Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

marlox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Engin AKAR
    Tekniker Müzisyen Sporcu
     Honda Vfr 800
     İZMİR / Narlıdere
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3

[ adab-ı muaşeret ]

Adab-ı Muaşeret

Eminim bunları biliyorsunuzdur tabii ki..Bir gözden geçirelim istedim...

Selam verme adabı, telefonda konuşma adabı, trafik adabı gibi belli başlı hayatımızın her alanında bize gerekli olan bazı temel görgü kuralları madde madde olarak ele alındı.

İşte size hayatımızın her anında lazım olabilecek görgü kuralları:

Telefonda konuşma adabı

• Ne kadar iyi giyinirseniz giyinin, ne kadar güzel ya da yakışıklı olursanız olun, telefonda önemli olan sadece sesinizin tonu, konuşma üslubunuz ve hatta susuşunuzdur.
    • Eğer arayan kişi kendini tanıtmamışsa, “Affedersiniz, galiba isminizi duyamadım, tekrarlar mısınız?” veya “Affedersiniz, tanıyamadım. İsminizi rica etsem” gibi ifadeler kullanabilirsiniz.
    • “Mehmet Tarık konuşuyor” gibi bir ifade yerine, “Mehmet Tarık, buyurun efendim” demek bizim geleneğimize daha uygundur.
    • Telefona birini çağıracağınız zaman karşı tarafın kulağını acıtacak kadar bağırmak saygısızlıktır.
    • Telefonu açtığınızda ağzınızda sakız veya yiyecek olmamasına, sesli bir makine çalışıyorsa kapatmaya dikkat etmelisiniz.
    • Evinizde veya işyerinizde tanıdığınız birini aradıklarında, araştırıcı bir tavır içine girip arayanın ismini sormayın. Sadece “Ayrılmayın, haber vereyim” deyin. Çağıracağınız kişiye de, “Bir kadın sesi” gibi şeyler söylemeyin.
    • Telefonla konuşan kişileri mümkün olduğu kadar yalnız bırakmak zarif bir harekettir.
    • İstanbul, Ankara gibi metropollerde toplu taşıma araçlarında cep telefonunu kapatmak için ikaz yapıldığı halde pek dikkate alınmayabiliyor. Medeni insan şehirde yaşamayı beceren insan demektir.

Medeni bir internet kullanıcısı olmak

• İlginizi çeken tartışma gruplarına katılırken, konuyla alakasız iletiler göndermemeli ve düzgün sorular sormalısınız.
    • E-mail yoluyla göndereceğiniz metinlerde kişilerin kişilik haklarını çiğneyen ifadeler olmamalı.
    • Doğruluğundan emin olmadığınız veya duygu sömürüsü yapan haberleri başkalarına göndermeyiniz.
    • E-mail yoluyla bir ürün tanıtmak, e-maili alana çok sevimsiz gelecektir.
    • E-mail atarken konu kısmına mutlaka bir şeyler yazılmalıdır.
    • Sohbet ederken, hırçın ve kırıcı olmaktan, adeta karşınızdakine bağırıyor imajı vermekten, bazı kelimeleri büyük harfle yazmak veya harfleri uzatarak tekrarlamaktan kaçınmalısınız.
    • İnternet de olsa elinizden, dilinizden kimse rahatsızlık duymamalıdır. Size gelen herhangi bir mesajı, gönderenin bunu paylaşmak isteyip istemediğinden emin olmadan yollamamalısınız.
    • Konuşurken karşı taraf ne demek istediğinizi tam olarak anlamalıdır. İfadelerinizde net, kısa bir üslup ve düzgün bir Türkçe kullanmalısınız. Eğer siz karşınızdakinin ne demek istediğini anlamadıysanız, daha sonra yüz yüze görüşmeyi tercih ediniz.

İşyerinde adab-ı muaşeret

• İşyerinde kimseye “amca, dayı, ağabey, kardeş” gibi ifadelerle hitap edilmemelidir.
    • Medeni bir çalışan işyerinde sohbet konularına dikkat eder, argo sözlerden mutlaka kaçınır.
    • İş arkadaşlarının veya amirlerin odasına girileceği zaman kapıyı çalmaya, o sırada müsait olup olmadığına azami dikkat gösterilmelidir. Ziyaret edilen kişi telefonla konuşuyorsa veya misafiri varsa, acelesi yoksa görüşme ertelenebilir.
    • İşyerinde temizlik için her ne kadar görevliler varsa da masanızın ve odanızın düzeni kişiliğinizi yansıtır.
    • İşyerinde kimsenin çekmecesi, masası karıştırılmaz. İzni olmadan eşyalarının yeri değiştirilmez.
    • Müzik dinlenmek istendiğinde, oda arkadaşlarının rahatsız olup olmayacağını göz önünde bulundurmak görgünün gereğidir. Zira görgü bir anlamda kimsenin hakkını da gasp etmemektir.
    • İşyerinde kıyafetler ütülü, temiz ve düzenli, ayakkabılar boyalı olmalı. Beden temizliğine özellikle dikkat edilmeli. Ter kokusu ile kimse rahatsız edilmemeli.
    • Masada her zaman ikram edecek bir şeyler bulundurmak insanın zevk sahibi ve cömert olduğunu gösterir.
    • Bir işyerinde en can sıkıcı şeylerden biri de gizli saklı konuşmalar, imalı sözlerdir. Bu tür davranışlar ancak küçük şeylerle oyalanan eğitimsiz insanların başvurduğu bir yoldur.
    • Medeni bir işveren kadın erkek bütün çalışanlarının hakkını gözetir, korur. Görgünün hak boyutunu her zaman göz önünde bulundurur.

Trafikte edepli olmak

• Bazı gençlerin arabaları ile sokak aralarında sürat yapmaları, yüksek sesle müzik dinlemeleri adab-ı muaşerete tamamıyla aykırıdır.
    • İyi bir sürücü mecbur kalmadıkça asla korna çalmaz, özellikle şehir içindeyken uyuyan çocuk, hasta ve yaşlıların olabileceğini düşünür.
    • Özellikle acemi olduğunu anladığınız kişilere karşı dikkat dağıtıcı ve şaşırtıcı davranışlarda bulunmamalı, anlayış göstermelisiniz.
    • Kibar sürücüler yağışlı havalarda çukurlara biriken yağmur sularına yaklaştıklarında yavaşlarlar.
    • Her şeyden önce trafikte olduğunuz zaman kendinizi kontrol etmeli, suçluysanız hemen hatanızı kabul edip özür dilemeyi bilmelisiniz. Eğer, suçsuzsanız bağırıp çağırmadan karşı tarafın açıklamasını sabırla beklemelisiniz.

Selam verme adabı

• Selam vermede önce davranmak, selamı en güzel şekilde almak görgülü insanın en temel özelliğidir.
    • Selam uygun sözlerle yapılmalıdır. “Selam”, “Selamünhello”, “Ne haber?” gibi kelimeler selamın karşılığı değildir. Toplumumuzda hemen herkesin anladığı ve kullandığı selam kelimesi “selamun aleyküm”dür.
    • Selam verirken: Yaşı küçük olan büyüğe, mevkii düşük olan yüksektekine, yürüyen oturana, kapıdan geçen bekleyene selam verir.
    • Toplum tarafından sevilen değerli insanları bizi tanımasalar bile selamlamak nazik bir davranıştır.
    • Bizim geleneğimize has bir şekilde büyükler çocukları da selamlarlar.
    • Erkekler, tanıdıkları bir hanım yalnızsa ve kendilerini görmezden geliyorsa selam vermeden geçmelidir.

Sofrada adab-ı muaşeret

Bir kişinin terbiye ve görgüsünün en çok ortaya çıktığı yerler yemek sofralarıdır. Sofrada gösterilecek itina ile hakkınızda neredeyse yüzde yüz olumlu etki bırakabilirsiniz. Evlerinizde tercihiniz ister yer sofrası, ister gazete kağıdı, ister masa olsun, toplumsal hayatta Batılı tarzda yeme usulünün belirgin olarak hakim olduğunu göreceksiniz. Kendi medeniyet çerçevemizde de Batı medeniyet dairesi içinde de olsa medeni insan olmanın gereği her yerde aynıdır. Yanındakine saygılı olmak, kimseyi rahatsız etmemek medeni insanın en belirgin özellikleridir. Sofrada mutlaka uyulması gereken birkaç görgü kuralını şu şekilde sıralamak mümkün:
    • Sizden ekmek istendiği zaman elinizle değil, ekmek sepeti ile vermek daha doğrudur.
    • Garsondan veya yanınızdakinden bir şey isterken, “lütfen, “teşekkür”, “rica” kelimelerini dilinizden düşürmeyiniz.
    • Nezle olduğunuz zamanlarda yemeğe gitmemek en doğrusu olsa da, mecbur kalıp da mutlaka burnunuzu silmeniz gerektiğinde başınızı hafif yana çevirerek, yanınızdakine “affedersiniz” diyerek sessizce işinizi halletmeniz en doğrusudur.
    • Yemekte düşürdüğünüz çatalınızı almamalı, garsondan yenisini istemelisiniz.
    • Dişlerinizin arasında kalanları temizlemek için ağzınızı tıslatarak başkalarının sinirlerini germek görgülü bir hareket değildir.
    • Sofrada insanları iğrendirici, korkutucu, endişelendirici konulardan söz açılmamalıdır.
    • Zarif bir insan ikram edilen her ne olursa olsun beğenmemiş olsa bile büyük bir memnuniyetle teşekkürlerini ifade eder.
    • Tabakta yemek bırakmak veya içecekleri bardakta yarım bırakmak doğru değildir.
    • Geğirmek, kaşınmak, kulak veya burun karıştırmak, tırnaklar ile oynamak, elini ayakkabıya değdirmek, kıl koparmak normalde de asla yapılmaması gereken davranışlar olduğu gibi, medeni bir insanın sofrada asla yapmayacağı şeylerdir.
    • Ev sahibinin her türlü dikkatine rağmen yemekten çıkan istenmeyen bir şeyi göstermeden almalı, üzerini bir şeyle örtmelisiniz.
    • Yemek yerken bardağınızın çok kirlenmemesi için sık sık peçetenizi ağzınıza dokundurabilirsiniz.
    • Bir şey içerken bir kerede içmemeye ve bitirdikten sonra “ohh” gibi sesler çıkarmamaya dikkat etmelisiniz.
    • Yemekten sonra sofranın toplanma işi size ait değildir. Eğer davet sahibi çok yakınınız ise ve izni varsa yardım teklif edebilirsiniz.

-Alıntıdır-
    acryvz (23.Şubat.2017) Bunu beğendi.

BİR YERE GİTMEK İÇİN ARABAYA BİNİLİR AMA, MOTORA BİNMEK İÇİN
    HER YERE GİDİLİR !!!

Fatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Fatih Bekaroglu
    Teknik Eleman
     2005 Honda CBF 600
     Eskişehir
    Beğenmiş
    12
    Beğenilmiş
    16
    Gayet güzel bir alıntı yapmışsın abicim. Ben bunların çoğuna elimden geldiğince uymaya çalışıyorum. Bunların örmeklerini en iyi askerde görüyor insan.Neler var neler.

mrtckrt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

murat cankurt
    subay
     250 E 10
     Ankara ŞEREFLİKOÇHİSAR
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    2
    FATİH 'e katılıyorum türlü türlü adam gelir askere doktora yapmış adamla okuma yazma bilmeyen adamı aynı ranzada yattığını bilirim....
    hepsini aynı kabın içinde eritip tek tip ADAM çıkarmaktır bizim meslek....
    bunun içinde aynı enginin paylaştığı gibi ''askeri görgü kurallarımız'' vardır ve bunlar sivildekinin aksine 7/24 aranır, istenir
    Engin'in yazısını okurken ''bu da var..... buda var....'' diye geçirdim durdum içimden

marlox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Engin AKAR
    Tekniker Müzisyen Sporcu
     Honda Vfr 800
     İZMİR / Narlıdere
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3
    malum hastanede çalışıyorum ve bizimkide bir nevi askerlik gibi
    geçen cumartesi sabahın köründe bir hemşire arıyor
    birşey sormak için
    sorusunu cevaplıyorum yardımcı olmak için ve teşekkür bile etmeden suratıma telefonu kapatıyor
    bu konuda nasıl bir cevap verebilirim diye düşünürken bir fikir geldi aklıma

bu yazıyı internetten bulup kendisine zarf içinde verdim

baya bi ses getirdi :D

sanırım bir daha beni hiiiiiiç aramaz :D

BİR YERE GİTMEK İÇİN ARABAYA BİNİLİR AMA, MOTORA BİNMEK İÇİN
    HER YERE GİDİLİR !!!

mualla evren mevlanaoğlu yerinde
    müzisyen
     mondial 150 sentor
     muğla
    Beğenmiş
    94
    Beğenilmiş
    90
    gerçekten harikulade bir konu olmuş...günümüzde bırakın gençleri artık ortayaş ve üstü bike adab-ı muhaşeretten bihaber...müsadenizle bu yazıyı üye olduğum tüm sosyal medya hesaplarında paylaşmak istiyorum.

Aldora Özkan
    Tercüman,Organizasyon
     Regal raptor spyder 350
     Ankara - Çankaya
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    6
    Elinize emeğinize sağlık. İyi ve faydalı bir hatırlatma oldu bizler için 👍

newmoon06tr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ali YENİAY
    R CMSGT.
     Suzuki Intruder M-800 (Thunderbolt)
     Ankara
    Beğenmiş
    17,401
    Beğenilmiş
    2,868
    Engin çok teşekkürler, güzel bir hatırlatma olmuş, emeğine sağlık.

Oguz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Oğuzhan Türkmen
    Maden Mühendisi
     Regal Raptor DD250-E9
     Muğla - Milas
    Beğenmiş
    5
    Beğenilmiş
    19
    Emeğine sağlık gerçekten dikkat edilmesi gereken hususlar
    Trust me! I am an engineer

terapi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Serkan Doğan
    Esnaf
     Mondial Vulture 150Mr
     Samsun - İlkadım
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Gerçekten çok faydalı ve hepimiZin içinde günlük karşılaştığımız öğrenilmesi ve öğretilmesi gereken bilgiler bulunmakta.İşim gereği her gün 70 türlü insanla karşılaşıyorum..Düzeltmek için 2 saat imi harcadığım tezgahımı biranda dağıtıp giden insan mı dersiniz ,fiyatı uygun bulmayıp çüş diyen insan mı dersiniz yada 1 tl lik ürüne 1000 tl lik mış gibi pazarlık yapanları dersiniz neler neler tek kelime Eğitim Şart....

Discovery II Mini cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)