Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Emre77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Emre Can Açıkel
    Esnaf-Öğrenci
     Regal Raptor 250 Spyder
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Lightbulb Elektrikli bisiklet projesi

Selamlar abiler kardeşler

Arkadaşla bi elektrikli motorlu bisiklet yapalım dedik parça konusunda braz düşündük braz araştırma yaptım ancak pek birşey çıkmadı

alacağımız elektrikli motoru doğal olarak aküyle çalıştırıcaz akü bildiğim kadarıyla 12v dc elektrik akımı üretiyor buna uygun motor nekadar güçlü olmalıki sürücüyle birlikte komple ağırlığı taşısın :?:

arabaların marş motorları uygun olurmu bu proje için ancak bildiğim kadarıyla marş motorları çok fazla bastığında ya biyerini koparıyor yada yanıyor diye biliyorum :lol:

birde doğal olarak şarz dinamosu (altarnetör) lazım akü için bunun bağlantısını nasıl yapabiliriz direk motoramı yoksa tekerleğin dişlisinemi bağlamak lazım :?:

ve birde elektrikli motorda gaz ayarını nasıl yapabiliriz motordaki elcik gibi hız ayarını yapmak için ne gerekir? :?

hobi olarak başlıyalım dedik insan kendi alın teriyle böyle bişey üretince oşuna gidiyor

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,450
    Beğenilmiş
    5,742
    Bence araç şarz motoru olmaz hem çok akım çekiyor hemde yapısı sürekli çalışmaya uygun değil ısınır yanar motoru hazır almanız gerekir sanıyorum yani piyasadaki elektrikli motorlarınkinden gaz olayı voltaj kontrolü ile oluyor azvoltaj az gaz yerine çok voltaj çok gaz demek evlerde kullandıgımız ayarlı lamba anahtarları iş görür

Emre77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Emre Can Açıkel
    Esnaf-Öğrenci
     Regal Raptor 250 Spyder
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    ayarlı lamba anahtarlarının içinde dirençler var acaba iş görürmü eğer görürse ona elcik sistemi vermek kolay olur (adı snradan aklıma geldi potansiyometre)

peki alternatörü nasıl bağlamamız lazım abi ? ve altarnatörün elektrik çıkışlarını aküye tersmi yoksa düzmü bağlamak lazım:?:

düzenleme: nekadar güçte bir motor gerekir
    Konu Emre77 tarafından (06.Ocak.2014 Saat 03:25 ) değiştirilmiştir.

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,450
    Beğenilmiş
    5,742
    Alıntı Emre77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ayarlı lamba anahtarlarının içinde dirençler var acaba iş görürmü eğer görürse ona elcik sistemi vermek kolay olur (adı snradan aklıma geldi potansiyometre)

peki alternatörü nasıl bağlamamız lazım abi ? ve altarnatörün elektrik çıkışlarını aküye tersmi yoksa düzmü bağlamak lazım:?:

düzenleme: nekadar güçte bir motor gerekir
    Tüm düz akım cihazlarda + ve - uçlar birbirine denk bağlanır (yani artlar artılara eksiler eksilere)
    Senin durumda okulda verilen dersi evdekilere yaptırmaya benzedi tüm cevapları bilsem kendim yapardım çalış biraz bakalım :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

bedo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bedirhan erdil
    motorsıklet tasarım
     regal raptor 250 dde9
     antalya
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    kolay gelsın yenılıkcı bı proje allah utandırmasın

benım tavsıyem eskı hurda elektriklı bısıklet bulup onun motorundan yararlanmandır
    mosfed lerını degıstırırsen hatta becerebılırsen 2 tane daha ekle guc verır motoru sorunsuz calısır sıfırdan elektrik motoru yapman cok malıyetlı kıl kadar bakır tellerı bobınajcı saramıyo zaten yada delı para ıstıyor hazır bır kac markanın gaz kolları da var bence bıraz hazır parca kullanmanda fayda var zaten cok pahalı malzemeler degıl
    aku konusunu da genelde 12*4 48 volt yada 12*5 60 volt yapıyorlar ama bu akuler bıldıgın uzere pahalı kendınden sarj sıstemını bı dukkanda 3 5 kere denedık falza sarj edemeden donuşumu durduruyor zaten bır adet arac ıcın olan ınverterler den alman gerekıcek yanı ortalama 5 akulu bır bısıklet 70 75 km gıdıtor bızım testımızde 120 140 arası sehır ıcı ortalama gıdıyor..tıyoları verdım umarım 200 kmye cıkartabılırsın tekrar kolay gelsın
    :D
    antalya yol yardım hizmeti : 0532 332 86 36

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)