PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk regalim ve ilk uzun yol deneyimim

TonEmre
30.Haziran.2016, 18:14
Merhabalar,

Cumartesi günü ilk regalimi alıyorum. Aranıyor kısmında daytona aradığımı belirtmiştim. Buldumda 12.000 kilometrede. Daha önce şehir içinde scoother motor kullandım. Hiç vitesli deneyimim yok. 2 motor olarak istanbuldan avşaya gitmeyi planlıyoruz bayramda. Tecrubelerinize dayanarak sizlerden yola çıkmadan önce yanıma almam gereken donanım, yapmam ve yapmamam gerekenleri öğrenebilirmiyim? Kask eldiven dizlik tamam ayriyetten yolda yanında şu olsun lazım olucaktır dedikleriniz varmıdır? (Daha önce alıcağım motoru 1 kere sürdüm. Yola çıkmadan önce sürme şansım olmayacak yani motoru pek tanımıyorum ancam bakımları yağ değişimi vs. Kısa dönemde yapılmış.)

gabriel cash
30.Haziran.2016, 18:17
kardeşim öncelikle hayırlı olsun, kazasız belasız sürüşler dilerim.

aşağıdaki linkte detaylı bilgileri bulabilirsin. liste biraz fazla gibi gelebilir ancak bulundurulmasında fayda olan şeyler.

http://www.raptorriders.com.tr/forums/showthread.php?t=12019&highlight=olmas%FD+gereken

spue
30.Haziran.2016, 18:43
Emre,
Makinen hayırlı olsun. kazasız sorunsuz gönlünce sürüşler dilerim. Keyfin ve rüzgarın bol olsun. Kardeşimiz formda konuyu vermiş. Bilgileri oradan bir tazelersin. nazar8)

wildworld
30.Haziran.2016, 18:56
Yola çıkmadan önce motoru ufak bi tanımanı öneririm frenleri aynaları gaz tepkisi vs bunlara kesinlikle dikkat etmelisin. Çift taraflı bant kelepçe ve lastik tamir spreyi yanında olabilirse güzel olur. Hayırlı olsun keyifli sürüşler

TuBiş
30.Haziran.2016, 23:59
Hayırlısı olsunn n kardesim kazasızz belasızz dikkatli kullanmann dilegiylee......

Bypale
01.Temmuz.2016, 00:50
Emre hayırlı uğurlu olsun. Güzel günlerde keyfle kullan. Forumdada yollarda olduğın gbi aktif olman dileğiyle.8)

Bradiaga
01.Temmuz.2016, 09:32
Hayırlı uğurlu olsun.Kazasız belasız inşallah.

Bahadır
01.Temmuz.2016, 10:31
Şimdiden hayırlı olsun Emre.Motorunu alınca buluşmalara katılmayı ihmal etme 8):)

alibaba07
01.Temmuz.2016, 11:00
Motorun şimdiden hayırlı olsun. İlk başta temkinli kullan, hemen alisiyorsun zaten.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

anilsedali
01.Temmuz.2016, 12:07
Merhabalar,

Cumartesi günü ilk regalimi alıyorum. Aranıyor kısmında daytona aradığımı belirtmiştim. Buldumda 12.000 kilometrede. Daha önce şehir içinde scoother motor kullandım. Hiç vitesli deneyimim yok. 2 motor olarak istanbuldan avşaya gitmeyi planlıyoruz bayramda. Tecrubelerinize dayanarak sizlerden yola çıkmadan önce yanıma almam gereken donanım, yapmam ve yapmamam gerekenleri öğrenebilirmiyim? Kask eldiven dizlik tamam ayriyetten yolda yanında şu olsun lazım olucaktır dedikleriniz varmıdır? (Daha önce alıcağım motoru 1 kere sürdüm. Yola çıkmadan önce sürme şansım olmayacak yani motoru pek tanımıyorum ancam bakımları yağ değişimi vs. Kısa dönemde yapılmış.)

Merhaba, öncelikle motorun hayırlı olsun. Ben de benzer şekilde scooterdan direkt vitesli motora geçmiştim. Dikkat etmen gereken noktalar şunlar:

1- Motorun vitesi aynı zamanda firendir. Hızlı gitmen gerekirken yanlışlıkla 1'e 2 ye düşürmen dengeni kaybetmene, sarsılmana hatta düşmene neden olabilir. Vites geçişlerini sesli olarak söyleyerek hangi viteste olduğunu kendine hatırlat.

2- Motosiklet kullanmak refleks işidir. Reflekslerin oturana kadar aklına desteklemelisin.

3- Mesela scooter da sağ firen arka firenken vitesli motorda ön firendir. Hızla giderken ön fireni sıkarsan düşersin. Ya da dönerken ön fireni sıkarsan düşersin. İlk birkaç düşmen bu sebepten olacak :( Çünkü sağ elinde arka firen olmasına beynin o kadar alışmıştır ki yerine yeni bilgiyi koyman zaman alacak.

4- Scooterda sorun olan tümsekler bu motorlarda sorun değil. Fakat keskin dönüşlerde daha yavaş olmalı ve yine ön firen yerine vites küçülterek yavaşlamalısın.

Bir scooter kullanıcısı için öncelikli durumlar bunlardır. Diğer sorunlarını yaşadıkça konuşuruz.

Örneğin vitesi boşa alamamak, vitesteyken boşa düşme gibi :)

Tugay Güreşen
01.Temmuz.2016, 12:08
Hayırlısı olsun Göksel abinin verdiği konu gayet iyi ama hepsini toplayamam falan dersen en azından tamiratla ilgili şeyleri taşı yanında en azından birşey olursa yolda kalmaz tamir edip devam edersin :)

TonEmre
01.Temmuz.2016, 12:16
Herkese çok teşekkür ederim. Anılsedat dediklerini dikkate alıcam vitesli deneyimim 1 kere oldu ama heralde yolda alışırım kendisine teşekkür ederim tekrardan. Bu arada yaz boyunca olucak buluşmalara katılmaya çalışıcam iyi forumlar

erhan_
01.Temmuz.2016, 12:48
Dostum benim tavsiyem kesinlikle uzun yola çıkmadan önce sürebildiğin kadar sürmen ve motosiklete alışmandır, özellikle 1.viteste yola çıkmaya, u dönüşlere biraz alışmalısın. Daha önce vitesli sürmediysen bunlar uzun yoldaki yol kenarı durmalarda, benzinlik vs gibi yerlerden yola çıkışlarda sıkıntı olabilecek şeyler. Yanına alacağın şeylerle ilgili olarak da mümkün mertebe götürmeye çalış ancak hepsini tamamlayamasan da çok sıkıntı değil, sonuçta medeniyetten uzaklaşmıyorsunuz ama tatilin ve yolun keyfini kaçırabilir tabi olası bir aksilik. Şimdiden iyi yolculuklar, iyi tatiller diyelim 8)

Andarkan_
01.Temmuz.2016, 19:52
Hayırlı olsun emre abi kazasız belasız inşallah.

MUSTAFA48
01.Temmuz.2016, 22:27
emre hayırlı olsun yenı motorun hadı bakalımn yollara ruzgarın bol olsun oncelıkle olmazsa olmazlardan lastık tamır spreyını yanında bulundurman

Ozan
01.Temmuz.2016, 23:10
hayirli olsun Emre kendine hakim olup gaza gelmedigin surece sorunsuz bi yolculuk yaparsin. yaninda bulundurman gerekenler olduktan sonra yollar senin, bikac km sonra alisirsiniz birbirinize

bronks
02.Temmuz.2016, 01:35
Hayırlı olsun Emre. Ben de spyder'imda ikinci vitese takmayı becerdigimde direkt Çanakkale'ye gitmiştim. Diyeceğim çok kasma rahat ve dikkatli ol. Gerisi hallolur. Tekerin düz bassin👍