Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Emre ÖZER
    Bilgisayar Mühendisi
     BMW R1150 GS - 2003
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Zincir değişim zamanı ve debriyaj marş sorunu :)

Merhabalar arkadaşlar.

Sizden 2 konuda yardım istiyorum.

1.' si son zamanlarda şöyle bir durum hasıl oldu. Debriyajı tam çektiğim zaman yani kolu tam sıktığım zaman, marşa basınca bazen hiç bir hareket olmuyor. Yani hiç bir akım geçmiyor, marş motorunda en ufak bir hareket ses olmuyor. Ama debriyajı biraz ya da tamamen bırakıp basınca en ufak bir tekleme yok. Bunun sebebi neden kaynaklanabilir? Benim aklım mantığım almadı da Birde her zaman yapmıyor, dikkat ettim debriyaj kolonu çok çektiğimde böyle bir durum oluyor. Bu konuda Celil Abi başta olmak üzere, bütün tecrübeli arkadaşlardan yorum bekliyorum

2. durumda şu, sanırım zincirimin değiştirilmesi gerekiyormuş. Bir zincirin değiştirilme vaktinin geldiğini nasıl anlarız. Birde değiştirmeden daha ekonomik bir yolla çözme şansımız var mı? Bakla eksiltmenin çok zararlı birşey olduğunu duydum ama neden zarar verdiğini anlayamadım. Bu konuda da tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,637
    Beğenilmiş
    5,811
    Merhaba emre
    1.Debriyajın üzerinde müşür var motor vitesdeyken çalışmasın diye müşürün oksitlenmeden temassızlık yapıyordur
    2. Arka lastikte jincir ayarı yapacak yer kalmayınca ömrü bitmiştir değiştirmek lazım bakla almak kötü bir şey zincirin yürüdüğü dişlileride beraberinde bozmaya başlar ucuz çinli 45-50 tl ye zincirler var en az 5000-6000 km gider kolay gelsin

Emre ÖZER
    Bilgisayar Mühendisi
     BMW R1150 GS - 2003
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Abi öncelikle cevabın için teşekkürler. Debriyaj müşürü olduğunu hayal mayal duymuştum ama benim motorda hiç aktif değildi. Yani motor vitesdeyken falanda çalışıyordu ileri atıyordu yani. Müşür tam olarak nerede bir kontrol edeyim onu. Debriyaj kolunun içinde midir yoksa başka bir yerde mi?

Zincir ayarı yapacak yer kalmayınca dediğin sanırım o ayarla zincir geriliyor. Gerdirmek için payı kalmayınca mı demek istiyorsun? Ayar hiç yapmadığım için cahilliğime ver abi Birde anlatırsan sevinirim nasıl yapıldığını. Somun gibi birşey mi var zincir tarafında? Gerginliği falan nasıl olmalı, anlamanın pratik bir yolu var mı yoksa oda tecrübe işi mi?

Oldu ki zincir ömrü tükettiyse, çin malı zinciri alsam ben değiştirebilir miyim? Çok başını ağrıtmadıysam yardımcı olabilirsen sevinirim.

Bayramın mübarek olsun şimdiden

Emre ÖZER
    Bilgisayar Mühendisi
     BMW R1150 GS - 2003
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Celil Abi araya bayram girdi ayrı düştük Gelince cevabını bekliyorum.

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,637
    Beğenilmiş
    5,811
    emre merhaba
    debriyaj müşürü pekte doğru çalışmıyor yeri debriyaj kolunun içine koldan iki kablo çıkar o kablolar müşüre ait iki ucu birbirinr değirirsen müşür devreden çıkar direk çalışır

zincir ayarı zincirin germe ayarıdır zincirin ayar istediğni zincirin alt kısmı aşagı doğru göbeklenmişse anlarız o göbeklenmeyi arka tekerleğin göbek vidasını gevşetip az gerisinde nikalaj kısmın düz yüzünün ortasında üst üstte çift somun görücen üsteki somunu gevşetip alttaki somunu yarım tur çevir aynı işlemi diğer taraftaki somunada yap somunu sıktıkça tekeri dışa doğru çeker ve zincir gerilir iki somunu eşit sıkmak çok önemlidir yanlış olursa tekerlek merkezden kayar yamuk durur zincirin gerğinliği çok gergin olmayacak çok hafif aşagı doğru göbek verecek şekilde ayarlanır ayarlar bitince gevşettiğin somunları tekrar sıkıyorsun işlem tamam anlatmak çok zor oldu be :mrgreen:
    zincirin ömrü bitmişse çin zincir 6000-7000 km gider ama boyu çabuk uzyacagından sık sık ayar ister

sen değiştirebilirmisin evet ama önce yukarıdaki işlerde uzmanlaşman lazım sonra

Emre ÖZER
    Bilgisayar Mühendisi
     BMW R1150 GS - 2003
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Abi teşekkürler dönüşün için, bu söylediklerinde ustalaşmam gerekiyor sanırım. Ali Usta' da zinciri değiştirdim. Makine bayağı bir farketti, en önemliside tayır tayır olan ses bitti

Cevabın için tekrar teşekkürler, görüşmek üzere

aidikurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alper idikurt
    Bankacı
     Yamaha XVS 1300 A Midnightstar
     İsntabul - Sancaktepe
    Beğenmiş
    514
    Beğenilmiş
    573
    Alıntı CELİL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    emre merhaba
    debriyaj müşürü pekte doğru çalışmıyor yeri debriyaj kolunun içine koldan iki kablo çıkar o kablolar müşüre ait iki ucu birbirinr değirirsen müşür devreden çıkar direk çalışır

zincir ayarı zincirin germe ayarıdır zincirin ayar istediğni zincirin alt kısmı aşagı doğru göbeklenmişse anlarız o göbeklenmeyi arka tekerleğin göbek vidasını gevşetip az gerisinde nikalaj kısmın düz yüzünün ortasında üst üstte çift somun görücen üsteki somunu gevşetip alttaki somunu yarım tur çevir aynı işlemi diğer taraftaki somunada yap somunu sıktıkça tekeri dışa doğru çeker ve zincir gerilir iki somunu eşit sıkmak çok önemlidir yanlış olursa tekerlek merkezden kayar yamuk durur zincirin gerğinliği çok gergin olmayacak çok hafif aşagı doğru göbek verecek şekilde ayarlanır ayarlar bitince gevşettiğin somunları tekrar sıkıyorsun işlem tamam anlatmak çok zor oldu be :mrgreen:
    zincirin ömrü bitmişse çin zincir 6000-7000 km gider ama boyu çabuk uzyacagından sık sık ayar ister

sen değiştirebilirmisin evet ama önce yukarıdaki işlerde uzmanlaşman lazım sonra
    Celil kardeşim valla ne dıyeyım yakında regalraptor için servis acsan full dolu olur herhalde
    Bu motorla hepmızıden cok vakıt gecırdın valla.
    RaptorRiders bir çığ gibi büyümeye devam ediyor

aidikurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alper idikurt
    Bankacı
     Yamaha XVS 1300 A Midnightstar
     İsntabul - Sancaktepe
    Beğenmiş
    514
    Beğenilmiş
    573
    Alıntı xcell Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi teşekkürler dönüşün için, bu söylediklerinde ustalaşmam gerekiyor sanırım. Ali Usta' da zinciri değiştirdim. Makine bayağı bir farketti, en önemliside tayır tayır olan ses bitti

Cevabın için tekrar teşekkürler, görüşmek üzere
    zincir değişimine kac para verdin.
    RaptorRiders bir çığ gibi büyümeye devam ediyor

Emre ÖZER
    Bilgisayar Mühendisi
     BMW R1150 GS - 2003
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Valla kardeş motoru değiştirmekten vaz geçtim. Onun için kaliteli olsun diye japon zincir ile değiştirdim. Başka şeylerde satın aldığımdan dolayı bana 185 liraya mal oldu zincir değişimi. Biraz pahalı gibi duruyor ama araştırdım artık ömürlük gibi birşey oldu

turq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ibrahim a
    serbest
     RR 250E-9
     BURSA
    Beğenmiş
    2
    Beğenilmiş
    2
    Merhabalar

Zinciri yaglarken farkettik ki bir sıkı bir gevsek oluyor dondukce. Bu degismesi gerektiginin gostergesi midir? Risk altindamiyim?
    SIRADAN ÇİNKOKARBON PİL

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)