Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Mustafa Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

mustafa hoca
    öğretmen
     dominar 400
     istanbul
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    15

Bunu okumadan lastik almayın

LASTİK SEÇMEDEN ÖNCE BİR BAKIN DERİM!!!
    LASTİK
    Biz Motosiklet sahipleri için belki'de en önemli malzeme Lastikler 'dir .Çeşitli forum sayfaların'da çok fazlası ile detaylı bilğiler bulablirsiniz ;Lastiklerin üzerin'de yazan her rakamın anlamı ve lastik hakkında verdiği bilgileri .Ben burda bunları yazarak sıkıcı bir bilği paylaşımı yapmak istemediğim için bunun yerine Lastik hakkin'da bilmemiz gereken en önemli olan ve dikkat etmemiz gerekenleri yazmayi uygun gördüm.

Pirelli MT 66"ROUTE 66"

İlk olarak Lastik hakkinda genel bilgileri sizlerle paylaşcam ancak bu yazıda esas önemli olan bence, ikinci bölümde yer verdiğim bizzat kullanarak degerlendirerek oluşturduğum Lastik Marka ve model degerlendirmelerim olacaktır.

Herşey'den önce şunu unutmamalıyız LASTİK YAŞAYAN bir malzemedir ;yani Fabrika'da doğduktan sonra bir yaşam süreci vardır ,ve geçen her ay ve yılda yaşlanmakta olan bir malzemedir. Bunun sebebi Lastiği oluşturan bileşinler ve kağuçuk ham maddesidir.

Çeşitli Markalar çeşitli formüller ile Lastiklerin ömürleri boyunca nasıl bir kullanım alanına sahipse ona göre özel formüller ile Lastigin özeliklerini geliştirir ve üretirler.Böylece her marka lastiğin ömrü ve yol tutuş özelikleri farklılık gösterir.

Her Lastik firması buna göre kullanıcıya çeşitli artı ve eksileri ile Lastikleri sunmaktadır.Tabi tüm Üreticiler doğal olarka kendi Lastiklerinin en iyisi olduğunu idda etmektedir. Bu sebeplede biz kullanıcılar bir Lastik alırken bazı konulara çok dikkat etmeliyiz. Kulaktan dolma çok fazla hatalı bilgi yada yanlış yönlendirmeler olabilir.

Herseyden önce tıpkı bir doktora gitmeden bir arkadasınızin "bu bana iyi geldi sende al bu ilacı kullan demesi gibi"-Tabi burda çok önemli bir noktanın'da altını çizmek isterim o da ; biri size Lastik tavsiye ettiğin'de o lastiğin sizin kullanmakta olduğunuz Motorun "sınıfına" ait olup olmadığı çok önemlidir..

Yani "X" markanın Lastiği Enduro motorda çok iyi sonuçlar verirken ,Chopper 'da iyi olmiyabilir. Bu konuda çok dikkatli olmak gerekir.

Burda benim bahsettğim tüm öneri ve tavsiyeler yol tecrübe ve deneyimlerim sonucunda uzun yıllar boyunca her hava koşulunda çok çeşitli Lastikler kullarak edindiğim tecrübe ve deneyimler netcesinde yaptığım paylaşımlardır. Hiç bir Marka Lastige hiç bir şekilde bir çıkarım olmadan sadece bu lastikleri kullanarak edindiğim tecrübe ve deneyimler sonucudur. bir ticari çıkarım olmadığınıda belirtrek;bu konuyu sizlerle paylaştığımın altını çizerek yazıma devam etmek istiyorum .

Burda paylaştığım tüm deneyimler ve öneriler sadece "CHOPPER " tarzı motosiklet için olduğunun altını çizerim ..

LASTİK HAKKINDA GENEL ÖNEMLİ BİLGİLER

Lastik hakkinda ilk bilmemiz gereken sey Lastiklerin üzerinde yer alan çeşitli rakamlar ve özel işaretler Lastiğiniz hakkında size çeşitli bilgiler vermektedir;"üretim yılı-çapı-yüksekliği-sınıfı vb." bu bilğileri okumayı bilmeniz Lastik alırken aldığınız Lastikten emin olmanzı açısından önemlidir.

Motorsikletlerimizi kullanırken aslında bir Hava Yastığı üzerinde ;üzerinde motosikletlerimizi kulandığımızı bilmeniz en önemli bilgilerden biridir.

O yüzden hangi marka olursa olsun bir Lastikte yüksek performans ve güvenlik istiyor isek ve uzun ömür; kesinlikle Lastik Hava basınç değerlerine dikkat etmemiz gerektigidir.

Her marka model motosikletin ; Lastiklerinde kullandığı Hava basınç değerleri farklılık gösterir. Bu değerleri bilmek ve yazın en azından iki haftada bir kez kontrol ettirmekte fayda vardır. Kışın motorunuzu eğer kışlıyor iseniz bu kezde Lastik hava basıncınızı "MAX" 'a çıkartarak motorunuzu yatırmanız en sağlıklı olan ve gerekli olandır.

Lastik değişimlerinde iç lastikler'de kesinlikle degişmelidir ,patlak olmaslarda artık esneme ve özelikle darbe enme özeliklerini kaybetmişlerdir onca para veripte üç kuruştan kaçarak hem konforunuzdan hemde lastik patlaması gibi süprizlerle karşılaşmamak için yeni lastikte bunun yapılması gerekir.

Yukarda belirtiğim üzere Lastikler Fabrikada hayata geldikten sonra yaşlanmaya hemen başlarlar ;bir Lastiğin Fabrika depo sartların'da saklanması koşulu ile" rutubetsiz,elektirik aletlerinden ve ozot gibi etkenlerden en önemlisi Güneşten uzak tutularak saklandığı rutubetsiz ortamlarda" lastiklerin RAF ÖMRÜ Sadece 5 Yıldır..

Bu süre sonrasın'da Lastik kullanılsın yada kullanılmasın yol tutuş özelliğini "sertleşmesi sonucu" tamamen kaybetmiş olmaktadır. Motosiklet üzerine takıldıktan sonra ise bir Lastiğin Kullan yada kullanma max. ömrü 3 Yıldır.

Sonrasında "sıfır km" bile olsa Lastikler yine sertleştikleri için yol tutuş özelliğini kaybettği için ömürlerini tamamlamış olurlar. Bu yuzden Lastik alırken Lastiklerin üretim tarihlerini mutlak suretle kontrol edilmesi gerekir buda her lastiğin üzerinde bulunan "ay-yıl" gösteren rakamlar ile çok rahatlılıkla öğrenilebilir olduğunu dikkate alarak kontrol ettikten sonra Lastiklerinizi almanız gerekmektedir.

Lastikler hakkında yukarda yazdığım ömürleri konusu Lastiklerin özelikleri'de dikkate alınarak motor üzerindeyken ömürleri daha'da aşağı çekilebilir olduğunu unutmayınız .

Burda şunu söylemek istiyorum "X" marka bir lastik doğuştan biraz sert bir lastik ise motorunuzun üzerine taktığınızda eger iki yıl beklemiş işe Motor Üzerindeki 3 Yıllık ömrü var açıklaması bence bir hikayedir.

Lastik zaten sert bir Lastik olduğundan geçen iki sene içersinde iyice sertleşmiştir artık.Burda dikkate almanız gereken bir diğer önemli Kıriter öne çıkmakta,yılda kaç bin km yapıyorsunuz.

Çünkü eğer yüksek" km " yapıyor iseniz sert bir lastiği iki sene sonra bile alsanız bir yılda; "max" iki yılda yada üç yılda zaten bitireceğiniz için bir sıkıntı yaratmaz ve peroformans kaybınız olmaz .Ancak düşük" km" yapıyor iseniz yani yılda "10 bin km" gibi ; Lastik sizin için yaşlı olacaktır. Lastiğin ömrü DİŞ DERİNLİĞİ yüzünden dil ;Sertleşmiş olması yüzünden bitecektir. Ve aldığınız performnas hersene düşecektir DİŞ DERİNLİĞİ olmasına rağmen.

Diş derinliği bir Lastiğin ömrü açısından ikinci önemli Kıriterdir;yani bir Lastik Raf Ömrü daha olmasına karşın Diş Derinliğinin azalması sonucu tutuş özelliğini özeliklede ıslak ve yağmurlu günlerde suyu tahliye görevini yapama sebebiyle bitebilir. Bu sebeple Diş Derinliği konusunda 'da gerekli gözlem ve kontroller zaman zaman yapılarak Lastik kontrol edilmeli .Diş Derinliğinin azalmasında Lastiğin Hamuru ve Formülünün önemi olduğu kadar ;Kullanıcının kullanım tarzıda son derece önemlidir.Diş derinliği her ülkenin farklılık göstermesine karşın yaklaşık "3 mm" dir diyebliriz zaten Her Lastiğin sırt deseni kanallarında küçük tümsekcikler bulunmaktadır bu tumsekcikler eger yola temas eder hale geldi ise lastiğinizin DİŞ DERİNLİĞİ ömrü bitmiş demektir.

DİŞ DERİNLİĞİ BİTMİŞ DURUMDAKİ COMMANDER Lastiğim"30 bin km"
    Bir kişi aynı Lastiği aynı makinede 20 bin de; diğer bir binici aynı makinede ve aynı koşullarda 15 binde bitireblir. Bu konu son derece önemlidir .Standart sürüş ,yol ,koşulları ,ve hava koşulları baz alınarak bunları belirtiğimin altını çiziyorum .

Diş Derinliiği bir Lastiğin Motora takıldığı ilk yıl en yüksek oranda azaldığını ve geçen her geçen yıl bir önceki yıla göre aynı "km" yi yapmanıza karşın daha az olmak üzere eriyerek azaldığını bilmelisiniz.Çünkü Lastiğiniz her sene biraz daha sertleştiği için daha az erimektedir..

Her Lastiğin Belli yük taşıma endeksi ve hız endeksi bulunmaktadır ;bu konularda Lastiğin ömrünü etkiliyen diger etkenlerdir. Bu endekslere ne kadar yaklaştığınız yada ne kadar uzun süreli yüklendiğinize bağlı olarak özelikle Diş Derinliği azalması sonucu Lastiğinin bitmesi söz konusu olacaktır.

Bir Lastigin Motorda yapabilcegi en sağlıklı km "15 -25 bin" km lerdir diyebiliriz. Bu noktadan sonra genelde Diş Deriinliği sebebiyle Lastikler Degişmek istiyeceklerdir.

Ben tek bir Lastikle "40 bin km " gibi mesafeler gittim ama dedigim gibi Lastik nerdeyse yarış lastikleri gibi dişşiz durumlarda yada çok yakın durumdaydılar... Bugune kadar hiç yıldan ötürü Lastik Degiştirmedim her zaman yaptığım "KM"sebebiyle Diş derinlğinin azlaması yada tamamen bitmesi sebebiyle degiştrirdim.

Yapmış olduğum yüksek" km " sebebiylede nerdeyse piyasadaki tüm Lastik firmalarını ve modellerini denedim üstelik bir kaç kez.

Simdi aşağıda okuyacaklarınız benim sahsi düşücelerim ve deneyimlerim sonucu yapmış olduğum tesbitlerdir...

NOT :Bu yazı Anatolian Tigers MC Yol Kaptan'ına ait http://yolkaptani.blogspot.com sitesinden alınmıştır"
    Başkalarının aşkıyla başlıyor hayatımız
    yaprakla yağmurun aşkı meselâ
    kim olsa serpilen coşturuyor bizi
    ...
    Diyorum hepimizin bir gizli adı olsa gerek
    belki çocuk ve ihtiyar,belki kadın ve erkek
    hepimiz,herbirimiz gizli bir isimle adaşız
    yoksa şimdiye kadar hesapların tutması lâzımdı
    hayatımıza kendi adımızla başlardık

mustafa hoca
    öğretmen
     dominar 400
     istanbul
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    15
    -MT 66 Pirelli "Route 66"

ROUTE 66 PIRELLI
    Chopper kullanıcılarının en gözde lastiği olmuştur her zaman ve bu boşuna diildir.Yıllarca Chopper denince akla gelen en bilien marka ve model "MT 66 " olmuştur.İsmide zaten herseyi açıkıyor "Route 66"..Gerçekten çok güzel bir lastiktir;

En başta gelen özelliği Chopper kullanıcılarına özel olarak yapılmış olan SIRT DESENLERİ 'dir ;

Özelikle Yağmur altında motor kullandığınızda ön lastik üzerinde dahi "3 yağmur oluğu" bulunan bu özel lastikle çok güvenli bir sürüş yaparsınız'ki çoğu firma lastiğinde bu şekilde ön lastikte bir yağmur oluk deseni dahi bulunmazken "Pirrelli Route 66"' bunlardan tam üç tane vardır.

Arka lastik biraz yanaklara doğru "bombeli" bir yapıya sahiptir buda virajlarda yatarken çok güzel bir tutunma saglamaktadır.Ve Lastiğin limitlerine geldiğinizi size hissettirmesi açısında'da güvenlidir.Bu diger kullandığım lastiklerde yoktu..Pirelli MT 66 kullanırken biraz daha "yayvan"şekilde yatış ve kalkışlar yaparsınız.Verdiğiniz komutlara çok güzel tepki veren bir lastiktir.Pirrelli MT 66 yumuşak diyebilceğimiz bir Lastik hamuruna sahiptir bu yuzden yol tutuşu gerçekten çok iyidir. Çabuk ısınan bir lastik olasıda bu yuzdendir.Şahsen çok sevdiğim bir lastiktir. Ayrıca ağır yüklemeye en iyi dayanan Lastiktir diyebilirim.Bu sebeplede zaten Başta Harley Davidson 'ların nerdeyse Resmi Lastiği olmuştur.Şahsen bu Lastikle üç set şeklinde en az 75 bin km yapmış bulunmaktayım.

Dezavantajları: Pirelli MT 66 'nın dezavantajı olarak en başta yumuşak diyebilceğimiz hamuru sebebiyle biraz çabuk bitmesidir "15-20 bin km" lerde değişmek ister.

Öte yandan sıklıkla patlama olabilmektedir en azından ben bugune kadar üç takım MT 66 kullandım en çok patlıyan lastiğim bu marka ve model olmuştur.Etrafımdaki diger kullanıcılardan bu yönde bilgiler aldım hep. Buna karşın aklınıza zırtpırt patlıyor diye gelmesin sadece diger lastiklere göre biraz fazla olduğunu söylüyorum ...

-Pirelli Night Dragon

NİGHT DRAGON
    Pirelli firması 2012 Yılın'da çok uzun zaman sonra meşhur MT 66 Chopper lastiğinden sonra ilk kez yeni bir Chopper Lastiği olarak Pirelli Night Dragon modelini geliştirerek piyasaya sürdü ;oldukca iddalı tantımlar ile özelikle Harley Davidson 'larla çok ciddi şekilde piyasaya giriş yaptı Night Dragon ;Lastik hamuru ve deseni iyice geliştirilmiş olan bu Lastiği ben hiç kullanmadım o yuzden bir yorumda bulunamıyacağım tahmin ediyorumki MT 66 daki bir kaç hatayıda ortadan kaldıran kaliteli bir Lastiktir;forumlarda oldukca güzel yorumlar almakta oldugunu özelikle Harley sahiplerinden belirtmek isterim.

İlerde deneme sansım olursa sizlerle paylaşcam.

Firma Durumu: Türkiye ayağı gayet sağlamdır diyeblirim ancak Chopper kulanıcıları için her zaman her an Lastik bulmak yinede zor olmakta burda önemli etken Chopper motorların genelde çok sık Lastik degiştirmeyişleri sebebiyle Firmaların genel olarak çok fazla Chopper Lastik ithal edip Depolamak istememesidir. Lastik değiştirmeyi düşündügünüz'de o yuzden bir kaç ay öncesinden araştırmaya başlarsanız çok iyi olur sonra mecburiyetten istemedğiniz Lastigi almak zorunda kalmazsınız. Bu durum tüm firmalar için geçerlidir. Pirelli bana göre piyasadaki en sağlam firmadır."stoksal anlamda"

NOT :Bu yazı Anatolian Tigers MC Yol Kaptan'ına ait http://yolkaptani.blogspot.com sitesinden alınmıştır"
    ...

mustafa hoca
    öğretmen
     dominar 400
     istanbul
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    15
    MICHELIN:

-Commander

COMMANDER

Michelin lastikleri Chopper motosiklet lastiği olarak COMMANDER modeli ile bu piyasada yer almakta; yıllarca bu model ismi ve Lastikle devam eden Mıchelin 2011 de "Comonder 2" ile lastiğinin Deseni ve Hamurunda değişikliğe gitmiştir. Ben ise en az iki set şeklinde "COMMANDER" modelini kullanarak ;diş derinliği bitmesi sebebiyle değişime gitmiş bulunmaktayım .Dolayısıyla bu Lastiği'de iyice tanıma ve deneme sansım oldu en az 50 bin km kadar.Uzun km" ler boyunca yol yaptım bu lastikler ile bence sert bir lastik sayılır ancak nasıl oluyorsa her defasında ön lastikleri arkalara göre çok daha çabuk bittiler demkki ön lastikleri daha yumuşak arkaya göre. Ancak bu lastikle iyice ısıtırsanız diş derinlği bitsede kaydırmadan uzun şekilde bitmiş durumda diş derinliği ile sürüş yapmanıza olanak vermekte.

Commander Lastği profil olarak özelikle sırt deseni anlamında zaten bir Chopper lastiği olduğunu hemen belli etmekte ;Pirelli MT 66 'ya göre daha dik bir yapısı var bu sebeple daha keskin yatış ve kalkışlar yapıyorsunuz ,ancak Pirelli MT 66 daki "bombe "olmadığı için limitlere geldiğinizi anlamak biraz zor ve dikkatli olmak gerekir sert yatışlarda;Zamala elbette Lastiğin profiline alışıyorsunuz oldukca kıvrak manevralar yapabiliyorsunuz.

İki lastik modeli arasındaki farkı ancak ikisinide kullarak anlıyablirsiniz.

Ben Mıchhelin Lastiğini "KURU" havalarda oldukca sevdim ancak "ISLAK" havalarda kesinlikle sevmedim.

Islak havalarda özelikle soğuk günlerde Lastik geç ısınıyor nerdeyse 20-25 km yol yapmanız gerekiyor' ki bu da Şehirde zaten genelde bir diğer noktaya varmanız sonucu bir işe yaramıyor.

Yağmur altında yol tutuşundan kesinlikle memnun kalmadım sıklıkla yolda geziniyormuşum hissi verdi bana; o yüzden temkinli kullanmak zorunda kaldım. Lastik buna karşın kuru havalarda bir harika diyebilirim;

Ayrıca MT 66 Pirelli ye göre "patlama" konusunda çok daha başarılı bir lastik. Yağmur oluğu sayısı yüksek olmasa'da arka ve önde birer adet mevcut .

Commander MT 66 PİRELLİ ye göre kesinlikle daha sert bir lastik dolayısıyla daha uzun süre Diş Derinliği ömrü sağlamakta ben yaklaşık her set Commander Lastğimle "30" ar bin km yol yaptım diyebilirim değiştirdiğim'de Dişler nerdeyse bitmişlerdi her iki sette'de ..

Genel anlamda güzel bir lastik sert bir lastik sayılır dedğim gibi; ve bu sebeplede aslında diş derinliği anlamında uzun Ömürlü bir lastik yaklaşık 30-35 km Diş Derinliği bitene kadar kullanabliyorsunuz.ancak kışın özelikle kullanıyorsanız çok tavsiye etmiyorum.

Dezavantajı:Kesinlikle Islak zeminde iyibir lastik diil..Daha iyilerini gördüm..

COMMANDER 2

COMMANDER 2

Mıchelın firmasının Chopper için yeni geliştirdiği bu lastiği deneme sansım olmadı ;buna karşın profil yapısı sebebiyle tercih etceğimi sanmıyorum .Mıchelın alırsam kesinlikle "COMMANDER "almayı tercih ederim.

Firma Durumu:Mağlesef bu firma Türkiye ayağı özelikle Chopper lastik konusunda şuan çok kötü durum'da ;bundan bir kaç sene öncesine kadar yüklü stokla bulunan ve nerdeyse her Chopper lastik ölçüsü bulunan Lastik artık bulunmuyor ..Eskiden bu stok sebebiyle diğer frimalar'da uygun ölçüde Lastik bulamazken Mıchellın 'de bulabilmeniz sayesinde ciddi bir satış görmesine karşın şuan bu münkün dil..Ve eğer COMMONDER 2 almak zorunda kalıyor isek ben kesinlikle bu markayı yok sayarım .Racing lastik deseni gibi olan bir Lastiği motorumua takmam.

...

mustafa hoca
    öğretmen
     dominar 400
     istanbul
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    15
    METZELER

-MARATHON ME 88

MARATHON ME 88

Modeli ile piyasa'da oldukca fazla satış gören Pirellinin alt firması olan METZELER ;Marathon lastiği ile iyi bir çekiş gücü ve yüksek torklu motorlarda özelikle verimli bir lastik olmuştur"Mıchellin Commander" modeline göre daha yumuşak "Pirelli MT 66 " ya göre daha sert bir lastiktir diyebiliriz. Lastigin Kuru zemindeki performansı gayet başarılıdır ;Islak zeminde "MT 66" kadar olmasada iyidir.

Marathon lastğini severek kullandım ,manevra kabiliyeti ve yönlendirmesi iyibir lastik.Yüksek Ağırlık altında kesinlikle başarılı.

Dezavantajı: Lastiğin bence en kötü yanı çok çabuk kuruması diyebilirm yani lastik çok çabuk dişleri arasında kılcal çatlaklar oluşturuyor ,genel anlamda forumlarda'da benimde başıma geldiği üzere KAPLAMA atması ile sonuçlanmakta.
    Ben çok ciddi bir kaza ile sonuçlancak şekilde bir problem yaşamadım ancak bir kez ön tekerimdeki Kaplama da cidid boyutta atma olmuştu bu sebeple diş derinliğim olmasına karşın lastiğmi erken degiştirmek zorunda kalmıştım.

Metzeler Lastiklerimi Diş Derinliğim bittiği için hiç degiştiremedim hep daha önce degiştirdim çünkü en iyi ihtimal ile Diş Derinliği olmasına karşın kayma eğilimi erkenden gösteriyordu. Mesela Mıchellın de böyle bir sorun yok Pirelli Mt 66 da aynı şekilde. ;iki set MARATHON lastği kullandım yaklaşık 20-25 bin km ler de degiştirdim...

AVON

AVON AM20

Henuz kullanma sansım olmayan bu Lastiği en kısa zamanda kullanmak istiyorum ;genel anlamda forumlardan ve daha önce yurtdışından getirip kullan arkadaslarımdan bliyorum ;Türkiye pazarına yeni giriş yapan "2013" AVON firması aslında Lastik konusun'da çok ünlü bir firma olmasına karşın ülkemizde özelikle çok az tanınan bir firmadır ; Avon özelikle CUSTOM motor yapanlar tarafından çok iyi bilinir çünkü çok büyük ölçülerde Lastikler üreten çok kaliteli bir firmadır.

Avon Lastiklerinin en önemli özelliği çok" yumuşak " hamura sahip olmaları gelir .Bu sebeplede çok yüksek yol tutuşları vardır .Ancak bizzat kullanmadığım için çok net bilgiler paylaşamıyorum. Öte yandan özelikle ön lastik profili essizdir ve lastige dokunduğunuz'da dahi yumuşacık olduğunu hissedebiliyorsunuz .Muhtemelen en yüksek yol Tutuş bu lastikte olacaktır buna karşın en kısa ömürde.

İlerde denemek istediğim bir lastik.

DUNLOP

DUNLOP

Harley Davidson ve Chopper motosiklet diyince akla gelen ilk firma Dunlop 'tur diyebiliriz çünkü Harleyin her sene nerdeyse Resmi Lastiği Dunlop olmuştur. Lastiğin en önemli özeliklerinden biri SERT lastik olması gelir.Bu sebeplede uzun yol yapan Biniciler için biçilmiş kaftandır. Ağır yük altında ve yüksek Tork altında çok iyi sonuç verir,yağışlı havalarda oldukca başarılıdır tabi" ilk yılarda" ; kuru zeinde özelikle ısındıktan sonra çok iyi sonuç verir; yönlendirmesi ve manevrası çok iyidir.Pirelli MT 66 gibi arka tekerde hafi bir bombe bulunur; Hemen hemen her ölçüde Harley Davidson başta olmak üzere bulunmaktadır ;özelikle Fabrika Üretimi Harley Davidson ların tüm Lastik Ölçüleri bulunur ancak özel yapım Custom motorlar için AVON kadar geniş bir yelpazesi bulunmamaktadır..

Dunlop bugune kadar kullanmadım ancak özelikle ilk almak istedigim lastiklerde ilk iki içersinde ya AVON "Yumuşak Hamur" yada "Sert Hamur " Dunlop alacam bunda en önemli neden en uzun Diş Ömrünün bu lastikte olması; Lastik sert bir lastik olduğu için benim gibi yüksek "km" yapanlar için iyi bir seçenek "20-25 bin km yılda" ; öte yandan bir yılını doldurmamış yeni lastik bulup alanlar ve yılda "10 bin ve altında" km yapanlarda bu lastigi uzun yıllar boyunca kullanabilirler çünkü dedğim gibi Diş Derinliği kolay kolay bitmez. Ancak şunu unutmamak gerek sert lastik olduğu için iyice ısınması gerekir ve her geçen yıl biraz daha sertleştiği için Üç Yıldan Fazla motor üzerinde kalmamalıdır.

Firma Durumu:Harley Davidson resmi Lastiği olduğu için çok rahat bulunur ,fiyatı biraz yüksek bir lastiktir buna karşın ; Ancak bugune kadar temin edilmek ile bir problemi hiç yaşanmamıştır.

Lastik seçerken "Yumuşak Hamurlu" yüksek yol tutuşu olan lastik ile uzun yol sürüş ömrü veren "Sert Hamurlu" lastik arasında seçim yapmanız gerekir yukarda okudugunuz üzere her ikisinde kendine göre artı ve eksileri bulunmakta Binici olarak öncelikle buna karar vermek gerekir .Ben şahsen "yumuşak hamurlu" lastik alıp her iki senede bir "diş derinliği" bittiği için degiştirmeyi tercih edin derim..Max performas için.

Ancak eğer yüksek km yapıyor iseniz o zaman biraz daha "sert hamurlu" lastik seçilmeliki en azından iki sene gitsin yoksa her sene lastik yenilemeniz gerekir. Tecrübelerimle şunu söyliyeblirim yumuşak Hamurlu bir Lastik yaklaşık 15-20 bin ,Sert Hamurlu Lastikler ise 30-40 bin km lere kadar diş derinliği anlamında dayanabiliyorlar.
    Hangi Lastiği seçerseniz seçin şunu unutmayın "YENİ" lastik taktığınızda heleki bir önceki Lastiğinizin Marka ve modelinde dilse bu Lastiği tanıyıncaya kadar çok dikkatli ve yavaş olun biraz zaman verin Lastiğin yatış açısına ve yolu tutuşunu hissetmenize yetecek kadar. Daha sonrasında zaten sizde bir önceki Lastiğiniz ile Yeni Marka ve Model Lastiğinizi kıyaslıyabilirsiniz ve ona göre sürüşünü şekillendirsiniz.

Şu an makinemde "Marathon " takılı ancak çıkma lastik olarak aldım ilk sahibi hiç kullanmamış; aldığımda üzerindeki "KILÇIKLARI " dahi duruyordu lastik tam "8 Yıllık" ;benim için bu bir sorun teşkil etmiyor çünkü tecrübem sebebiyle buna göre kendimi ayarlıyorum .

Yani virajlara çok sert girmiyorum ,fren mesafemin daha uzun olduğunu ve kaydırma yapabilceğini bilerek ,yağışlı havalarda daha tetbirli gidiyorum diş derinliği max da olduğu için yağışta iyi yol tuttuğunu buna karşın fren yaparsam kayacağını bilerek kullanıyorum .Lastiklerimi iyice ısınmalarını bekliyorum ve yağışlı havalarda çok dikkatli ilerliyorum.

Yazın lastiği aldığımda havalarında sıcak olması sayesinde üzerindeki sertliğin bir kısmını aldım ama yanakları halen tehlikeli ; yukardaki yazdıklarımı dikkate alarak kullanıyorum.

Bunu neden yazdım derseniz şunun için sağlıklı ve yüksek performasla kullanmak istiyorsanız lastiklerinizi motor üzerinde 3 Yıl dan fazla tutmayın ama şunuda bilin Lastiğinizi tanırsanız ve aklı başında haraket ederseniz Diş Derinlği bitene kadar da kullanabilirsiniz ...Ancak lastik eğer sürekli kaydırıyor ise Dsiş Derinlğini beklemeden değiştirmelisiniz.Bu da yaklaşık üç yıl 'a denk gelir.

Öte yandan Lastiğinizde yıl ömrü bitti diye "TABU" yoktur kullanabilirsiniz'de..

Ama şunu sakın unutmayın eski lstlikle asla; Sıfır bir lastikte aldığınız keyif ve zevkle motorunuzu kullanamaz zorlıyamazsınız ,ani duruşlarda ve virajlarda asla affetmez!!!

Sertleşmş Lastikle her hava koşulunda motor kullanmayı ögrendiğinizde "sıfır" lastik taktığınızda her sey sizin için çocuk oyuncağı haline gelecektir bunuda unutmayın.Tecrübe her seydir.

...

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,570
    Beğenilmiş
    5,792
    Emeğine sağlık mustafa çok faydalı bir paylaşım olmuş

mustafa hoca
    öğretmen
     dominar 400
     istanbul
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    15
    sağ olasın abi
    burası evimiz oldu artık nerede faydalı bir şey görsem arkadaşlarım da okusun istiyorum
    ...

av. Cevdet Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Cevdet Yılmaz
    Avukat
     Gv 650
     istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Mustafa çok güzel bir paylaşım,lastik alma arefesinde olan arkadaşlar için ilaç gibi gelmiştir

Ruşen
    Turizm İşletmeci,Emlak Expertiz
     2012 250-E 9b
     istanbul/Avp.
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    Hocam ya hocam helal kardeşime

Erkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Erkan Tonyalı
    Öğrenci
     Regal Raptor DD250E-9B
     Ankara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Kaç haftadır bunlarla uğraşıyordum abi. Sen hepsini net ve kısaca aktarmışsın emeğine sağlık süpersin!

mustafa hoca
    öğretmen
     dominar 400
     istanbul
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    15
    Alıntı Oldwolf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam ya hocam helal kardeşime
    eyvallah abi site bağımlılık yaptı iftardan sonra bile hemen buradayım

Alıntı MorganBlack Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kaç haftadır bunlarla uğraşıyordum abi. Sen hepsini net ve kısaca aktarmışsın emeğine sağlık süpersin!
    yardımcı olabildiysek ne mutlu
    ...

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)