Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 24 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

ozguralic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

özgür alıç
    Tasarımcı
     RR DD250-E 9B
     BURSA
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    26

Özgür'ün garajı (KEI HIN karbüratör bakımı)

Son zamanlarda motorda bir rolanti dengezisliği vardı ben de suçu hep karbüratöre atıyordum, çünkü motorun tek ellemediğim yeri orasıydı içimdeki kedi tırnağı sürekli beni motive ediyordu kurcala kurcala diye..

Bu hafta sonu işe giriştim, sizlerle önemli noktaları paylaşmak istedim.

Karbüratör markası KEI HIN

Sökme sıralaması;

1- önce depo vanasını orta konuma alıyoruz
    2- benzin filtresinden karbür. e giden hortumu karbü.den ayırıyoruz
    3- akü tarafına geçip debriyaj telini tutan parçayı söküyoruz teli boşa çıkarıyoruz
    4-gaz telinin korumasını ve gaz telini boşa çıkartıyoruz
    5-jikle telini boşa çıkartıyoruz
    6-karb. alt kısmındaki boşlukta kalın bir su hortumu var iki ucunu da çekip alıyoruz
    7-karb. ön tarafındaki manifoldların kelepçelerini gevşetiyoruz
    8-karb. arka tarafındaki hortum kelepçelerini gevşetiyoruz
    9 yavaşça ve oynatarak karbüratörü akü tarafından dışarıya alıyoruz.

bitti

Temizlik için ilk olarak üstteki vidaları söküp içindeki vakum lastiklerini kontrol ediyoruz. Benimkiler sapasağlam çıktı ve içini wd 40 ile temizleyip kapattım.

Dikkat !!!

Piyasada satılan vakum lastikleriyle, içinden çıkan lastiklerin uzaktan yakından alakası yok.

satılan lastikler (altta)

içinden çıkan lastikler (altta) 342 nolu parça

"resim eklenecek"

Bu vakum lastiklerinin arızası durumunda (yırtılma delinme gibi) karbüratörden benzin sızması ve çok sarfiyat ve performans kaybı oluşuyor

Temizliğe devam.

Üst tarafı kontor edip temizledik ve kapattık, alttaki kısmı 204 nolu parçayı söküyoruz. Bu parçanın içinde şamandıra var ve hasssas bir parça, bu sebeple şamandırayı parmakla rahat hareket ettiğini konrtol edip bırakıyoruz. Alttaki hazne kısmını güzelce temizliyoruz.

Ayrıca karbüratörün içindeki sökülebilir bütün sarı vidaları söküp benzin ve basınçlı hava ile güzelce temizlemenizi tavsiye ederim. Bu vidaların üzerinde minik delikler var bunların tıkanıklıklarını iğneyle felan temizlemeyin.Benzinde bekletip basınçlı hava tutun.

Ben bir taraftan karbüratörü de yenmenin zafer sarhoşluğundaydım ama diğer taraftan madem bu tertemiz sorun nerede diye düşünürken bir de baktım ki benim hava emiş hortumu apış arasından caaart diye gitmiş

parça bu

bunun yenisini bursa'da hemen bulamadım ve MCT 250 ninki tıpatıp aynıydı alıp geldim. 15 tl

sonra montaj yaparken anladım ki eskisi biraz daha küçükmüş ve karbüratöre az yer kaldığı için biraz takmakta zorlandım.

Takarken önce bu hortumu hava filtresi kutusuna takıyoruz sonra karbüratörü monte ediyoruz.

Herşey bitti sıra geldi hava ayarına

Karbüratörün ön alt kısmındaki eğilip yukarı bakınca görünen hava ayar vidalarını sonuna kadar sıkıyoruz. bu işlemi tornavida ile yapmak zor en güzeli "sigorta" çok işe yarıyor

Sonra tam sıkılı bu vidaları 2,5 veya 3 tur gevşetiyoruz. Sonra rolantiyi de yandaki büyük vidadan ayarlıyoruz.

Eğer hava ayarı tam olmazsa yokuşağağı giderken egzosttan patlama sesleri gelir

Bu iş için en güzeli senkron saati bulmak yada ustaya götürüp halletmek.

Umarım işinize yaramıştır.
    acryvz (24.Şubat.2017) Bunu beğendi.
    Konu ozguralic tarafından (11.Eylül.2013 Saat 18:43 ) değiştirilmiştir.

This is your life, it's all been ordinary. Until you find all you're worth

Erkan 28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Erkan ŞENGÜN
    bisiklet tamircisi + ofisboy
     sattım
     istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    Özgürüm Foto olmadan bir şey anlaşılmıyor :? Keşke foto çekebilseydin

özgür alıç
    Tasarımcı
     RR DD250-E 9B
     BURSA
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    26
    Erkancım ellerim çok yağlıydı ve yalnızdım ama sonradan çekip eklerim o kolay

Tayfun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tayfun Kinyas
    Hamamda Tellak
     Yamaha Royal Star 1300
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3
    Kulaktan hava ayarıyla olmaz o iş, şuan farklı emiş şekliyle çalışıyor 2 tarafta, bunun sana 2 tane önemli zararı var.

1-) Fazla yakıt
    2-) Piston kollarında krankla birleştiği yerde oluşan boşluk

ikinci seçenek başına gelirse krankı değiştirmek zorundasın çünki motor aşırı titreşimli çalışıyor ve normalde farklı bir ses çıkarıyor. Bunun için eşitlemeyi en kısa sürede yaptır yada 2 tane vakum saati ve birkaç ucuz parça ve hortumlarla kendinde yapabilirsin, bunu es geçme sakın !

özgür alıç
    Tasarımcı
     RR DD250-E 9B
     BURSA
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    26
    Uyarı için teşekkürler.Hava ayarı yaptırmak için vakit bulamıyorum soğuk motor istiyor ustalar benim de vaktim yok. Bu yüzden şimdilik en ideal ayarla idare ediyorum. Normalde vakum saatiyle ayarlatıcam zaten
    Konu ozguralic tarafından (11.Eylül.2013 Saat 18:31 ) değiştirilmiştir.

korhan_751 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Korhan Kılıç
    MUHASEBE
     DRAGSTAR 1100
     İSTANBUL
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    şu vakum saatinin olduğu ustayı birisi söylesede hepimiz şu hava ayarlarımızı kontrol ettirse. veya gönüllü birisi bu işten anlayan alsın ayar parası neyse ona verelim biz : )

özgür alıç
    Tasarımcı
     RR DD250-E 9B
     BURSA
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    26
    ben bu işi yapıcam ama vakit bulamıyorum ama kafaya koydum size ucuz ayar vaadediyorum

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,454
    Beğenilmiş
    5,743
    Özgür emeğine sağlık güzel paylaşım :D
    ali ustanın taktiği (duymasın) hava ayar vidalarını sıkıp iki tarafı eşit olarak 3.5 - 4 er tur açınca ayarlar oturuyor diyor

Ridos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Rıdvan DAĞDELEN
    Tekniksiyen
     REGAL RAPTOR 250E 9B
     Mardin
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Bu Konu için Biraz Ayrıntı lazım Dostlarım ... Ben Karbüratörü soktüm temizledim resimleride bunlar fakat şu senkron ayarı nı nasıl hal edecez bilmiyorum benim sağ motor daha çok gaz yyiyor gibi geliyordu.Gerçekten de karbüratöre baktıgımda sağ motorun gaz kelebeği daha çok açıktı. acil senkron cihazı lazım.... + kullanım klavuzu... benim motorun hava filtresi hortumları da degişecek gerçektende cıkarana kadar canım cıktı karbüratörü af edersiniz göt gibi yer yapmışlar ona :D
    "karbüratörü sökme nedeni şarıl şarıl benzin akıyordu hazneden... süküp temizledim sonra baktım ki hava filtlresi hortumları da gitmiş ali ustadan sipariş verecez .... bide arkadaşlar iki karbüratörün arasında horrtum vardı param parça olmustu acaba boştamı kalacak o hortum....
    Herzaman Motorunuz ustası olacaksınız. benim motorun şanzıman dişlisi kırıktı neyse motor indi inmişken dedim ustaya ne varsa yap. adam ne hava filtresinin hortumlarını degiştirmiş nede senkron ayarı vermiş sadece sanzımanı takti piston taktı o kadar ... ustaya diyorum ki servisle görüstüm senkron ayarı lazım motora yok öyle bişey motor yagla aayarlıyor kısacası imkanlar kısıtlı olsa herseyi bilmen gerekir en azından kendi motorunun ustası olacaksın...

Karbüratör temizligi resimleri :DDD

Arkadaşlar lütfen paylaşımlarınız elinizden geldigince resiimli olsun Daha çok anlaşılır ve yararlı olur iyi çalışmalar
    .

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,454
    Beğenilmiş
    5,743
    Rıdvan paylaşım için teşekkürler Mail adresine kullanma ve teknik kitap gönderdim bakarsın sekron ayarı vidalarının yerini tarif etmek zor karbiratörün radyatöre bakan yünündeki çıkış boğzlarının altında yönü yere bakıyor sağ ve solda birer tane vida ayarı motor sıcakken rolanti ayarı gibi en düşük devire ayarlanıyor ama motor titremiyecek düzgün çalışacak kadar sağ ve sol boğazlar ayrı ayrı ayarlanıyor kolay gelsin

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)