Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    SİYAH İNCİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Güneykan İnce
    Bilgisayar Müh.
     Regal Raptor DD250E-9
     İstanbul - Göztepe (Anadolu Yakası)
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    1

Motorda fan borusu ve egzoz patlama

Merhaba arkadaşlar,

Geçen whatsap grubunda da yazmıştım. Motorun fana giren sağ taraftaki borusundan su-yag karısık oldukca fazla sıvı akıyor yana yatırdıgımda.Sıcak borulara değincede duman atıyor gibi görüp sağa çekmiştim. Bu şekilde gitmem sıkıntı yaratır mı? Ne yapmam gerekir.

Birde sadece sağdaki egzozdan cok fazla patlama sesi geliyor. Hatta bazen 80-90 la giderken motor birden güçten düşüyor.Sag egzoz tıkanıyor gibi oluyor gazla zorlayınca tekrar patlamalarla acılıyor. Problem ne olabilir?

Teşekkürler.
    Bakma güzelim, atla gezelim

Bahadır Özarar
    Biyomedikal Teknikeri
     Honda-Shadow 750
     İstanbul - Gaziosmanpaşa (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    1,038
    Beğenilmiş
    359
    Alıntı SİYAH İNCİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar,

Geçen whatsap grubunda da yazmıştım. Motorun fana giren sağ taraftaki borusundan su-yag karısık oldukca fazla sıvı akıyor yana yatırdıgımda.Sıcak borulara değincede duman atıyor gibi görüp sağa çekmiştim. Bu şekilde gitmem sıkıntı yaratır mı? Ne yapmam gerekir.

Birde sadece sağdaki egzozdan cok fazla patlama sesi geliyor. Hatta bazen 80-90 la giderken motor birden güçten düşüyor.Sag egzoz tıkanıyor gibi oluyor gazla zorlayınca tekrar patlamalarla acılıyor. Problem ne olabilir?

Teşekkürler.
    Patlama,tıkanma ve güçten düşme hava ayarından yada bujilerden olabilir.
    Diğer su-yağ atması ise radyatörde gereğinden fazla su varsa devirdaim sırasında fazla sıvıyı attığı için yada hararet yaptığı için olabilir.Motor ısındığı zaman fan açıyor mu?

1
    1
     1
     1
    Beğenmiş
    264
    Beğenilmiş
    200
    hortumları kontrol ettir çok bi fikrim yok o konuda ama su ve yağ aynı anda akıyorsa motorun hareret yapmış sanırım yağ ve su birbirine karışmışsa sıkıntı büyük ihtimalle,ama şu sağ egzoz patlama olayı daytonaların hepsinde var galiba tam emin değilim benim tüm ayarlar bakımlar vsvs herşey tam ama genede sağ egzoz sola göre çok patlıyor :D hoşuma gitmiyo değil takmıyorum patlamasıda bitek vitesdeyken gaza basılı değilken yani kompresördeyken oluyor yani sıkıntı görmüyorum bunda zaten ama bi boğulma yok bujilerine baktır bence boğulma için.
    SİYAH İNCİ (07.Kasım.2016) Bunu beğendi.

grolof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

gürol ofluoğlu
    emekli
     regal raptör 250E-9
     samsun
    Beğenmiş
    39
    Beğenilmiş
    82
    Tam anlıyamadım ama tam eksozun motora giriş yerinden akıyorsa manifolt contası deforme olmuştur yada o iki cıvata gevşemiştir.Önce onları bir sık. Sıcak borulara değince kısmınıda anlıyamadım.Giderken birden güçten düşmesi sağ taraftaki bujinin arızalı yada kurum veya is bağlamasından kaynaklanabilir.Bujiyi söktüğünde zaten durumunu görürsün.
    Patlamanın bir çok sebebi var ama en başta karbüratör senkron ayarının doğru olmamasından kaynaklanabilir.Buji karardıysa oda hem senkron hemde hava ayarından olabilir..
    Kısacası iyi bir ıustaya gidip karbüratör ayarı ve buji bakımı yaptırırsan problem biter yada azalır diye düşünüyorum.
    GÜROL OFLUOĞLU
    ATAKUM-SAMSUN

grolof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

gürol ofluoğlu
    emekli
     regal raptör 250E-9
     samsun
    Beğenmiş
    39
    Beğenilmiş
    82
    Alıntı Rednexi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hortumları kontrol ettir çok bi fikrim yok o konuda ama su ve yağ aynı anda akıyorsa motorun hareret yapmış sanırım yağ ve su birbirine karışmışsa sıkıntı büyük ihtimalle,ama şu sağ egzoz patlama olayı daytonaların hepsinde var galiba tam emin değilim benim tüm ayarlar bakımlar vsvs herşey tam ama genede sağ egzoz sola göre çok patlıyor :D hoşuma gitmiyo değil takmıyorum patlamasıda bitek vitesdeyken gaza basılı değilken yani kompresördeyken oluyor yani sıkıntı görmüyorum bunda zaten ama bi boğulma yok bujilerine baktır bence boğulma için.
    Bütün motorlarda patlama sadece komprosöre bindiğinde yapar.İlk sebeplerinden biri benzini tamamen yakamaması ve sıcak olan eksoza benzin geldiğinde orda yanarak patlaması.Bendede çok patlama oluyordu,samsunda senkron ayarı yapacak usta bulamadığımdan bir türlü sağlıklı bir ayar yaptıramamıştım.
    Sonunda internetten gliserinli vakumölçer bulup senkron ayarını kendim yaptığımda patlama sesi kesildi.Eksozun açık olmasıda patlama nedenlerinden biri.Patlama bana göre benzin sarfiyatını bir miktar arttırıyor.Senkron ayarından sonra bende yakıt %20 düştü.
    Ömer (07.Kasım.2016) Bunu beğendi.
    GÜROL OFLUOĞLU
    ATAKUM-SAMSUN

1
    1
     1
     1
    Beğenmiş
    264
    Beğenilmiş
    200
    Alıntı grolof Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bütün motorlarda patlama sadece komprosöre bindiğinde yapar.İlk sebeplerinden biri benzini tamamen yakamaması ve sıcak olan eksoza benzin geldiğinde orda yanarak patlaması.Bendede çok patlama oluyordu,samsunda senkron ayarı yapacak usta bulamadığımdan bir türlü sağlıklı bir ayar yaptıramamıştım.
    Sonunda internetten gliserinli vakumölçer bulup senkron ayarını kendim yaptığımda patlama sesi kesildi.Eksozun açık olmasıda patlama nedenlerinden biri.Patlama bana göre benzin sarfiyatını bir miktar arttırıyor.Senkron ayarından sonra bende yakıt %20 düştü.
    senkron ayarını yaptırdım ama hala devam ediyor komple bakım'da yapıldı ama devam ve makine ile yapıldı senkron ayarı.

Güneykan İnce
    Bilgisayar Müh.
     Regal Raptor DD250E-9
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    1
    şöyle ki fan a giden bir boru var plastik. orda yırtık var. ama yağ benzeri birşey akması bana garip geldi. tam yogun değildi oyuzden suyla karısık olabilir diye dusundum. bu birinci sıkıntım.

egzoz patlamaya normalde bende takılmıyorum ama bu seferki normal değil gibi. Cunku bugun giderken 80le falan birden motorun gücü düştü stop etme seviyesine geldi. ara ara gaza kökleyince sag egzoz acılıyor gibi oluyor. güç düşmesini buna baglıyorum. egzozdaki patlamayla alakalı bir durum. ama sebebini anlamadım.

Güneykan İnce
    Bilgisayar Müh.
     Regal Raptor DD250E-9
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    1
    buji ve hava ayarı seklinde genel yorumlar patlama icin. ama fana giden boruda ne oluyor tam olarak bilmiyorum. ısınınca normalde fan devreye giriyor, son zamanlarda denk gelmedim gerci onu da tekrar kontrol edeyim.

Yusuf Iman
    helikopter teknikeri
     Regal Raptor DD250e-9b
     izmir bornova
    Beğenmiş
    55
    Beğenilmiş
    119
    güç düşmesi bende de vardı,benim problemim karbüratöre giren plastik hava hortumlarının yırtılmasından kaynaklıymış.belki faydası olur,yazayım dedim
    centaur (26.Kasım.2016), FouL (26.Kasım.2016) Bunu beğendi.

Acar Yavuz
    Yönetici
     SUZUKI M800 intruder
     İstanbul - Avcılar (İŞ) (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    24,521
    Beğenilmiş
    2,704
    benimde egzosa giden boru delinmişti ... değiştirdim seside performansıda düzeldi...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)