Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Ahmet Çakıl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ahmet çakıl
    işsiz
     2013 250e-6c Daytona (Beyaz)
     istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Alır almaz yaşanan problemler....

Herkese selam. Sonunda Allah'ın izniyle motorumu teslim aldım ve üzerine oturur oturmaz tam 47 kilometre yaptım. Kadıköy Yüksel abiden motoru teslim aldım Sarıyer Kilyosa getirdim. Bu sürecin öncesinde ve sonrasında yaşadıklarımı size anlatarak hem bilgi paylaşımı olmasını umuyorum hem de tavsiyelerinizi bekliyorum.

İlk önce Yüksel Abi'ye gösterdiği ilgi ve alakadan ötürü teşekkür ediyorum. Ödemeyi 17 ağustos cumartesi yaptıktan sonra motor kutusundan çıkarılıp kurulma aşamasına gelmişti ben de hemen internette pusuya yatıp sürekli deneye deneye yaptıktan sonra geçtiğimiz çarşamba 21 ağustos çarşamba gününe ehliyet için üsküdar emniyetten motor ruhsatı için ise ümraniye emniyetten randevu aldım iki iş bir günde bitsin diye. Sonra salı günü Yüksel Abi'ye gidip ruhsat için gerekli belgeleri iş çıkışı almaya gittim. Motorum kurulmuştu. Şöyle bir sağına soluna bakayım dedim. Bir baktım deponun altında büyük sayılabilecek bir ezik var boya falan soyulmuş biraz daha sert olsa delinebilirmiş depo. Bir de baktım ön çamurluğun boyasında hata var. Ruhsat için belgeler hazırlandığı için motoru değiştiremeyiz dedi yüksel abi depoyu ve çamurluğu değiştiririz dedi. Ben de normalde bir aletin sağının solunun sökülüp takılmasından hiç hazzetmem ama gelir böyle olaylar da hep beni bulur titiz olduğum için. Neyse yapacak bişey yoktu sineye çektim bir yandan da inşallah düzgün yaoar servis elemanı da yolda bırakmaz motor beni diye dua ediyorum. Yüksel abi ve oğlu da 24 ağustosta dükkanı kapatıp tatile gidiyorlarmış o yüzden sana 24 ağustosta motoru vermemiz lazım yoksa gelişimizi bekliceksin 2 hafta falan dediler. Ben de baktım yaz bitiyo o kadar beklersem ne anlamı kaldı motoru bu yaz almamın diye düşündüm ama hiç umudum yoktu ehliyet ve ruhsatı halledebilirim diye.

Neyse çarşamba günü gittim üsküdarda ehliyet için belgeleri ve parmak izini verdim (ek-18 elle doldur dediler 5 tl form parası verip elle doldurdum.) Klasik emniyet çileleri hala devam ediyor uzun uzun yazmicam ama sinirden bir ara elime ayağıma titreme geldi zaten müdürden zor izin almıştım. adam bana haftaya çarşamba gel dedi. Ama benim cumartesi motoru teslim almam gerekiyordu. Rica ettim cuma alayım diye ama dinleyen kim. Neyse söve söve çıktım ordan bastım ümraniyeye hemen poliçeyi kestirdim sigortam.netten axa sigorta 251tl. ek-1 falan doldurttum 15 tl bilgisayarla. dosyalarla birlikte ümraniye emniyete girdim hemen verip plaka bastırmaktı amacım ama nerdeeee. Ötv belgesinde bayi kaşesi eksik! hemen koştum Yüksel abilere kaşeyi bastırtdım ama gün bitti. Dedim yaz bitti motoru alamadım falan diye. Neyse perşembe işe gittim müdürden yine izin istedim neyse verdi. Cuma sabahı erkenden bastım ümraniye emniyete belgeleri verdim git hemen plakayı bastır dedi 10dk da bastırdım geldim şak diye verdi ruhsatları bana. Ümraniyedeki eleman hakkını yiyemem iyi muamele ediyor ve işini yapıyor. Bir sevinçle hemen plakayı Yüksel abiye götürdüm motora monte etsin diye. Cumartesi servis gelip depoyu değiştirecekmiş. En son bir umut ehliyete de bi gidip bakayım dedim. Gittim adamlara çarşamba gelin demiştiniz demedim yoksa sallarlardı. Ehliyetimi almaya geldim dedim. Baktılar basılmış hemen verdiler. Tabi havalara uçtum sevinçten. Ama madem 2 günde verebiliyorsun neden haftaya sallıyorsun vatandaşı? Neyse herşey tamamdı yarın motoru alabilirdim. Ertesi gün (cumartesi) sabah kadıköye kardeşimle gittim mont kask eldiven dizlik ve branda aldım. Boy 185 Kafam da biraz iri olunca kafama göre kask bulamadım çene açılır. 3XL lazımdı 2XL larda çenem kapanmıyodu o yüzden ben de mecburen 100tl ye uydurmasyon bir açık kask aldım o gün motoru teslim alıcam diye. Branda da xl aldım ama motoru kapatmadı ön teker açıkta kaldı. Aldıklarım pek içime sinmedi açıkçası. Motomaxtan aldım.

Neyse gittim motoru aldım depo ve çamurluk değişmişti. Arkadan arabayla kardeşim siper oluyordu kamyonlara karşı. 80km hızla 5. viteste çok rahat akıyor motor titreşim sıfır. O şekilde geldim ama yolda çukura girdikçe sanki depoda demir bir bilye varmış da dağa sola çarpıyormuş gibi sesler geliyordu. Sonra 47kmlik yolu bitirip motoru park ettim. Tabi ben de bitmişim zaten acemiyim kasıyorum kendimi yolda hep. Dinlendim vs. Bir de ne göreyim egsozda vida kalmamış!!! Egsozları alttan şaseye bağlayan 2 şer adet egsoza kaynaklı vidanın sol egsozdaki biri çok dipten kırılmış somon takmanın imkanı kalmamış zaten baya paslıydılar. Diğerinin de somonu düşmüş. Aynı egsozun 1. ile 2. parçayı birbirine bağlayan 2 vidanın biri düşmüş diğeri de düşmek üzereymiş.neredekse egsoz düşecekti. dolayısıyla egsoz yaprak gibi sallanıyordu çukurlara girdikçe ses ordan geliyordu. Kardeşim arkadan görmüş yolda hopluyordu diyo.düşse kardeşime yada bir başkasına büyük zarar verebilirdi. Sağ egsozun da yine şaseye bağlayan vidalardan birinin somonu düşmüştü. Ben de aldım anahtarları elime tüm vidaları sıktım .hepsi çok gevşekti bence servis elemanı hiç kontrol bile etmemiş. Canımızı kimlere emanet ediyoruz arkadaşlar! Düşen vidalara başka vidalar uydurdum kromajlı bulamadım ama neyse. 300km bakımına gittiğimde vidası kırılmış olanı değiştirmelerini isticem bakalım ne dicekler.

Son olarak bir sorum var. Egsoz eklerindeki vidaları sıktıkça aradaki conta da eziliyordu çok fazla sıkmış olabilirim zararı var mı arkadaşlar? Vidalar gevşek mi olmalı biraz? Ama o zaman da düşüyor Titreşimden. Bir de 5. vites 80le giderken sorun yok ama 90ı geçince baya titreşim oluyor aynalarda falan görüntü bulanıyor. bu belli devri geçince her viteste oluyor sizce normal midir? Çok uzun yazdım biliyorum ama detaylara çok önem veren bir insanım sabredip de okuyanlara çok teşekkür ederim.

Egsoz resimlerini bu akşam ekleyeceğim.

l
    l
     l
     l
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    Kardeşim hayırlı olsun. Yaşadığın sorunlar umarım son olur. Yeni (sıfır) alınmış bir araçta böyle sorunların olması ister istemez insanın canını sıkıyor.
    Motosiklet rodaj aşamasındayken titreşim fazla olduğundan sık sık vidaları gevşemiş mi diye kontrol etmende fayda var.
    Titreşim için merak etme, rodaj tamamlandığında (1000 km sonra) titreşimler minimuma inecektir. Hele ki iyi bir rodaj dönemi geçirip, 5000 lere yaklaştığında motorda en ufak bir titreşim bile kalmayacak.

Aman diyeyim rodaj kurallarına uygun hareket et. Kitapıkta yazılan rodaj hız limitlerine ve motor hız devirlerine uy. Kitapçıkta ne yazarsa senin motorun için doğru olan odur. Rodaj bittiğinde motorun ivmelenmesi ve titreşimi hissedilir düzeyde düşecektir.

Tekrar hayırlı olsun, kazasız sürüşler dilerim.

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,574
    Beğenilmiş
    5,795
    Ahmet beyaz daytonan hayırlı olsun Allah kazasız belasız keyifle kullanmayı nasip etsin
    gerçi biraz sıkıntılı başlamış ama sonu iyi bitmiş makina bayiden çıkmadan tüm vidaların kontrol edilmesi gerekiyor illaki gevşek unutulmuş vidalar olur ama malesef attanıyor bunun gibi sıkıntılar oluyor ayrıca ilk sıkıldıltan sonra vidalar yerine oturdukça 1-2 defa daha gevşeme yapar kontrol etmek gerekir sonra bir daha gevşeme olmaz
    egzoz vidalarını iyice sıkmak gerekir yoksa gevşer
    titreşim 90 km üzeri demişsin rodajda ilk 300km de 80 km üzerine ve yüksek devirlere çıkmaman ani fren ve hareketlerden kaçınman gerekir rodaj 1000 km bitince titreşim kalmaz motor alışma sürecinde

sunay690 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sunay KOSOĞLU
    Satış Danışmanı
     Daytona 250 Beyaz
     Bursa
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Arkadaşım geçmiş olsun. Sıfır motorda bu tarz problemler yaşanması çok can sıkıcı bende iyi bilirim çünkü benimde başıma bazı sorunlar gelmişti. Özellikle motoru toplarken gevşek bırakılan vidalara somunlara çok dikkat etmek gerekiyor. Benim vites pedalını vites kutusuna bağlayan metal çubuk çıkmıştı yolda iyi monte edilmediği için, gidon gevşek bırakılmıştı amotisörleri test etmek için gidona şöyle hafiften bi baskı uyguladım hop gidon aşağı iniverdi. O egzozu tutan somunlar egzoz başına 2'şer tane olması lazım bende 1'er tane var boşta kalan vidalar ise baya bi paslı sanki 5 senelik vida gibi.

Valla yolda giderken tekerlekler çıkacak diye ödüm patlıyor. Olur mu olur motora güveniyorum ama montajı yapanlara güvenemiyorum malesef.

Bide Celil abinin de dediği gibi rodaj süresince 80 km/s geçmemek gerekiyor 60 la 70 le sağdan sağdan devam et arkanda ki arabaları fazla takma çok aceleleri varsa sol şerit ne güne duruyor Bende zaman zaman 80'e çıkıyorum trafiğin akışına göre ama kısa süreliğine sonra hemen 60 70 arasına sabitliyorum.

Ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ömer Yahşi
    End. Soğutma Sist. Satışı
     BMW R1200GS
     İstanbul - Büyükçekmece
    Beğenmiş
    10,780
    Beğenilmiş
    2,443
    Hayırlı olsun, kazasız belasız kullanman dileğiyle.
    Umarım yaşadıkların tekrarlanmaz ve sorunsuz kullanırsın.
    Konuştuğun zaman sadece bildiklerini tekrar edersin, ama dinlersen, yeni şeyler öğrenebilirsin!

ahmet çakıl
    işsiz
     istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Alıntı sunay690 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşım geçmiş olsun. Sıfır motorda bu tarz problemler yaşanması çok can sıkıcı bende iyi bilirim çünkü benimde başıma bazı sorunlar gelmişti. Özellikle motoru toplarken gevşek bırakılan vidalara somunlara çok dikkat etmek gerekiyor. Benim vites pedalını vites kutusuna bağlayan metal çubuk çıkmıştı yolda iyi monte edilmediği için, gidon gevşek bırakılmıştı amotisörleri test etmek için gidona şöyle hafiften bi baskı uyguladım hop gidon aşağı iniverdi. O egzozu tutan somunlar egzoz başına 2'şer tane olması lazım bende 1'er tane var boşta kalan vidalar ise baya bi paslı sanki 5 senelik vida gibi.

Valla yolda giderken tekerlekler çıkacak diye ödüm patlıyor. Olur mu olur motora güveniyorum ama montajı yapanlara güvenemiyorum malesef.

Bide Celil abinin de dediği gibi rodaj süresince 80 km/s geçmemek gerekiyor 60 la 70 le sağdan sağdan devam et arkanda ki arabaları fazla takma çok aceleleri varsa sol şerit ne güne duruyor Bende zaman zaman 80'e çıkıyorum trafiğin akışına göre ama kısa süreliğine sonra hemen 60 70 arasına sabitliyorum.
    Bendeki vidalar da paslı. Demekki bunların hepsi böyle.

Zaten her ne kadar RR en kaliteli cinli desek de bu tip motorlar azami özen ve dikkat olmadan sorunsuzkullanılmaz ben bunun farkındayım ve bu sebeple elimden geldiğince titizlikle kullanmayı düşünüyorum.

Ben bu egsoz ek yerlerindeki conalar iyice ezilecek şekilde sıktım vidaları. aradan contalar yine görünüyor demir demire yapışmadı. Problem olur mu yoksa gevşetmeli miyim biraz?

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
    Beğenmiş
    42,574
    Beğenilmiş
    5,795
    Alıntı kizil_atli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben bu egsoz ek yerlerindeki conalar iyice ezilecek şekilde sıktım vidaları. aradan contalar yine görünüyor demir demire yapışmadı. Problem olur mu yoksa gevşetmeli miyim biraz?
    egzozun ek yeri tam sıfır öpmez arada conta boşluğu kalır gaz verdğinde elini elini değirmeden ek yerinin üzerine yaklaştır kaçak varsa eline sıcak hava üfler

ahmet çakıl
    işsiz
     istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    işte egsozun resimleri. düşen yerlere başka vidalar ayarladım sadece kırılan vidaya birşey yapamadım onu ilk bakımda değiştirin dicem ama bence değiştirmezler.

Bir de arkadaşlar birşey dikkatimi çekti. Radyatörün tepesinden 2 hortum cıkıyor biri kalın direk motora gidiyor. Ancak diğer ince olan katlanmış vaziyette. o hortum ne işe yarıyor ve katlı olmasının bir zararı var mıdır?

http://imageshack.com/scaled/large/809/rsi6.jpg
    http://imageshack.com/scaled/large/200/icz5.jpg

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
    Beğenmiş
    42,574
    Beğenilmiş
    5,795
    Resimde güzel çıkmış maşallah

egsoz vidası ellerinde varsa orjinal takarlar yoksa uygun bir vida takarlar

radyatördeki ince hortum tahiye hortumudur ucu aşağıya boşa sallanıyor olması lazım
    katlı olmasının zararı şimdilik yok ama hararet yapar o hortumdan tahliye yapması gerektiğinde işlevini görmeyebilir katlı yeri düzelt veya servise gidince söyle düzeltsinler

xxxrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yavuz SUKUT
    Liman Yönetim
     YOK
     Zonguldak
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Hayırlı Olsun öncelikle..

Vallahi sıfır makine almaya korktum okuduklarımdan sonra.. satış yapan ve servis veren yer böyle ise allah sanayiye düşürmesin insanı..

Bu arada 4 hafta olmuş sizler yazalı.. 1000 km dolmuştur??

Tekrar hayırlı olsun.. keyifli sürüşler...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)