleme mesafesinde. 45 kmh hızla giderken, (12,5 m saniyede. !)

önüme aniden bir valiz çıkıyor ve “kıvırmaca” ile durumu kurtarıyorum.

Kıvırmaca “Swerving” tekniği şöyle…

Diyelim dolabin sag tarafinda emniyetli gecis yapabilecek mesafe var...

- R E L A K S !
- Sag elcigi ileri kuvvetlice itin...
- Sol elcigi ileri kuvvetlice itin...

Buzdolabi solunuzdan zom diye gecti bile

- Fren yapin....
- Uzaklasin biraz oradan ve guvenle durup, terinizi silin.

Bu sag sol itme haraketlerini sak-sak diye, aralarinda bosluk birakmaksizin
yapacaksiniz.

Hicbir sekilde ne gazi kesecek, ne fren yapacak, ne debriyaja dokunacaksiniz (amac o zaten, hicbirini de yapacak vaktiniz yok bu ornekte)

Onumuzdeki ilk motor kullanma gununuzde gidin guzel bir bos otoparka, uygun bir yere bir Kola kutusu koyun...bu bir buzdolabi...

100 m uzaklasin ve o noktaya dogru, saatte 25-30 km ile yaklasin, (daha yavas degil!) dikkatlice ve YUMUSAKCA dedigimi yapin...her seferinde bittiginde durun.

(nizami...anlattigim gibi...vites 1 de, sol ayak yerde, sag ayak arka frende, debriyaj cekili, sag el gazda)

HIZI ARTIRMADAN ama her seferinde daha seri yapmaya calisarak, onyuzbin kere yapin bunu...

Sonra, ayni gun olmasa daha iyi olur, hizi yavas yavas, her bir sonraki gun 40a, 45 hatta 50 ye kadar cikartin.

Kendinizden iyice emin olmadan trafikte denemeye kalkmayin...aslinda denenecek bir sey degil tabii, tehlikeli birsey olmadikca...

Sonucta goreceksiniz ki bu bir reflekse donusecek, allah korusun gunun birinde gercek bir buzdolabi ile karsilastiginizda, frene, gaza dokunmaya firsatiniz kalmadiginda tehlikenin yaninizdan zum diye gectigini gorecek,
kendinizi tebrik edeceksiniz.

Teknik, goreceksiniz aslinda, basittir, ve herkesce, herhangi bir cambazlik becerisi gerektirmeksizin ogrenilebilir. Benim ve zilyon motorcunun, geyigin, yola firlayan cocugun hayatini kurtarmisligi vardir, umarim size
lazim olmaz ama lazim oldugunda sizi de kurtarir.

Donald Duck
Reşat Arbaş