Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

El_Mariachi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

volkan eken
    Mühendis/Exper
     RR DD250E9-B
     Türkiye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

REGAL RAPTORUN RODAJI

tecrübeli arkadaşlar,
    motoru yeni alanlar ve yeni alacaklar için motorun rodajı hakkında bilgi verir misiniz?
    ilk 500km'de cok zorlamadan mı kullanmak lazım?
    ne zaman devirli kullanmaya başlamak lazım?
    motorun iyi açılması için optimum kullanımm biçimleri nelerdir? :frown:

haydi paylaşıma

herkese kazasız sürüşler..
    34 J 1239-A Rh(+)İnsan her gün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo görmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir- Goethe-

ilkerkoparal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ilker koparal
    Uluslararası İlişkiler
     R&R + Honda Shadow
     iSTANBUL
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Dostum rodaj dönemi 500 km için yeterlidir. İlk 500km de makinayı çok zorlamadan kullan. Parçaların birbirine uyum sağlaması açısından zorlamamak lazımdır. Aslında tüm parçalar senkronize çalışır. Bunun dışındaki istisnai durumlarda parçalarda oluşabilecek imalat hatalarına karşılaşabilme riskine karşılık zorlamadan ilk 500 km.de makinayı dinleyerek kullanmak gerekir.
    Eski imalat morotlarda parçalar üzerinde çapak kalma durumları olduğundan zorlamadan kullanılır ve uzun bir süre çapak atması beklenirdi. Ama günümüz teknolojisinde elektronik cnc makinalarında işlenen parçalada milimetrenin 10 da 1 i olan mikron ayarları bile şaşmadan çıkmaktadır ve en ufak çapak söz konusu bile değildir.
    Bu şartlar altında makinayı 500 km zorlama, sonraki km lerde ise her vitesi sonuna kadar yüksek devirlerde kullan. Hatta motorun açılması adına otobanda uzun yol yapılması ve motorun bir miktar zorlanması makinanın tam olarak açılmasına yardımcı olacaktır. Aksi takdirde motor SAĞIR olur ve gerek hız gerek performans ve gerekse yakıt tüketiminde olumsuzluklar yaşamaya başlarsın. 7500 km deyim motorum çok rahat 140 km görüyor. Yakıt tüketimim 110 ytl kmde. İyi açılmış bir makinadan herzaman daha çok performans daha az yakıt tüketimi sağlarsın. bilgilerine arz olunur....
    Ömür dediğin üç gündür,dün geldi geçti yarın meçhuldür,
    O halde ömür dediğin bir gündür,o da bugündür...

yasinsubay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yasin MISIR
    Bilgisayar Mühendisliği
     Yamaha Dragstar XVS 650A
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Valla ben rodaj falan dinlemedim bastıkca bastım cumartesi gunu altan motora 2000 bakımına gittim motorun super dediler,gayet iyi rodaj gecirdigini soylediler,ama suda var uzun yol hep bastım

ilkerkoparal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ilker koparal
    Uluslararası İlişkiler
     R&R + Honda Shadow
     iSTANBUL
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    abi herkez c.tesi altan motordaydı anlaşılan. ben 10 da gittim ben çıkarken alper tim geldi sonrada yasinsubay başka varmıydı gelen
    Ömür dediğin üç gündür,dün geldi geçti yarın meçhuldür,
    O halde ömür dediğin bir gündür,o da bugündür...

agresus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Volkan Ceylan
    çok serbest meslek
     Suzuki GSF600 BanditS
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    japon makinalar rodajlı gelir drler ( ve ya alman italyan.. yani kaliteli- pahalı işler)... çinliler teknoloji olarak yaklaşsalarda ki bizim makinamız çinin en iilerinden, çelik kalitesi olarak düşükler... bu sebeple ilker kardeşe katılıyorum... 500 km ye kadar makinayı dinleyerek düşük devirlerde git... her viteste yap bunu... devir göstergemiz olmadığı için iilla ki dinle... 500 den sonra ise yavaş yavaş yüklensen daha ii olur... kademeli olarak... ufak ufak oyna... devri bi yükselt bi miktar git vites at rahatlat makinayı... bu bahsettiğimi 3-4 ve ya 4-5 vites aralıklarında yaparsan ii olur...1000 km den sonra iice yüklen... yüksek sürat yapmana gerek yok... otobana çıkamazsan da e-5 te falan 4. viteste kökle... arada 3. viteste gaz aç... maksat makina devirli çalışsın... sonrası kolay zaten... beraber yol almaya başladık mı inşalah gaz kapatır gideriz... bu arada yasin e de katılıyorum... bazı arkadaşların rodaj yapmadan da makinaya yüklendiklerini duydum... sorun olmamış...ama eski bi mz kullanıcısı olarak ben kıyamadım... kısacası en iisi kitapcığa uymandır... makinalar ii... rahat ol...
    SSUUUUuuu...!

El_Mariachi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

volkan eken
    Mühendis/Exper
     RR DD250E9-B
     Türkiye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    arkadaşlar harika paylaşımlarınız için teşekkürler. ben de başka sitelerde anlattığınız gibi okumustum. 500e kadar zorlamadan, 500den sonra da kademeli olarak devirli kullanılması gerektiğini. ama yasin arkadaşımız gibi bazı istisnai durumlar da yaşayanlar vardı
    kimisi motorunda 140 falan rahatlıkla görürken kimisi 110u bile zor görüyor. bunu da rodaja bağlıyorum. o yüzden motorun rodaj dönemi çok önemli bence. bebeğinize bol süt içirmez egzersiz yaptırmazsanız kemikleri gelişmez ve kolay yürüyemez, aynı hesap motorun bebeklik dönemini iyi geçirtmezsen motorda yürür ama koşamaz :P -benzetme biras saçma oldu galiba ama idare edin :P-

herkese saygılar, kazasız sürüşler
    34 J 1239-A Rh(+)İnsan her gün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo görmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemelidir- Goethe-

engin bahar
    astronot
     250
     İzmir
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    ben motoru ilk aldığımdan beri hiç motoru açacam diye kastırmadım şu an 800 km deyim dün akşam artçıyla beraber 120 yi gördüm
    düz mantık atasözü: söz sükutse gümüş altındır

aslanburclu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yaşar AKILLI
    EMEKLİ
     XL650 TRANSALP 2006
     ANKARA
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    kesin rampa aşağıdır.yok arkadaş 110 u zor görüyom zor bastıkcada basmama rağmen
    plaka: 06 DV 656
    yer : GOP/SİNCAN/ANKARA
    kan : B Rh +
    nick : aslanburclu

agresus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Volkan Ceylan
    çok serbest meslek
     Suzuki GSF600 BanditS
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Allah Allah!.. nası olur abi ya?... Acaba sübop ayarlaında mı bi şey var? bu makina 4. vites 110 5. vites 120+ gören bi makina... sanırım şu 18 mart yolunda senin makinayı düşük viteslerde biraz zorlamak gerekecek... olmadı bu hafta sonu bu zorlama işine başlayalım...
    SSUUUUuuu...!

emrahkucukgirgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Emrah Küçükgirgin
    Mühendislik
     DD250-9B
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    Rodaj sırasında en fazla kaç dakika maximum zorlama yapılabilir.... ve zorlamaların arası kaç dk olmalıdır... Teşekkürler
    Krom aşkı ile parlak yarınlara ...

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)