Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Seçkin-67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seçkin Çankaya
    operatör
     2015 regal raptor spyder 350
     Zonguldak
    Beğenmiş
    58
    Beğenilmiş
    195

Fiberglass kapak projesi

Motosikletimin bir türlü beğenmediğim sağ tarafındaki sanki 3 kutuyu üst üste koymuşlar gibi duran görüntüsünü değiştirmek için kapak tasarlayıp yapmayı düşündüm

İnternetten bolca bu konuda araştırma yaparak hangi malzemeden nasıl yapabileceğim hakkında bir fikir edindim fiberglass ve polyester ile yapmaya karar verdim tabi bunun için güzel bir kalıba ihtiyacım var nasıl yapmalıyım diye düşünürken başka bir motosiklette gördüğüm kapaktan esinlenerek biraz daha değişik birşey kafamda tasarladım

Bu işin en zor ve meşakkatli tarafı kalıp çıkartmak hazır bir kalıpatan Kopyalamak kolay fakat kendin tasarlayacağın zaman zor tabi bunun girintisi çıkıntısı vida delik yerleri yerine cuk diye oturması falan uğraştırıcı önce kartondan kabataslak bir şemasını çıkardım daha sonra işlemesi kolay olması açısından strafor köpük ile devam ettim yalnız burada dikkat edilmesi gereken straforun ince taneli olması kalın taneli olanları keserken veya zımparalarken taneleri şekil verme esnasında pıt pıt kopuyor bu tecrübeden sonra ben balıkçı kasası olarak bilinen strafordan kullandım
    Motosiklet sol tarafı ile uyumlu olması için zincir koruma kapağındaki deseni kopyaladım

Daha sonra çizdiğim bu çizgilerin içlerini falçata ve maket yapımı bıcakları ile oydum

Tabi bu daha ilk kalıp çıkartma çalışması ilk seferinde ne yazıkki istediğim gibi olmadı motosikleti üzerine koyduğumda güzel durmadı biraz ince oldu ve arka kavis iyi durmadı neyse tekrar başladım bu sefer daha geniş ve daha itina ile yapmaya

Bu daha güzel oldu tabi mükemmel oturmadı biraz daha üzerinde çalıştıkca bunuda bozduk ve tekrar başka bir kalıp yapımına başladım daha sinirli fakat daha ürkek ve itinalı çünkü çok uğraştırıyor ve uzun sürüyor bu yaptığım daha güzel oldu

Birazda şekilli olsun diye düşünerek yine falçata maket yapım bıçakları ve zımpara ile sağına soluna kanallar açarak son şekline getirdim

Ve strafordan kalıbımı yapmış oldum sıra geldi bundan sert kalıp elde etmek ucuz ve basit olması açısından alçı kullanmaya karar verdim bu arada masrafları minimalist tuttum yoksa bu işler için daha profosyonel maddeler var strafor bedava 2 kilo kartonpiyer alçısı 1tl. strafor yapıştırıcı 8tl. cam elyaf polyester ve sertleştirici 2 numara fırça 12tl. Toplam masraf bu kadar
    Kalıbıma alçı dökmek için çerçeveyi yine basit olması açısından strafordan yaptım

Ve üzerine hazırladığım alçıyı döktüm alçı kıvamı koyu ayran kıvamında hazırladım suya alçı atılacak eğer alçıya şu koyarsanız topaklanma oluyor güzel sonuç vermez alçıyı hep aynı yönde kabarcık oluşturmamaya özen göstererek karıştırılacak
    alçı su karışımı yapıldıktan sonra yaptığınız kaba küçük vibrasyonlar yaparak içinde kalmış olan kabarcıkların yüzeye çıkmasını sağlıyoruz ki kalıb gözenekli olmasın.
    Bir gün Kurumaya bıraktığım alçıyı strafordan ayırma vakti geldi fakat ne mümkün alçıyı kırmadan çıkarmak zor görünüyor ne yapayım ne yapayım kazısam alçı illaki zedelenecek diye düşünürken bende önceden 200 dereceye ısttığım fırının içine kalıbı koydum 1 dakika içinde strafor büzüştü ve sertleşti kabuk gibi çıktı Sonuç böyle

Evet sıra geldi Fiberglass yapımına
    Oto Sanayiden aldığım bu malzemeler polyester hızlandırıcı ve sertleştirici oranları çok önemli ben ne yapacağımı satıcıya söyledim oranlarını bana hazırlayarak verdi burda dikkat polyester sıvı yağ gibi birşey buna hızlandırıcı konuluyor ispirto renginide bir sıvı halini alıyor eğer önce hızlandırıcı ve sertleştirici birbirine karıştırılırsa aşırı ısı oluşturup yanma ve patlama olabiliyormuş Aman dikkat..
    Benim acemi olduğumu anlayan satıcı polyester ve hızlandırıcıyı karıştırıp sertleştiriciyi ayrı kapta verdi bundan sadece 3 damla yeter diye ekledi
    Alçı Kalıbımdaki ufak kusurları ince su zımparasıyla giderdikten sonra alçının polyesteri emmemesi ve kolay çıkması için sprey vernikle 4-5 kat vernikledim

Kuramaya bırakılan kalıbım hazır artık işin en zevkli ve bütün bu uğraşlarımın sonucunu alma vakti geldi herşeyim hazır

Bu arada bana yaptığım bütün işlerde yardımını esirgemeyen her işime karışıp müdahil olan yardım sever küçük oğlum yine yanımda ve son dokunuşlarıyla bu projenin kısa sürede bitmesini sağladı kendisine buradan sizler aracılığıyla tekrar teşekkürlerimi sunuyorum

Ben hazırlıklarımı yaparken 3 hafta boyunca boş vakit buldukça yaptığım bu uzun çalışmayı 7 yaşındaki oğlum daha kısa sürede bu projeyi çoktan bitirmişti ve ben sonucu görünce öylece kala kaldım

HTC 10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    acryvz (07.Mart.2017), Ali ÜNVERDİ (09.Mart.2017), aycanblmts (08.Mart.2017), CELİL (06.Mart.2017), FouL (06.Mart.2017), nickziki (07.Mart.2017), Ömer (07.Mart.2017), spue (09.Mart.2017), teoman25 (09.Mart.2017), İlker Akgül (07.Mart.2017) Bunu beğendi.

deeperice - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Serdar Ziya Meriçli
    Hadd. Oprt. Yard.
     Yok
     Zonguldak - Eregli
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    8
    Gecmis olsun Seckin abi hayirlisi olsun. Ben herdaim yaninda yardima hazirim. Tahtadan yapalim tahtadan.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Seçkin-67 (06.Mart.2017) Bunu beğendi.

ellekli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hacı Ömer
    Uzman Jandarma
     Regal Raptor 150
     İstanbul-Tuzla (Anadolu Yakası)
    Beğenmiş
    63
    Beğenilmiş
    32
    Geçmiş olsun. Tekrarı ne zaman?
    Seçkin-67 (06.Mart.2017) Bunu beğendi.
    ~~~Kötü Bir Motosiklet/Otomobil Yapmak Pahalı Bir İştir~~~

İmzam Yok, Parmak Bassam Olur Mu?

Rafet Yıldırım
    öğrenci
     kuba superlight 200
     İzmir - Bornova
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    79
    çok kötü olmuş ya geçmiş olsun

Uğur Güler
    ULAŞIM
     Yamaha XVS 1300A MIDNIGHTSTAR
     İstanbul Bağcılar (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    9,015
    Beğenilmiş
    2,220
    Seçkin abi baştan sona heyecanla okuyordum. Bende böle el becerilerine meraklıyım. Lakin sonu kötü olmuş. canı sağolsun yeğenimin. Babası birdaha yapar. geçmiş olsun abi. Geç olsun güç olmasın. Kolay gelsin. Emeğine sağlık. Merakla bekliyorum. Şunuda ekliyim. Egsoza yakın olması fiberglass malzeme açısından tehlike arzedermi acaba.

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,540
    Beğenilmiş
    5,782
    Seçkin harika işçilik,sabır ve emek vermişsin finalin fena olması çok üzücü olmuş ufaklığın canı sağ olsun babası tekrar yapar merakla yenisini bekliyoruz kolay gelsin

Anıl DEMİRSOY
    Organizasyon
     Kawasaki VN 800 Vulcan
     İstanbul - Küçükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    213
    Beğenilmiş
    318
    Seçkin abi yetenek işi tamamen. Emeğine sağlık. Kötü olmuş ama geç olsun sağlam olsun. Sonunda umdugun gibi olur umarım

Mehmet İşci
    Veteriner Hekim Öğrencisi
     Regal Raptor DD250 E-9 Klasik
     İstanbul - Avcılar (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    62
    Beğenilmiş
    323
    Vallaha sonucunu merakla beklediğim çalışmanın finali baya sürprizli oldu. Yenisinin son halini merakla bekliyoruz abi

Acar Yavuz
    Yönetici
     SUZUKI M800 intruder
     İstanbul - Avcılar (İŞ) (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    24,521
    Beğenilmiş
    2,704
    Muhteşem bir çalışma .... tebrik ederim ... çocuk işi bozmuş ama olsun ... onlara canımız feda ...

EXORCİİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ALİ TANRIKULU
    OTOMASYON
     Regal Raptor Daytona 250E-6C
     İSTANBUL
    Beğenmiş
    20
    Beğenilmiş
    7
    Gerçekten başarılı bir çalışma,sizde bu yetenek varken daha iyisini yaparsın,sabırsızlıkla yenisini bekliyorum

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)