Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123
Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 22 arasi kadar sonuc gösteriliyor

matemmatik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

R. Aytaç İZGÖRDÜ
    matematik öğretmeni
     RR DD250 E9
     şanlıurfa
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Paylaşım ve katkılarınzdan dolayı hepinize teşekkür ederim...

haluka28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Haluk Altunbaş
    İngilizce Öğretmeni
     RR 250-9
     Adana
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    Alıntı Buraxdj Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şok frenlerde kampana tipi fren biraz zorluyor insanı. Hele hele hızlı gidiyorsanız ayak freni ve refleks bazen tehlikeli olabiliyor.

Benim 2 adet tehlike atlatmışlığım var.

1.si bi arkadaşımın motorunda yan yatmam ve asfaltın tadını almam.

Aynen şöyle oldu.

Boş bir sokakta sola sinyalimi verip çıktım ve 5-7km kadar hızlandım,bu esnada henüz ayaklarımı motora koymamıştım. Önüme aniden bir kedi fırladı ve kaçmadan önümde dondu kaldı salak hayvan ! Bende refleksle ön frene asıldım,fakat aynı zamanda o el sıkma hareketiyle gazı da gevşetemediğim ve ayaklarım da yerde olduğu için bir kar motoru gibi kedi ön tekerlekte benim ayaklar yerde şeklinde kaymaya başladım. Ayağımı arka frene atabilsem durabilecektim belki ... Derken kedi kendini tekerlekten kurtardı ve bende motorun sağ gidonunun üstünden ufak bir parande ile paat yere !

Kalkmaya çalıştığımda motor sol ayağımın üstündeydi ve egsoz bacağımı yakıyordu. Önce ayağımı kurtarıp kendimi yolun kenarına attım. Sonra sokakta araba görmeyince motoru kenara alıp başladım düşünmeye.

1- Önce arka frene hızım ne olursa olsun ayağımı koymalıyım.
    2- Babamın araba kullanırkenki uyarısı kulağımda çınladı. Kedi vs. için yol çizgini değiştirme daha büyük kazalara sebep olur.
    3- Ön frene asılmadan önce ne yap et gazı elinden bırak.
    4- Düştükten sonra her zaman yolun kenarına kaç.Motoru zittiret

2. deneyimim ise kendi motorumla oldu.

Vatan caddesinde basmış giderken önümdeki araba topluluğu aniden frene asıldı!
    Bende panikle önce ön frene asıldım. Motor altımda debelenmeye başladı ve arabaya çarpmama 20 metre kala kendime gelip arka frene asıldım. Motorun kıçı biraz attı ve sonra kısa ve hızlı aralıklarla frene basıp yol çizgisine tekrar girip arabayı sıyırdım. Bu deneyim en çok beni korkutandı. Motor altımda debelenirken resmen gittim dedim.

Sonuç :

1- Daima yüksek hızlarda sık ve kısa aralıklarla arka frene basarak dur ve en son 20km / h altına girdiğinde aynı şekilde ön frene asıl.
    2- Ön freni daima fine tuning ve ufak manevralarda kullan.
    3- Motor altında zik zag çizerse tüm ağırlığını motorun arkasına ver ve sadece arka freni kullan.Direksiyonu daha sıkı tut.
    4- Öndeki araçlara asla güvenme
    5- Yolda daima boş şeritleri ve seni kurtarabilecek alanları kolla.

Üstteki yazıda da söylendiği gibi en güzel fren deneyimle ve motorun karakterini tanıdıkça ortaya çıkıyor.

Arkama pek artçı almayı sevmediğim için o konuda pek birşey paylaşamıyacağım ama. Artçı aldığımda frenlemeye erken başlayıp genelde %80 arka %20 ön kullanarak duruyorum. Ve aralıklı fren yapıyorum.

baban çok doğru söylüyor senin kedi olayına bnezer bir olayım var o da gerzek bir tavuk önüme çıktı bende arabayla gidyorum 90-100 km hızım var o saatten sonra sğa sola kırmak olmaz dedim yani babanın dediği gibi dümmdüz devam dikiz aynasından baktığımda havada tüyle uçuşuyordu ... napiiim çıkmasaydı yola
    DON'T RUN YOUR FINGERS OVER MY BIKE AND I WON'T RUN OVER YOUR FINGERS

Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)