Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Mehmet aktaş
    Akuarist
     Hyosung GV250
     Antalya
    Beğenmiş
    239
    Beğenilmiş
    253

Egzoz (Metal) Yanığı

Malum yaz ayı olduğunda makinalarımızı çoğunlukla şortla sürüyoruz hele Antalya gibi bi yerdeysen çıplak bile sürmek istersin ve bununla birlikte egzoz sonucu oluşan yanıklardan kaçamıyoruz. Bende arkadaşımın bu tatsız kaza ile karşılaşması sonucu doktorlardan baya bir bilgi edindim. İnternette ve forumda araştırdım ancak tam bir bilgi bulamadım bulduklarımın bazılarıda doktorların dediği ile ters düşüyordu. Bu yüzden bu başlığı açma gereksinimi duydum.
    Eğer yanık sadece deride oluşan bi zarar ise açık bi yara oluşmamış sadece sıcaktan dolayı darbe almışsa (1. Derece yanık) Su ile durulamakta sakınca yok. Daha sonra acımaması için eczaneden Anestol Pomad alıp üstüne sürmek yeterlidir kısa sürede toplarlayacaktır.
    Yanık 2. Derece ise deri altına işleyip açık bi yara yaptıysa iz kalmaması için kesinlikle su vurulmaması ve 15 gün güneşe çıkılmaması gerekiyor. Eczaneye gidip Anestol Pomad , Madecassol (iz bırakmaması için krem) , Thiocilline ( Açık yara iltihap kapmaması için Antibiotikli krem) , Battiyot (yarayı ve etrafını temizlemek için) ve tek kullanımlık gazlı bez almak gerekiyor. Anestol pomadı açık yara sürmek sakıncalıdır sadece etrafına acıyı azaltmak için kullanılır. Madecassol ise açık yara kapanmaya başlandıktan sonra kullanılmaya başlanmalıdır. İşlem basit Battiyotu gazlı beze döküp yaranın ortasından dışına doğru silincek daha sonra Antibiotikli krem sürülecek ve yanık yer gazlı bez ile kapatılacak. Bu işlem günde 2 kez tekrarlanmalıdır. 1 Haftanın sonunda yaradan iltihap akıyorsa bi sağlık kuruluşuna gidilmelidir. 10-15 gün içerisinde iyileşme ve yeni deri oluşmuş oluyor.
    3. Derece yanıkta ise hafiften yaranın üstü kapatılacak ve en yakın yanık merkezine gidilecek.
    Hiç böyle bir şey olmaması için ise forumda gerekli önlemlerin nasıl alınacağı bulunmaktadır. Tabii en doğrusu şortla sürmemektir ancak napalım sıcaklar çok bunaltabiliyor bazen 😊 Tüm RR ailesine kazasız belasız sürüşler dilerim….
    acryvz (27.Temmuz.2017), alibaba07 (26.Temmuz.2017), CELİL (28.Temmuz.2017), Erkan1855 (27.Temmuz.2017), FouL (27.Temmuz.2017), leonraptor (27.Temmuz.2017), Mehmet Üstünbaş (27.Temmuz.2017), nickziki (27.Temmuz.2017), Ömer (28.Temmuz.2017), spue (27.Temmuz.2017), Zafer (27.Temmuz.2017) Bunu beğendi.

Canberk Yıldırım
    Teknik
     Supershadow250 Custom
     Antalya
    Beğenmiş
    13
    Beğenilmiş
    43
    Geçmiş olsun Mehmet yara artık eskisi kadar acımamaya başladığında aloe Vera sürülebilir. Hücre yenilenmesini hızlandırıp geride kalacak izi azaltmak amaçlı. Açık yaraya sürülebilir mi bilmiyorum

Sent from my iPhone using Tapatalk
    alibaba07 (26.Temmuz.2017) Bunu beğendi.

İlker KENAR
    EmekLi Devlet Mağduru
     DD-250-e-10 Spyder
     ESKİŞEHİR
    Beğenmiş
    6,782
    Beğenilmiş
    3,487
    2 sene önce benim sol bacağın iç kısmından hatrı sayılır bir kısmı egsoza yapıştı ve orada kaldi . Feci bir yanık oluşmuştu. Batikon dışında bişey kullanmadım. Kapatmadım da.. Yapışmayacak şekilde bol rahat pantolonlar kullandım. Yanık pis iştir.
    acryvz (27.Temmuz.2017) Bunu beğendi.

Oğuzhan Ocak
    Öğrenci
     YAMAHA XVS 950A
     Bursa
    Beğenmiş
    2,351
    Beğenilmiş
    1,808
    Geçen haftada benim yanmıştı pantolonla surmek lazim aslında ama bu sicakta kalkinca arkada resmen islaklik oluyor o da ayri bi durum

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    No fear! No rules! No limit! 8)

Ali Alp
    özel güvenlik
     Hyosung GV 250
     Antalya
    Beğenmiş
    4,161
    Beğenilmiş
    1,148
    Emeğine sağlık. Faydalı bir paylaşım. Gerçekten dikkat etmek gerekiyor. Çok can yakıyor.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İbrahim Berk Adıgüzel
    LCW-IT Destek, Amatör Dövmeci :)
     Yamaha XV950A
     İstanbul - Bahçelievler (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    3,277
    Beğenilmiş
    3,212
    Yaklaşık 3 ay önce olup izi kalan ve kalacak olan resmi chopper kullanıcısı damgasıdır \m/

çivi ve çekiç ile taşa oyularak taş devrinden gönderildi
    acryvz (27.Temmuz.2017), alibaba07 (27.Temmuz.2017), Falcon07 (27.Temmuz.2017) Bunu beğendi.

Acar Yavuz
    Yönetici
     SUZUKI M800 intruder
     İstanbul - Avcılar (İŞ) (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    24,521
    Beğenilmiş
    2,704
    Bilgi için teşekkürler
    Yanan arkadaşlara geçmiş olsun
    Daha yanmayanlara Allah korusun....
    Falcon07 (27.Temmuz.2017) Bunu beğendi.

Süleyman Bal
    Emekli
     Yamaha dragstar 650 sport
     İstanbul
    Beğenmiş
    7,062
    Beğenilmiş
    1,043
    Mehmet,
    bilgi için eline sağlık. Pantolon ve bot giyilmemiş ise ne kadar dikkat edersek edelim o bacak değiyor. Makine bir şekilde imzasını atıyor.
    Falcon07 (27.Temmuz.2017), FouL (27.Temmuz.2017) Bunu beğendi.

FouL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Murat K.
    Fotoğrafçılık
     RR Daytona 250e 6c Beyaz
     İstanbul-Avcılar (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    11,661
    Beğenilmiş
    1,791
    Bilgi için teşekkürler Faydalı olmuş..

Ben malum sıcak yaz aylarında bile Korumalı pantolon giyiyorum Hem egzoz yanıklarının önüne geçiyorum Hemde olası Hafif kaza durumunda ciddi yaraları asgariye indiriyorum.. biraz terlemenin bir zararı olmaz..
    Falcon07 (27.Temmuz.2017) Bunu beğendi.

Mehmet aktaş
    Akuarist
     Hyosung GV250
     Antalya
    Beğenmiş
    239
    Beğenilmiş
    253
    Alıntı cabe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun Mehmet yara artık eskisi kadar acımamaya başladığında aloe Vera sürülebilir. Hücre yenilenmesini hızlandırıp geride kalacak izi azaltmak amaçlı. Açık yaraya sürülebilir mi bilmiyorum

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Aloe vera açık yaraya sürülünce yarada sulanma yapıyormuş biraz daha iyileşince sürülürse daha iyi olur tabii

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)