Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

erk
    .
     V strom
     istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    6

Akü hazırlanması

Kış aylarında yeterince çalışmayan motorumun, aküsü şarj tutmamaya
    başlayınca yeni “Bosch YTX 12 BS” akü siparişini verdim. iki gün sonra elime ulaşan
    akü kutusunu açtığımda içinden çıkanlar ;
    1. Akü. (bağlama vidaları üzerine küçük naylonla yapışık şekilde.)
    2. Asit sıvısı. ( İçinde akü kapağı üzerine takılmış olarak ve garanti kağıdı dahil.)
    3. Kullanım Klavuzu.

Öncelikli olarak internette forumlarda araştırmama rağmen, kullanım kılavuzunu okudum. İş eldiveni ve gözlüğünü maalesef yine ihmal ederek (kesinlikle kullanmanız önerilir.)

Akünün altına kalın karton kutu ve altlık koyarak işe koyulduk.

Akü elektroliz sıvısını dökeceğimiz altı adet yuvayı örten kırmızı etiketi sökmekle işe başlıyoruz.

İşin en kritik ve tehlikeli noktasına geliyoruz. İçinde sülfürik asit bulunan elektrolit
    sıvısını akü yatağına dökmemiz gerekmede. Çok tehlikeli çünkü sülfürik asit ele, göze
    temasında yanma ve körlüğe kadar problem çıkartabiliyor. Bazı yanlış uygulamalar buna
    sebep oluyor. Öncelikle yanlış örnek olmaz kuralıyla olması gerekenleri yazalım.

Sülfürik asit dolu naylonu açarak içindeki garanti belgesini muhafazaya alıyoruz,,

Kapak şeklinde duran siyah bölme kargo ve taşıma sırasında sıvının akmasını önlediği
    gibi aynı zamanda akümüzün kapağı şeklinde bize hizmet verecek şekilde tasarlanmış.

Aküye takacağımız kapağı bükmeden aynı doğrultuda çıkartıyoruz (Fotoğraf çekmek
    için bu şekilde çıkartılmış olup, sökmeleri ve takmaları aynı seviyede yapmak önerilir.)

Bu kuraldan yola çıkarak alüminyum kapakları tam akünün yuvasına eşitleyerek
    aküye bastırarak sıvının aküye akmasını sağlıyoruz. Akünün yuvalarında bu amaçla
    konulmuş çıkıntılar ve sıvı taşıyıcı naylon kolaylıkla birleşiyor ve sıvı en geç 20 dakika
    içinde aküye boşalıyor.

Burada forumlarda da okuduğum ve yapılan en büyük yanlış ; Bu folyoların iğne ile delinmesi. Sakın delmeye kalkmayın. Nedeni hem ters çevirince içindeki sülfürik asitin akünün üzerine ve çevreye damlayacak olması. Aynı zamanda akünün içerisindeki çıkıntılar deliği tam açacak şekilde tasarlandığı için açtığınız deliklerin hiçbir anlamının kalmayacağını göstermek için,delinmiş kutunun fotoğraflarını da ekledim.

Görüldüğü gibi delikler son derece büyük ve nizami. İğne deliği de olsa kenara yapışmış
    ve gereksiz olurdu !

fakat bir şekilde sıvı akışı devam etmiyor ve hava kabarcıklarını göremiyorsanız.
    Hafifçe naylonun yukarısından elinizle 1-2 kerelik hafif tokatla akmayı sağlayabilirsiniz.
    Sanırım bazıları kesme işlemi de bulmuş ki bu kesinlikle yapılmaması gereken bir uygulama.

Açıkçası bende naylon hazneyi akünün deliklerine hizalayıp düzgün bir şekilde
    hizalayıp hafifçe bastırdığımda, altı haznenin içerisindeki sıvı akmaya başladı ve tamamen
    aküye boşaldı. Burada problem sizin gereksiz yere delme kesme işlemlerinizden çıkabilir. !!!

Akünüz ilk şarjına hazır. Bir çok forumda bu tartışma konusu olsa da, akünüzün üzerindeki yazı bu tartışmayı sona erdiriyor ;

Std .: 1.2 A.X 5-10 h. Or. Qıck: 5.0 A.X 1h. Yani : 1.2 A bir cihazla 5 veya 10 saat.
    Aceleniz varsa yada 5.0 A. Bir cihazınız varsa 1 saat. Acele işe şeytan karışır ata sözümüz
    gibi. Akülerde ve pillerde ne kadar yavaş şarj yapılırsa akülerin ve pillerin ömrünün uzun
    olduğu artık ölçülebilir bir gerçek. Bende bu yüzden boşalttığım sıvının forumlarda okuduğum şekilde (4-6) saat arası akünün içine işlemesi beklenirse iyi olur.
    Tavsiyesini tutarak akşam 6 saat bekledikten sonra şarj işlemine geçtim.

Sonunda %80 olan akü %100 dolu

Aküyü motorumuza takmaya hazırız. Bazı Internet sitelerinde önerdiği şekilde ilk
    çalıştırmayı eski akünüzden takviye alarak yeni akünüzü çalıştırırsanız, ilk çalışmada zorlanmayan motorunuzun yolda tam şarj olmasını sağlarsınız önerisini ben uyguladım. Doğruluğunu zaman gösterecek.

Anlatacağım tecrübeler bunlarla sınırlı olsa da asıl önerim motorunuzu en az
    1 hafta 10 günde bir çalıştırarak belli devirde ve mesafede kullanmanız.
    Kullanamıyorsanız çalıştırmanız. Akümüzün ömrünü gerçek anlamda uzatan yegane unsur.

ibanez_one - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Görkem KAYIŞ
    Tüketici Elektroniği Ürün Uzmanı
     Şu Sıra Yok :(
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Harika Bir Bilgilendirme, Sabır Dolu Bir Çalışma Tebrik ve Teşekkür Ederim Kardeşim...
    İlk Göz Ağrım
    Keeway Superlight 150

İkinci Demir Atım
    Hyosung GV250

Şu An Yok :(

TEL; 0536 317 60 57

Just Ride....!!!

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,567
    Beğenilmiş
    5,789
    ağa paylaşım için teşekkürler
    emeğine sağlık herkesin faydalanacağı çok güzel bilğilendirme olmuş

kartezyenx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

izzet
    memur
     sattım
     antalya
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    benim akü kuru akü diye biliyom donmaya karşı daha iyi değilmi

aktapot56 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

turgay
    amele
     rr250-9b
     kayseri
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    benim akü hemen biterdi.bütün suyunu boşalttım yeni saf su koydum şimdi 5 gün gidiyor

av. Cevdet Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Cevdet Yılmaz
    Avukat
     Gv 650
     istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Ellerine saglik kardesim,faydali bir paylasim olmus

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)