Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 49 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

l
    l
     l
     l
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2

Daytona Ape Hanger Gidon

Daytona gibi spor görünümlü bir motora Ape Hanger yakışır mı yoksa yakışmaz mı düşüncesi kafamı karıştırırken klasik motor ve old school’a olan hayranlığım yakışmasa bile bu işin sonunu görme arzusu ağır bastı.

Neredeyse 4 ay süren gidon, gaz – debriyaj teli, raiser, hidrolik hortumu, pul vs araştırma, satın alma dönemi birçok aksaklık ve parça bulamama yüzünden vazgeçmeme sebep oluyordu.

Bu paylaşımın benzer şekilde motoruna Ape Hanger takmak isteyen arkadaşlara faydalı olmasını umuyorum.

Hikaye tüm Türkiye’de gidon yapan firmaların araştırılması ile başlıyor. Abartı gelebilir ama bulduğum 5 firmadan sadece 1 tanesi “Ne isterseniz ve nasıl isterseniz yaparız, siz yeter ki hayalinizi söyleyin” diyebildi. Diğer 4 firma gidonda kaynak olmak zorunda olduğu için biz garanti veremeyiz dediler.

İlk önce Daytona’nın gidon center genişliği olan 30 mm lik borudan yapılması konusunda ısrarcı oldum. Amacım orijinal raiser’ı kullanmaktı. (raiser gidonun motora bağlantısını sağlayan parça) Tabiî ki piyasada standart 30 mm lik gidon borusu olmadığı için benim ısrarım yüzünden yatların korkuluk borularından gidon çekildi ve ilk dayanıklılık testinde parçalandı. Ne öğrendik; üretici yok abi olmaz diyorsa ısrarcı olmayacağız. Eğer üretici dayanıklılık testi yapmadan göndermiş olsaydı gidona ilk abanmada gidon kırılıp kazaya sebep olacaktı. Neyse ki üretici bu konuda çok titiz.

30 mm olmayınca mecburen gidon standartı olan 1–1/4" yani 32 mm den gidon yapılıp elcik kısımları 22 mm olacak şekilde kaynaklandı.

Gidon geldi ama 32 mm ye uyan raiser olmadığı için yeniden raiser alıp (orijinallerine dokunmadım) tornada iç çapı 32 mm olacak şekilde süper modumuz Emrehan tarafından tornalandı.

Piyasada hazır 16” lik ape hanger için gaz ve debriyaj teli bulmak imkansız olduğunu anladığımda bu iş yatar demiştim. Reşat ve Emrah kardeşlerimin Hudson da gördüğü ve velomotor tarafından üretilen tellerin satışa çıktığını öğrendiğimde işler tekrar hız kazandı.

Teller sipariş edildi ve sonrasında Emre kardeşimin yardımlarıyla 55 cm olan fren hidrolik hortumu 80 cm olarak yeniden yaptırıldı. Bülent abi sağolsun yağmur yüzünden arabasıyla götürdü bizleri.

Tüm parçalar tamamlandı ve sonunda 10.06.2014 akşamı tamamının montajı bitti. Sonuç bana göre kesinlikle mükemmel.

Esasında bu iş tamamen zevk işi. Eminim birçok kişi hiç yakıştıramayacak veya beğenmeyecek ama ben kesinlikle artık daha çok keyif alacağım. Artçım olmasaydı bir de mono sele alacaktım ama maalesef o eksik kaldı.

Yapım aşamasına ait birkaç fotoğraf:

Yukarıda anlatılanlar eminim ki birilerinin işini kolaylaştıracak ve zaman kazandıracaktır.

Yalnız Ankara'da değilseniz ve altta fotoğraflarda gördüğünüz gibi dostlarınız yoksa işiniz gerçekten çok zor.
    Benim tek şansım böylesine güzel dostluklar edinebilmiş olmamdır.

Tek tek isim yazmayacağım, hepinize tekrar tekrar teşekkür ediyorum RR-ANKARA, iyi ki varsınız.

sercan.m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sercan
    İşsiz
     DD250E-6C "FAK85"2014
     Ankara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Levent abim cok ugrastin cok istedin sana yardimci olan arkadaslara bende tesekkur ediyorum. Keske benimde corbada tuzum olabilseydi. Gule gule kullan insallah. Japon motor istegini bir dahaki yaza birakirsin heralde. Abi bilgi paylastikca guzel ancak insanlar bunun farkinda degil
    saygilarimla
    RR-ANKARA
    FAK85

Melih Duman
    STK Çalışanı
     RR Spyder 250
     Ankara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Yapılış aşamasında olamadığım için ilk defa gördüm. Bence etkileyici ve sıradışı olmuş abi geriye kalan sadece keyfini sürmek...

Levent abi çok şık oldu önemli olan senin beğenmendi akşamki sürüşte gözlerindeki mutluluğu gördük tepe tepe kullan güzel insan

SERDAR KAYACIK
    EKLEKTRONİK
     XVS-650 DRAGSTAR
     İSTANBUL
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Hiç fena durmamış,Ellerinize sağlık arkadaşlar..

Emrehan Demiröz
    Bankacı
     DD250E-9B
     Ankara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    4
    Abi bence harika oldu. Güle güle kullan.
    Yalnız fotoğrafları göremiyorum. Çatlamak üzereyim.

Mehmet.m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

mehmet m.
    kamu personeli
     Yamaha XVS 650 A Dragstar
     gaziantep
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Hayırlı olsun Levent abi.. Güzel günlerde kullan

Bahadır Özarar
    Biyomedikal Teknikeri
     Honda-Shadow 750
     İstanbul - Gaziosmanpaşa (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    1,038
    Beğenilmiş
    359
    hayırlı olsun abi.Ne kadara mâl oldu?

Bülent Demirgan
    serbest
     Daytona 250cc
     ankara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Abi çok süper oldu,başında paralansın:mrgreen:

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,570
    Beğenilmiş
    5,792
    Arkadaşlar hepinizin emeğine sağlık ekip ruhuyla yapılamıyanı yapmışsınız
    Levent kazasız belasız güle güle kullan

Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)