Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 12 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Derhan İlyas ÇELİK
    askeri personel
     Regal Raptor DD250-E10
     Malatya
    Beğenmiş
    2
    Beğenilmiş
    23
    Alıntı Cydia Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba; konuyu yeni gördüm, video için teşekkürler Celil Abi.

seyhkeahin; Kontra tekniği gerçekten hayat kurtarır. Özellikle chopper-cruiser tarzı motorlarda en rahat dönüşü sağlar. Kontradayken gaza fazla yüklenmek sizi çizginin dışına sürükler ona dikkat etmek lazım.

Lastiklerin kabak olması dışında da etkenler var.

• Öncelikle motosiklet lastikleri için diş derinliği 1mm'ye kadar kabak sayılmaz. Eğer 1mm üzerinde diş varsa yol tutuşu sağlayacaktır. Lastikteki kanalların asıl amacı yağmurlu havada su akışı sağlayarak lastiğin yere değen yerlerinde su birikmesini önleyip su-kayağı etkisini ortadan kaldırmaktır. Özellikle yarış lastiklerinin dümdüz olduğunu görmüşsünüzdür, ama lastiğin yumuşak olması şart.
    • Lastik kauçuğunun yumuşak kalması önemlidir, lastiğin ömrü bittiyse ne kadar diş olursa olsun sertleşmiş ve tutunma özelliğini kaybetmiş demektir. Her lastiğin üzerinde üretim tarihi yazar. 5 yıl veya 15.000 km şeklinde ömür biçilir.
    • Lastiklerin havası da önemli, gereğinden az hava varsa virajlarda dönüşü çok etkiler yol tutuşunu bozar. Çok fazla hava olduğunda da gereksiz kaymalara neden olabilir. Hava fazlaysa lastiğin tutunduğu yüzey azalacak kaymalara neden olacaktır, hava az ise tutunduğu yüzey artacak ancak virajlarda sorun çıkaracaktır.
    • Bazı araç lastiklerine havayla beraber nitrojen basılır, bu lastiğin fazla ısınıp patlamasını engeller. Motosiklette ise ısı önemlidir, , eğer daha önceden nitrojen basılmışsa lastik ısınamıyor buda yol tutuşunu etkiliyor olabilir.
    • Bunlar çözüm olmadıysa ee kaliteli bir lastik alın artık
    harika bilgiler.
    bu durumda kendime şöyle ödevler çıkardım
    lastiklerin hava basıncını kontrol edeceğim biryerde arka lastik 30 ön lastik 28 diye okumuştum (biryer dediğim forumda bir yerde) buna göre ayarlayayım
    birde arka lastiği nitrojen doldurulma ihtimaline karşı indirip tekrar şişireyim
    üzerindeki muhtemelen orjinal lastik motorumda 2012 model olduguna göre lastik ömrü de bitmiş

ufaktan lastik de bakayim kendime
    acryvz (03.Ağustos.2017) Bunu beğendi.

Serhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Serhat
    Oceangoing watch keeping officer
     DD 150 E2
     Istanbul Silivri
    Beğenmiş
    39
    Beğenilmiş
    21
    Alıntı seyhkeahin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tam bu konu ile ilgili başlık açacaktım ki baktım böyle bi başlık var. merak ettiğim konu bu tekniği bizim motora uyarlamamiz gerektiğinde yapmamiz gereken bişe varmi. yani bazıları diyor ki bunu zaten istemeden de olsa yapiyorsun altın elbiseli adamda demiş. ama kullanırken kendime bakiyorum uyguluyormuyum diye sanki uygulamiyorum gibime geldi.
    önceki motorumda çok rahat dönebiliyordum ama şimdi spyder ile dönmekte baya zorlanıyorum acaba bu tekniği mi beceremiyorum
    bu konuda tecrübesi veya fikri olan varmi dönüşlerde kendimizi nasil geliştirebiliriz
    Kontrayı bilinçli yapmakta fayda var. Acil bir durumda motor hafızanıza güvenmek yerine bilerek bir yöne kontra atmak daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Virajlarda pratik yapmanın yanında, normal yolda rögar kapağından kontra ile kaçmayı deneyebilirsiniz.

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)