Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

mrtckrt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

murat cankurt
    subay
     250 E 10
     Ankara ŞEREFLİKOÇHİSAR
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    2

soğutma sistemi

arkadaşlar malum KARS havalar soğuyacak -30 \ -40 dereceleri görücez kış aylarında bende zaten çok az kalan soğutma sıvısını antifirizle doldurdum şuan yedek depo ağzına kadar antifriz ile dolu bugun motoru çalıştırdım belli bir süre sonra olması gerektiği gibi fan devreye girdi. acaba yedek depodaki antifriz ile motor bloğunun ve radyatörün içindeki soğutma sıvısı sirkülasyon yapmış ve karışmışmıdır? yoksa soğutma sıvısını komple boşaltıp antifriz ile mi doldurmam gerekir?
    bi de soğutma sisteminin kapasitesi kaç litredir acaba?
    ve motoru sıfır aldığımda (yaklaşık 1 yıl önce) yedek depoda pembemsi bir sıvı vardı bu sıvı bildiğimiz kırmızı antifriz mi acaba?

Ruşen
    Turizm İşletmeci,Emlak Expertiz
     2012 250-E 9b
     istanbul/Avp.
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    Alıntı mrtckrt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar malum KARS havalar soğuyacak -30 \ -40 dereceleri görücez kış aylarında bende zaten çok az kalan soğutma sıvısını antifirizle doldurdum şuan yedek depo ağzına kadar antifriz ile dolu bugun motoru çalıştırdım belli bir süre sonra olması gerektiği gibi fan devreye girdi. acaba yedek depodaki antifriz ile motor bloğunun ve radyatörün içindeki soğutma sıvısı sirkülasyon yapmış ve karışmışmıdır? yoksa soğutma sıvısını komple boşaltıp antifriz ile mi doldurmam gerekir?
    bi de soğutma sisteminin kapasitesi kaç litredir acaba?
    ve motoru sıfır aldığımda (yaklaşık 1 yıl önce) yedek depoda pembemsi bir sıvı vardı bu sıvı bildiğimiz kırmızı antifriz mi acaba?

merhaba radyatörün su kapasitesi 1.6 litre yedek depo 1 litre

önemli: yedek depoya yaklaşık 400 ml yarıya kadar doldurmalısın...! yedek depo hem eksilen suyu tamamlar hemde radyatör suyu aşırı ısınınca buraya aktarılır o yüzden otomobildekiler gibi yarım doldurulmalı. % 90 antifriz %10 su karışımı sizin oralar için idealdir. servislerde donma derecesini ölçtürebilirsin ideali bu. Kolay gelsin Antifriz 2 renk genelde pembe ve mavi yedek depondaki büyük ihtimalle antifrizdi. Pembe antifriz çok az pahalı

mrtckrt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

murat cankurt
    subay
     250 E 10
     Ankara ŞEREFLİKOÇHİSAR
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    2
    peki yedek ddepo ile motor bloğu ve radyatördeki soğutma sıvısını nasıl karısmasını sağlarız?
    Ve devirdaim pompası sürekli çalışıyor mu yoksa sadece fan devreye girince mi çalışır?
    Son olarak termostat açılınca nerdeki sıvı sisteme dahil oluyor? Ve termostat açılışı ile fanın devreye girmesi aynı zamanda mı oluyor acaba aralarında bir bağlantı var mı
    Konu mrtckrt tarafından (09.Ekim.2013 Saat 19:04 ) değiştirilmiştir.

ozguralic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

özgür alıç
    Tasarımcı
     RR DD250-E 9B
     BURSA
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    26
    Yedek depoda fazla kısmı atan bir hortum var. Tahminimce bu hortumun ucunu kapatırsan normalde motor bloğunda dönen su vakum yaparak buradaki sıvıyı da çekecektir. Belli bir süre (5 dk) bu şelikde çalıştırırsan devirdaim yapar gibi geliyor.

This is your life, it's all been ordinary. Until you find all you're worth

Ruşen
    Turizm İşletmeci,Emlak Expertiz
     2012 250-E 9b
     istanbul/Avp.
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    Alıntı mrtckrt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    peki yedek ddepo ile motor bloğu ve radyatördeki soğutma sıvısını nasıl karısmasını sağlarız?
    Ve devirdaim pompası sürekli çalışıyor mu yoksa sadece fan devreye girince mi çalışır?
    Son olarak termostat açılınca nerdeki sıvı sisteme dahil oluyor? Ve termostat açılışı ile fanın devreye girmesi aynı zamanda mı oluyor acaba aralarında bir bağlantı var mı

devirdaim devamlı çalışır aksi halde motor hararet yapar termostad soğuk havalarda motorun çabuk ısınması içindir. Çalışma prensibi şöyledir motor çalıştırıldığında motor bloğu içindeki soğutma suyu belli seviyeye gelinceye kadar termostat kapalıdır, blok içindeki su ısınınca 40-50 derecede termostat açılarak,ısınan suyun soğutma sistemine radyatöre doğru gitmesine izin verir (bir nevi şoklama). Fan +80 derecenin üzerinde otomatik açılır. Not yedek depoda su tahliyesi olduğunu sanmıyorum soğutma sistemi kapalı devredir) yedek depo kapağını sıkıca kapatmalı. soğutma sistemi çok sıkışırsa radyatör kapağından veya yedek depo kapağından suyu atar.
    soğutma Sistemi otomobillerle aynıdır.....
    YEDEK DEPO YARIYA KADAR DOLDURULMALIDIR..Radyatör eksilen suyu yedek depodan alır.Su veya antfriz takviyesi yedek depodan yapılır. Radyatör kapağını açıp su ilavesi yaparsanız soğutma sisteminin hava yapmasına sebep olursunuz. Radyatör havası nasıl alınır..? bu uzun konu ayrıca gerekirse anlatırım. Kolay gelsin.

aşağıdaki linkte antifriz ekleme resimli anlatım var

http://www.regalraptor.net/forums/sh...oruna+yapt%FDn
    Konu ruschen tarafından (09.Ekim.2013 Saat 19:52 ) değiştirilmiştir.

Alıntı Ruschen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    devirdaim devamlı çalışır aksi halde motor hararet yapar termostad soğuk havalarda motorun çabuk ısınması içindir. Çalışma prensibi şöyledir motor çalıştırıldığında motor bloğu içindeki soğutma suyu belli seviyeye gelinceye kadar termostat kapalıdır, blok içindeki su ısınınca 40-50 derecede termostat açılarak,ısınan suyun soğutma sistemine radyatöre doğru gitmesine izin verir (bir nevi şoklama). Fan +80 derecenin üzerinde otomatik açılır. Not yedek depoda su tahliyesi olduğunu sanmıyorum soğutma sistemi kapalı devredir) yedek depo kapağını sıkıca kapatmalı. soğutma sistemi çok sıkışırsa radyatör kapağından veya yedek depo kapağından suyu atar.
    soğutma Sistemi otomobillerle aynıdır.....
    YEDEK DEPO YARIYA KADAR DOLDURULMALIDIR..Radyatör eksilen suyu yedek depodan alır.Su veya antfriz takviyesi yedek depodan yapılır. Radyatör kapağını açıp su ilavesi yaparsanız soğutma sisteminin hava yapmasına sebep olursunuz. Radyatör havası nasıl alınır..? bu uzun konu ayrıca gerekirse anlatırım. Kolay gelsin.

aşağıdaki linkte antifriz ekleme resimli anlatım var

http://www.regalraptor.net/forums/sh...oruna+yapt%FDn
    merhaba hocam bişey sormak istiyorum,
    benimki 2005 model dd250-e9b, radyatörde bikaç delik vardı bakım yaptırıp hallettirdim, antifrizli su koydurttum. fakat geçen gün mersin-adana gidiş-dönüş yaptım, sabah bi baktım motor bloğunun her 2 yanına beyaz su fışkırıp kurumuş sanırım radyatör su atmış. (HATTA GECE MOTOR HİÇ ÇALIŞMADI SANIRIM AKÜ ISLANDIĞI İÇİNDİ, SABAH ÇALIŞTI)
    yolda arada radyatör kapağına dokunup sıcaklığına bakıyodum çokda sıcak değildi.
    Sorum şu o su nereden gelmiş olabilir? radyatör kapağı temizdi. başka delikmi var acaba, yada yolda titerşimden dolayı radyatörde bi hasar oluşabilirmi?
    birde termostatım yok sökmüşler, olamasada olur diyolar ne diyosunuz? çok uzun oldu kusura bakmayın
    Konu nenickila tarafından (21.Mayıs.2014 Saat 12:09 ) değiştirilmiştir.

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,579
    Beğenilmiş
    5,796
    Egemen motor bloğunun üzerinde su kaçağı yapacak bir yer yok radyatör peteklerinden veya üst su giriş boğazından veya radyatör hortum bağlantı kelepçelerinin diplerinden olabilir olabilir suyun çıkış kaynağını bulmak lazım kaçıran yerin dibi beyaz kireç gibi iz yapar

Alıntı CELİL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Egemen motor bloğunun üzerinde su kaçağı yapacak bir yer yok radyatör peteklerinden veya üst su giriş boğazından veya radyatör hortum bağlantı kelepçelerinin diplerinden olabilir olabilir suyun çıkış kaynağını bulmak lazım kaçıran yerin dibi beyaz kireç gibi iz yapar
    detaylı bi baktıracam abi, sağol

raptors - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Uğur Avsr
    SERBEST
     DD250E6C daytona 2013
     İstanbul - Küçükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    normal su + %15 antifiriz mi yoksa saf su + antifiriz mi koymak lazim fikriniz nedir?

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,579
    Beğenilmiş
    5,796
    Alıntı raptors Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    normal su + %15 antifiriz mi yoksa saf su + antifiriz mi koymak lazim fikriniz nedir?
    Bu konuda çeşitli söylemler var benim bildiğim %15 su konulması lazım ama komplede koyulsa zarar etmez

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)