Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Sayfa 5 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci ... 345
Toplam 48 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 48 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Franken-bike

FIRAT
    TEKNIK PERSONEL
     350 spyder
     ANKARA
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3
    arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrar foruma döndüm, pek
    fırsat bulamıyorum eskisi gibi...

bu seferki güncelleme elektrik sistemi ile alakalı;

akü bağlantıları ve sigortanın rastgele kablo üzerinde olması pek hoşuma gitmiyordu, bende bu şekilde bir "control box" yapmaya karar verdim,

yaptığı iş kısaca şu şekilde;

normalde akü başlarına artıya 3, eksiye 3 (2 adet kalın marş kablosu, iki adet ince elektrik sistemi kablosu, 2 adet akü şarj fişine giden kablo) olmak üzere toplamda altı tane kablo geliyordu ve bu karışık görünüyordu, benim aklımda ise akü başlarına sadece birer tane kablo gelmesi fikri vardı, birde koltuğun altına giden kabloların birinn üzerinde duran sigortayı da daha ulaşılabilir bir yere almak istiyordum, bu şekilde daha temiz ve şık olur diye düşündüm, bunun üzerine bu kutuyu tasarladım ve yaptım, bu kutu sayesinde hem sigortaya ulaşım çok daha kolay oldu, hemde switch sayesinde aküyü motordan sökmeden de şarj edebileceğim, switch i yukarı guard lı konuma aldığınızda aküyü motora normal bağlıyor, guard ı açıp switch i kaldırdığınızda ise aküyü kutu üzerindeki konnektörlere bağlantı yapıyor, bu konnektörlere uygun clamp ile şarj cihazı bağlayabilir ve akünüzü şarj edebilrsiniz, ayrıca eğer motorunuzda alarm vb sistemleri var ise ve güvenli bir yerde bir süre yatrıacak iseniz bu alarm vb sistemleri aküyü yemesin diye de bu switch i açabiliyorsunuz (örn, evinizin garajında bir hafta yatacak ise, vb...)

malzemeleri konya sokaktan kolayca satın alabilirsiniz;

1. 1 adet guard ı switch (6 bacak dpdt)
    2. 1 adet büyük boy sigorta yatağı (panel tipi)
    3. bir adet uygun plastik proje kutusu
    4. iki adet terminal (bir kırmızı bir beyaz)
    5. uygun ölçülerde muhtelif kablo ve makaron

yapılışı oldukça basit, denedim ve sorunsuz çalışıyor, bunlar da resimleri;

İÇ BAĞLANTILAR

DIŞ GÖRÜNÜM;

ELEKTRİK ŞEMASI;

sağ tarafta bulunan takım kutusunun içini de alüminyum sacla güçlendirip posta kutusu kilidi taktım, alt köşesine menteşe de uydurdum, bu sayede kilitli bir kutu oldu, bu kontrol kutusunu da oraya içeriye sabitleyeceğim, bağlantıları yaparken lehimleme yaptıktan sonra her bağlantı için ayrı ayrı makaron geçtim ve en son tüm bağlantıları silkon ile kapladım, bu sayede su geçirmez oldu ve liehimleri de titreşime karşı biraz daha korumuş oldum.

---ÖNEMLİ---
    1. Bütün bağlantıların sağlam ve iyi yalıtılmış olmasına dikkat edin, titreşim ve nem/su vb den korunmalılar
    2. özellikle marş hattı için uygun kalınlıkta kablo kullanmalısız

yaptığım başka şeyler de var, fotolarını çekince koyarım,

Sağlıcakla kalın.
    Konu AHRAZ tarafından (26.Ağustos.2013 Saat 16:56 ) değiştirilmiştir.
    "Lone Wolf...No Club..."

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,567
    Beğenilmiş
    5,789
    Berat emeğine sağlık takiptedeyiz

FIRAT
    TEKNIK PERSONEL
     350 spyder
     ANKARA
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3
    Sağol Celil abi, bunun dışında arka sinyallerin yerini değiştirdim, önce bayrak demirine takmayı düşündüğüm kurukafa stopları çantalara yerleştirdim, dış hava filtresi taktım, usb şarj yuvası taktım, serit ledli yol aydınlatma ışığı döşedim, koctas dan 20 tl lik banyo demirinden şahane bayrak direği yaptım, çantaların motora bağlanma şeklini biraz değiştirdim (ikinci bi r mod ile istediğinde tek harketle sökülüp el çantası gibi yanına alabileceğin tarzda çanta olacak şekilde güncelleyeceğim), motorun üzerinde ufak bir bölgeye spike döşedim, ufak tefek tesisat işim kaldı (ışıklar için), ondan sonra artık hiç oynamıycam motorumla, bu arada merak ettiğim iki konu var,

1. : motorun kontak anahtarının üzerinde hiç boş uç var mıdır? yani motora döşediğim tesisat kontak açıkken çalışmalı kontak kapalıyken ise çalışmamalı, farlardan vb paralel çekmek istemiyorum, ayrı bir hat istiyorum kontak açıkken 12v, kapalıyken 0 v olan. Bu mümkün müdür? (şemayı güzelce takip etsem belki bulurum da illa ki yapan birileri olmuştur o yuzden sorayım dedim)

2. : Hani şu silindir kapağından çıkıp hava filtre kutusuna giren boru var ya (aşağıdaki resimde kırmızı çizgi ile belirttim)

işte bu borunun hava filtre kutusuna giren ucunu, yine aynı resimde kırmızı halka ile göstermiş olduğum yere monte etsek (borunun açık ucu aşağı bakacak şekilde), acaba otomatik zincir yağlama sistemi yapmış olur muyuz?
    çünkü bildiğim kadarıyla motor zaman zaman burdan yağ atıyor hafiften, ama bu yağ zincir yağlamak için uygun olur mu bilemem, zaten sadece buna güvenmek değil de, ne bileyim aklım ageldi işte...

Fikirlerinizi alayım...

(NOT : bu arada foto eski, hani dış filtre, vb diye sormayın, hem yıkadım da motoru :D )
    "Lone Wolf...No Club..."

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
    Beğenmiş
    42,567
    Beğenilmiş
    5,789
    Berat makinayı hatim ettin maşallah artık biz senden birşeyler ögreniyoruz çok güzel
    kontakla işimiz olmadığından arkada boş uç varmı bilemiyorum söküp bakmak gerek olmadı istemesende kontak arkasından bir paralel kablo ile işleme devam edersin

filitreye giren hortumdaki yağ motor sıcakken buharlaşan yağdan ibaret yeterli bir yağlama sağlamaz ama yaratıcı bir fikir

FIRAT
    TEKNIK PERSONEL
     350 spyder
     ANKARA
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3
    Sağol abi, valla aslında bol bol yol yapıp acemiliği atmam lazımdı ama garaj işleri o kadar zevkli ki sanki makinayı dağıtıp dağıtıp toplamak için almışım :D

Depo boşalsın bi, depoyu da söküp altındaki kablo demetine vb bi bakıcam, yavaş oluyor ama sağlam oluyor, güzel oluyor...Benim huyumdur, para verip aldığım birşeye "benim" diyemem ben, illa ki kendime benzetmeli, bir şeylerini kendi kafama göre değiştirmeliyim...

fotoları da en kısa zamanda yüklerim.
    "Lone Wolf...No Club..."

FIRAT
    TEKNIK PERSONEL
     350 spyder
     ANKARA
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3
    bunlar da ilave yaptıklarımın resimleri, son halini henüz resimleyemedim, ufak tefek değişiklikler var, onları da en kısa zamanda eklerim;

RADYATOR KORUMASI

ON FAR

AYNALAR

MOTOR BLOGU

BAYRAK DIREGI

ZINCIR KORUMASI

Son halini de müsait olunca eklerim...
    "Lone Wolf...No Club..."

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
    Beğenmiş
    42,567
    Beğenilmiş
    5,789
    Berat maşallah çok güzel olmuş emeğine sağlık

ozguralic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

özgür alıç
    Tasarımcı
     RR DD250-E 9B
     BURSA
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    26
    çok güzel çalışma olmuş.

This is your life, it's all been ordinary. Until you find all you're worth

Sayfa 5 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci ... 345

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)