Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

guento - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Enes Yenel
    Tekstil
     RR Daytona 350cc
     İzmir
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Egzoz patlama sesi

Selam arkadaşlar;
    Hızla giderken, vitesi küçülttüğüm de, motor frenleme yaparken egzozdan arada patlama sesi geliyor. :? yağını, ayarlarını yaptırdım ama yinede aynı patlama sesi geliyor? Bu sorun nasıl çözülülür?

Teşekkürler.

cihan54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Cihan Çiçek
    Ar-ge Mühendisi
     Honda VFR 1200f
     Sakarya
    Beğenmiş
    2
    Beğenilmiş
    7
    Arada geliyosa sorun değil keyfini çıkarmalısın :mrgreen::mrgreen:

ama rahatsız edici olarak çok sıklaşırsa karbüratörü ayarlatman lazım, yanma odasına zengin karışım veriliyor demektir. Motora yakıt fazla geldiğinden az bi kısmı yakılamadan atılıyor, bu sefer egsozda yanıyor bu da sık patlamalara neden oluyor...

Ama dediğim gibi, ara sıra yapıyorsa arkana yaslan ve keyfini çıkar. Genelde kompresyonda motorlar egsozda patlama yapabilir, normaldir. Ben özellikle çıkartıyodum o sesi :mrgreen:

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,574
    Beğenilmiş
    5,795
    Merhaba Enes
    öncelikle eksozları açtırdınmı açıksa patlama yapar çünki karbiratör sekron ayarları eksoz açıkken tam oturmuyor patlatma yapıyor
    ama açık değilse cihanında dediği gibi karbiratör sekron ayarları bozuksa patlatır ayarlatman lazım

DR.ALP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ALPASLAN ÖZTAŞ
    Diş doktoru
     RR 250E-9
     BODRUM
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    merhaba.5 sene sonra motorumuza kavuştuk.herkese selam-saygı ve sevgiler.cümlemize kazasız belasız sürüşler..eksoz patlaması konusunu usta ile konuştum.normal abi dedi.sadece gaz kesince arada bir oluyor.ancak yakıt sarfiyatını arttırır diye düşünüyorum.

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,574
    Beğenilmiş
    5,795
    Alıntı DR.ALP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba.5 sene sonra motorumuza kavuştuk.herkese selam-saygı ve sevgiler.cümlemize kazasız belasız sürüşler..eksoz patlaması konusunu usta ile konuştum.normal abi dedi.sadece gaz kesince arada bir oluyor.ancak yakıt sarfiyatını arttırır diye düşünüyorum.
    Merhaba Alpaslan tekrardan aramıza hoş geldin
    yeni makinan hayırlı olsun allah kazasız belasız keyifle binmeyi nasip etsin

eralp_goksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Eralp Göksu
    Öğrenci
     Regal Raptor DD250E-9B 2011
     İzmir
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Alıntı DR.ALP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hoşgeldiniz

guento - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Enes Yenel
    Tekstil
     RR Daytona 350cc
     İzmir
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Cevaplar için teşekkürler. Bu arada egzoz açtırmadım. Ama usta aklıma fena girdi. Daha önceden iki-üç 350liliği açmış ve harika ses veriyor hiç bi zararı olmaz, vizeye giderkende gelirsin geçici bi çözümle atlatırsın falan dedi. düşünüyorum hala

Bu arada zincir ayarıda yaptı, fakat dedim ki "1-2cm boşluk olması lazım, bunu çok germişsin"
    "zamanla esner normali budur" dedi.

Artı olarak "dinleyerek" bi kaç ayar daha yaptıı. İki egzozun önüne kağıt koydu, patapata seslerini dinledi bi ayarlar çekti... sanırım karbüratör, senkron ayarı falan yaptı.. İşte tek aklıma takılan, o arada çıkan ve eskiden olmayan "patlama" sesiydi. O da normalmiş.. ;)
    Konu guento tarafından (27.Eylül.2012 Saat 18:13 ) değiştirilmiştir.

turq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ibrahim a
    serbest
     RR 250E-9
     BURSA
    Beğenmiş
    2
    Beğenilmiş
    2
    Koyver patlasin, bisey olmaz. Millet ozel caba sarfediyor patlama sesi icin
    SIRADAN ÇİNKOKARBON PİL

Zekeriya beyaz
    öğrenci
     pejo 103
     ankara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Mondial marka motorumda da kompresöre bindiğinde patlama oluyordu. Bu durumda önce 4-5 bin devir civarında egzostu koklamak gerekir. Egzostda fazladan benzin kokusu varsa yukarıdaki bir arkadaşın da dediği gibi hava ayarın bozuktur ve karışım yoğundur. Emme manifoldu tarafından emilen içerisinde hala benzinin olduğu karışım egzost yolunda iken yeniden yanma yaparak patlar. Ben karbüratör ayarı ile önüne geçemedim bu sorunun, şans eseri honda twister kullanan yaşlı bir amca bana anlattı, bende gittim ustaya anlattım. Sorun halloldu.

http://mcdn01.gittigidiyor.net/5997/...59974679_0.jpg

şekilde görülen silikondan aldık bir tane ve geri dönüşüm borusunu tıkadık. Mantığı nedir hala anlamamakla birlikte patlamalardan kurtulduk, motor gazı bırakınca veya debriyaja basınca stop etme sorununu da kesti, daha ritmik çalışır hale geldi. Kerameti hala sır :D
    If you want to be happy for a single day 'Drink'
    If you want to be happy for a year 'Marry'
    If you want to be happy through a life 'Ride'.

Zekeriya beyaz
    öğrenci
     pejo 103
     ankara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Aletin adı katalitik konvektör imiş, burayı tıkamak % 1 civarında yakıt artışına sebep olurken % 40 civarında doğaya yanmamış karbon gazı salınımına sebep oluyormuş. Yanmadan dışarı atılmak üzere olan karbon gazları bir kez daha burada yakılıyormuş, ama bu yanma motor içerisinde gerçekleşmediği için performans gibi mekanik şeylere katkısı yokmuş. 600 cc ve üzeri motorlarda carbon salınımı ciddi oranda artırıyormuş.

Kamon beybi diyerek konuyla ilgili 3. editimi yapıyorum. Bu düzenek motor emşsyonunu kontrol ederek motor bloğu sıcaklığını da korurmuş. Evvelden ahiri ben bunu yaptırdıktan sonra motorda bariz bir ısınam vardı. Motor ömrü için kesinlikle iptali yapılmaması gerektiğine vicdan muhakemem ile karar vermiş bulunoyrum. Karın erimesi ile birlikte kendisi iptal ettireceğime Türk Milleti önünde and içiyorum
    Konu ExpForCuTT tarafından (09.Aralık.2013 Saat 22:01 ) değiştirilmiştir.
    If you want to be happy for a single day 'Drink'
    If you want to be happy for a year 'Marry'
    If you want to be happy through a life 'Ride'.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)