Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

aidikurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alper idikurt
    Bankacı
     Yamaha XVS 1300 A Midnightstar
     İsntabul - Sancaktepe
    Beğenmiş
    514
    Beğenilmiş
    573

Zincir Yağlama

Asıl konumuza geçmeden önce zincirin ne zaman yağlanması gerektiğini anlatmak gerekiyor sanırım.

Zincir ne zaman yağlanır?

İşte bu sorunun cevabı tamamen sizin motosikletinizi kullanım tarzınızla alakalıdır ancak genel olarak bir rakam vermek gerekirse bu süre en az 200 ile en fazla 1000km arasındadır. Eğer motorunuzu sadece kuru ve temiz asfalt zeminde kullanıyor ve gökyüzünde kara bulutları gördüğünüzde derhal eve dönüp motorunuzu kuru ve temiz garajına yatırıyorsanız o zaman bu demek oluyor ki zinciriniz pek kirlenmiyor ve yağı mümkün olduğunca üzerinde kalıyor yani sizin zincir bakımı yapma süreniz uzun aralıklı olacaktır.

Ama yok ben sabah akşam ,dağ ,tepe, tozlu topraklı yollarda dolaşıyorum off-road takılıyorum, yağmur çamur en iyi iki dostumun adı diyorsanız o zaman zinciriniz oldukça çabuk kirlenip üzerindeki yağ da özelliğini çabucak yitiriyor demektir, doğal olarak da bu sizin zincir bakım sürenizi kısaltan bir kullanım tarzıdır. Buna göre kişisel olarak kendiniz örneğin 300km'de bir yağlama 1000km'de bir de temizlik şeklinde bir periyot oluşturabilirsiniz.

Kullanım tarzına göre zincir yıkama-yağlama seanslarımızın zaman aralığını belirlediğimize göre şimdi de sıra geldi bu işi nasıl yapacağımıza...

Aslında bu işi motorunuzu servise götürüp ustaya da yaptırabilirsiniz ama bu yazıyı okuduğunuza göre sizi ellerini yağlamayı seven insanlar grubundan sayıyorum. Hem bakın böylece motosikletinizle daha çok yakınlaşıp duygusal bağınızı da güçlendireceksiniz ayrıca motorunuza katacağı +2 HP de cabası (şaka)

Evet öncelikle elimizde olması gereken malzemeler nelerdir?

1. Sprey zincir yağı (ben motordan boşalttığım yanık yağ ile yağlıyorum) pintilik işte

2. Zinciri temizlemek için diş fırçası ama daha büyük ve dayanıklı bir fırça tercih sebebidir. Bulaşık fırçası örnek olabilir. Yağlıboya fırçası olabilir(kısa kıllı ve sert fırçalardan)

3. Zincirin üzerindeki eski yağı ve kiri sökmek için gaz yağı veya mazot

4. Zinciri yağlarken tekerleğimize yağ sıçramasını ve bulaşmasını önlemek için zincir ve arka tekerlek arasına konulacak bir karton veya gazete kağıdı,

5. Zinciri temizlerken oluşan artıkların dökülmesi için bir kap Evet gerekli tüm malzemeleri temin ettiysek işe koyulabiliriz ancak şunu belirtmek gerekir ki eğer sadece zincir yağlanacak, temizlenmeyecekse yağlamadan önce motorla 5-10 km yol yapıp zincirin ısınmasını sağlamak yağın, ısıdan hafif genleşen zincirin tüm aralıklarına dağılmasını sağlayacaktır.

Şimdi anlatacağım temizlik+yağlama faslıdır.

Öncelikle motorunuzu normalde koyduğunuz park alanına koymayın. Çünkü temizlik ve yağlama sırasında yerlere saçılacak yağ parçaları ve damlaları ileriki günlerde motorunuzun tekerleğine bulaşıp sizi yollarda zor durumda bırakabilir , yahut ta motorunuzun altına birkaç kat gazete kağıdı serinki yere damlayan yağları emsin . Motorunuzun varsa orta sehpasını, yoksa yan ayağını açıp vitesi de boşa alarak park edin , park ettiğiniz motorunuzun eğer bir zincir koruması varsa bunu sökün, emin olun bunu sökmek çok zor değildir. Sökme işlemini bitirince karşınıza daha geniş bir çalışma alanı çıkacaktır. Daha önceden hazırladığımız leğeni (kabı) zincirin hemen altına, kartonu da zincir ile arka tekerlek arasında arka tekerleği yağdan koruyacak şekilde yerleştiriyoruz ve işte sonunda asıl işlemlere geçiyoruz.

Aldığımız fırçayı gazyağı veya mazota bandırdıktan sonra zincirin açıkta kalan kısımlarını bir güzel fırçalayarak temizliyoruz, bunu yaparken etrafı fazla kirletmemeye özen gösterin. Zincirin görünen kısımları temizlendiyse motorunuzu altında bulunan kap ve kartondan kurtarıp yeni ve pis zincir tabakası ortaya çıkana dek yürütün. Sonra aynı işlemi tekrarlayın ve bunu zincir tamamen temizlenene kadar devam ettirin, ki bu en fazla 2-3 seferde bitecek bir iş... Şimdi bu işi de bitirdikten sonra biraz bekleyin, şöyle bir 5-10 dakika ki zincirinizin üzerindeki sıvı kurusun ve mis gibi temizlenmiş yüzeyi yağlanmaya hazır olsun Evet,

şimdi kuruyan zincirimize daha önceden hazır ettiğimiz spreyi veya yanık yağı yavaş yavaş, zinciri fazla yağa boğmadan ve her yerine yedirerek sıkıyoruz veya yumuşak bir ince yağlı boya fırçasıyla yağı sürüyoruz . Zincirin görünen kısmının yağlaması bittiğinde yine motoru biraz yerinden oynatıp yağlanmamış bölgeleri yağlıyoruz ancak bunları yaparken kabımız ve kartonumuz yine bizimle beraber yani onları bir kenara koymuyoruz.

Sonuç olarak gayet tertemiz ve yağlı bir zincirimiz oluyor. İyi şürüşler.Ancak... Belirtilmesi gereken bir husus var;

Zinciri yağlarken motoru çalıştırmayın,çalışan bir motorun zincirinide el ile yağlamayın.
    (Alıntı)
    acryvz (24.Şubat.2017), Eray Aksoy (08.Mart.2019) Bunu beğendi.

matemmatik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

R. Aytaç İZGÖRDÜ
    matematik öğretmeni
     RR DD250 E9
     şanlıurfa
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Arkadaşlar reklama girer diye marka belirtmiyorum ama ben temizleme spreyi ve slikonlu zincir yağı kullanıyorum tavsiye ederim... Ayrıca motoruma orta sehpa yaptırdım artık zincir yağlamak için bütün ekibi toplamak zorunda kalmıyorum... Paylaşmak istedim...

promote - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

kaan ozpay
    xxx
     regal raptor
     Türkiye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    gresle yağlama yapmanın zararı varmıdır

Atilla Harun YILDIRIM
    Ayakkabi
     DD 250E-6C
     istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Zincirin üzerinden janta firlamayan yağ uretmiceklermi yaa jantin anası ağladı ya

Ve hortlatmak böyle oluyor galiba

Özgür Bayram
    Muhasebeci
     RR DAYTONA 350 SİYAH
     İSTANBUL
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    20
    Alıntı promote Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gresle yağlama yapmanın zararı varmıdır
    Gresle yaglayinca tüm tozları üstüne çeker sonra hababam temizle dur uğraş verirsin ve harbiden fena hortladi

ufuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ufuk karadağ
    öğrenci
     Daytona 250e-6C
     izmir / istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Güzel yazı olmuş ellerine sağlık Alper abi, bu arada 2 HP olayını çok duymaya başladım bence mümkün.
    İzmir / İstanbul

ereneren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

erenacikgoz
    antrenör
     250 spyder
     Ankara/Mamak
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3
    ben benzinlikten az bişey mazot aldım onla temizledim güzelce zinciri motordan çıkan yağlada zinciri yağladım bütçesi daha düşük olanlar için böylede yapılabilir hatta altın elbiseli adamda izledim kendisi yaparak anlatmıstı bizzat kendi motorunda

Özgür Bayram
    Muhasebeci
     RR DAYTONA 350 SİYAH
     İSTANBUL
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    20
    Alıntı ereneren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben benzinlikten az bişey mazot aldım onla temizledim güzelce zinciri motordan çıkan yağlada zinciri yağladım bütçesi daha düşük olanlar için böylede yapılabilir hatta altın elbiseli adamda izledim kendisi yaparak anlatmıstı bizzat kendi motorunda
    Bende gazyağı çok iyi çıkarıyor diye biliyorum ama istanbulda bulması biraz zor gibi

Ergenekon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Soner
    Gezgin
     Regal Raptor
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Zincir sökme aparatı ile zinciri söküp bir kapta temizleyici kimyasal ile beklettikten sonra takmak nasıl bir fikir .

Özgür Bayram
    Muhasebeci
     RR DAYTONA 350 SİYAH
     İSTANBUL
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    20
    http://www.youtube.com/watch?v=GQGIA...YllBZ955fCfa9A

Arkadaşlar zincir bakımı yapmadan önce muhakkak izlemenizi tavsiye ederim.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)