Herkese selamlar efendim, saygılar bizden...

Bugün bir alt sakal uğruna neler yaptığımızdan bahsedeceğiz, dilimizin döndüğünce yaptığımız süreçleri paylaşmaya çalışacağız inşallah...

Özet giriş yapmak gerekirse, aracımız FZ6 Fazer. Çıkma bir alt sakal satın alıyoruz. Tabi bazı işlemlerden geçmesi gerekmekte. Renk tonu uygun değil, üzerinde çizikleri ve onarım isteyen kısımları var, bağlantı civataları yok.

İşe civatalarla başladım. Motor üzerinde, bağlantı demirlerinde ve sakalın üzerindeki bağlantı yuvalarında nasıl bir civatanın uygun olacağını ufak hesaplarla belirledim. Sonra iş yerimizde üretimini yaptık.

Torna işlemi;

Freze işlemi;

Civata nasıldı nasıl oldu diye görmek gerekirse yukarıdan aşağı kriminolojisi :mrgreen:

Daha sonra ustamıza gidiyoruz ve alt sakalımızın soyulması, rötüş ve astarının bittiğini, boyaya hazır hale geldiğini görüyoruz;

Sıra geldi uygun rengi seçip hazırlamaya:

Renk seçimini bilir kişisi itina ile ince eleyip sık dokuyarak yaptı, elleri dert görmesin, resmen cuk oturttu rengi. Bayağı da uğraştı saolsun.. :|

Daha sonra kodları ile sölüsyonları birleştiriyor ve gerekli rengi elde ediyor (Resmen laboratuar deneyi yapıyor :mrgreen: );

Ve boya alt katmanı ve şerbeti hazır;

Usta boyayı hazırlarken ilginç bir detay dikkatimi çekiyor :mrgreen: Eee boyacının klavyesi de böyle olmalı zaten diye geçiriyorum içimden

Sakalımızın boyama işlemi de bitiriliyor ve montaja hazır hale geliyor

Herşey hazır, hazırlık işlemleri tamamlandı, eksikler giderildi, şartlar olgunlaştı. Fakat o da ne, Emre tutturdu "Oğlum motorun kırmızı kısmındaki tüm civatalar pirinç, sen neden siyah yaptırıyorsun" dedi ve ben de hak vererek aynı civataları bu sefer pirinçten tekrar elde ediyorum.

Civatalarımıza teflon sarıyoruz ve Bismillah;

Yatıyoruz yerlere :mrgreen: Emre bir taraftan ben bir koldan, bağlantı demirlerinin yuvalarını ayarlıyor ve bağlantı demirlerini montajlıyoruz.

Ve akabinde sakalımızı yerine oturtuyoruz.

Doğrusunu söylemek gerekirse bizi hayli uğraştırdı bu işlem. Çünkü nedense pek uygun gelmedi, bir yerlere çarptı kastı vs. derken bir şekilde sakalı monte ettik. Fakat yine de Emrenin içine sinmedi "İlk tümsekte bırakırsın sen bunu hacı, çok alçak bu" diyerek içime su serpti saolsun !icindepatla insan bi kaza bela vermesin temiz temiz kullan inşallah der bro

Neyse, şimdilik oldu mu oldu, emelimize ulaştık mı ulaştık, oğluma yakıştı mı yakıştı.. Gerisi tatava :mrgreen: Vatana millete oğluma hayırlı olsun :mrgreen:

Bugünkü emeklerinden dolayı korçim kardeşim Emre'ye teşekkürlerimle... Ellerine sağlık kardeşim. :|